20:13 2018 Vasario 18
Vilnius-4°C
Tiesioginis eteris
  Medininkų žudynių akoms memorialas. Archyvinė nuotrauka

  Teismas pripažino kaltais Rusijos piliečius dėl Medininkų žudynių

  © Sputnik/ Александр Липовец
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (30)
  1411

  Šiandien Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltais tris Rusijos piliečius dėl Lietuvos pareigūnų nužudymo Medininkų pasienio kontrolės poste 1991 metais.

  VILNIUS, spal 28 — Sputnik. Vilniaus apygardos teismas penktadienį kaltais dėl Medininkų pasienio kontrolės poste 1991 metais įvykdytų Lietuvos pareigūnų žudynių pripažino tris buvusius omonininkus, pranešė BNS.

  Jie nuteisti kalėti iki gyvos galvos.

  "Kaltinimas pilnai pasitvirtino", — sakė teisėja Jolanta Čepukėnienė.

  1991 metais įvykdytą septynių savo pareigas vykdžiusių Lietuvos policijos ir muitinės pareigūnų nužudymą teisėsaugos pareigūnai kvalifikuoja kaip nusikaltimą žmoniškumui.

  Rusijos piliečiai Andrejus Laktionovas, Česlavas Mlinykas ir Aleksandras Ryžovas pripažinti žudę civilius. Teismas patenkino Generalinės prokuratūros  ieškinį ir iš nuteistųjų priteisė 653 tūkstančių 850 eurus valstybei padarytos žalos. Taip pat priteisti šimtatūkstantiniai ieškiniai nužudytų amenų artimiesiems.

  Nuteisti už akių

  Kaltinamiesiems nuosprendis skelbiamas už akių, teismo procese Lietuvoje jie nedalyvauja. Rusija šiuo klausimu su Lietuva nebendradarbiauja ir nesutinka išduoti savo piliečių. Lietuvos įstatymai tam tikrais atvejais leidžia nagrinėti bylas kaltinamiesiems už akių.

  Nuosprendis nėra galutinis — jis per 20 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

  Gynėjai prašė išteisinti kaltinamuosius, neįrodžius jų kaltės, o jeigu ir bus jie pripažinti kaltais, skirti švelnesnę bausmę nei siūlo prokurorai. Generalinė prokuratūra visus kaltinamuosius prašo pripažinti kaltais ir skirti įkalinimą iki gyvos galvos.

  Siūlydamas bausmę valstybės kaltintojas prokuroras Saulius Verseckas yra sakęs, kad Medininkų pasienio posto pareigūnai nužudyti tęstinės karinės agresijos metu, o omonininkai pažeidė įstatymus ir karo papročius, įvykdė Niurnbergo tribunolo jurisdikcijai priskirtus nusikaltimus taikai ir žmoniškumui.

  Pasak Versecko, nors to meto Lietuvoje nebuvo numatyta atsakomybė už nusikaltimus žmoniškumui, jau galiojo tarptautinės teisės normos, numatančios atsakomybę už tokius nusikaltimus. Kaltinamieji aiškiai žinojo ir suvokė Sovietų Sąjungos vykdymą politiką.

  Bylos duomenimis, Rygos OMON vadovas Mylinkas davė įsakymą užpulti Medininkų postą, o Laktionovas ir Ryžovas, remdami sovietų politiką, šį įsakymą įvykdė.

  Ši byla teismui nagrinėti perduota 2013 metų gruodį.

  Michailovo byla

  Tai antroji teismą pasiekusi byla dėl šio nusikaltimo. Dėl Medininkų žudynių kol kas nuteistas vienas asmuo. 2011 metų pavasarį Vilniaus apygardos teismas Latvijos pilietį, buvusį omonininką Konstantiną Michailovą įkalino iki gyvos galvos.

  Lietuvos apeliacinis teismas nuteistojo skundą šią vasarą atmetė, nuosprendis jam įsiteisėjo.

  Pripažinti tris omonininkus įtariamaisiais ir perduoti šią bylą teismui tapo įmanoma, kai 2010 metų gruodžio mėnesį buvo priimtos Baudžiamojo proceso kodekso ir Baudžiamojo kodekso pataisos dėl baudžiamosios atsakomybės taikymo už nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus. Šios pataisos numatė galimybę užbaigti ikiteisminį tyrimą įtariamajam nedalyvaujant procese.

  1991-ųjų liepos 31 dieną Medininkuose buvo nužudyti Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Stanislovas Orlavičius, Antanas Musteikis ir Ričardas Rabavičius. Gyvas liko tik sunkiai sužeistas muitininkas Tomas Šernas.

  Temos:
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (30)

  Dar šia tema

  Vilniaus teismas grįžta prie Sausio 13-osios bylos
  Kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti teismo procese
  Teismas kviečia į apklausą buvusį TSRS prezidentą Gorbačiovą
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos