12:34 2018 Kovo 21
Vilnius-3°C
Tiesioginis eteris
  Elektros perdavimo linijos. Archyvinė nuotrauka

  Taupysime energiją kartu su Europa

  © Sputnik/ Сергей Мальгавко
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  1010

  Šiandien Seimas priėmė įstatymus, skatinančius taupiau vartoti energiją. Naujuose teisės aktuose numatytos priemonės, kurios padės Lietuvai užtikrinti Europos Sąjungos energijos taupymo lygį.

  VILNIUS, lapkr 3 — Sputnik. Šiandien Seime priimti Energetikos ministerijos parengti Energijos vartojimo efektyvumo didinimo bei susiję įstatymai. Šiuose teisės aktuose numatytos priemonės, užtikrinsiančios, kad Lietuva iki 2020-ųjų pasieks Europos Sąjungos keliamą tikslą dėl energijos sutaupymo, pranešė energitikos ministerija.

  Numatytos priemonės padės sutaupyti apie 11,674 TWh (teravatvalandžių) energijos, sumuojant kiekvienų metų sutaupymus. Maždaug tiek energijos per metus suvartojama Lietuvos elektros sektoriuje.

  Anot energetikos ministro Roko Masiulio, kuo efektyviau vartojama energiją, tuo labiau silpnėja šalies priklausomybė nuo energijos importo.

  "Be to, sutaupyta energija reiškia ir sutaupytas vartotojų lėšas bei mažesnį poveikį aplinkai", — pažymi ministras.

  Energijos taupymo priemonės neturėtų didinti energijos kainų galutiniams vartotojams.

  Kaip taupyti pagal naują įstatymą?

  Viena svarbiausių sąlygų, kad būtų tinkamai atlikta pastatų renovacija. Daugiabučių ir viešosios paskirties pastatų modernizavimas leis sumažinti jų šilumines sąnaudas bent 30% ir sutaupyti apie 3,1 TWh energijos.

  Naujuose pastatuose turės būti įrengiami individualūs šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisai. Tuo tarpu atliekant pastato kapitalinį remontą, tokie prietaisai turės būti diegiami tik esant daugumos daugiabučio savininkų pritarimui.

  Kita didelė priemonių grupė — tai susitarimai su didžiausiomis energetikos įmonėmis "Litgrid", "Amber Grid" bei „Energijos skirstymo operatorius". Šios bendrovės turės diegti priemones, skatinsiančias energijos vartojimo efektyvumą galutiniams vartotojams.

  Didžiosios įmonės bus įpareigotos kas ketverius metus atlikti energijos vartojimo auditus. Mažoms ir vidutinėms įmonėms tokiems auditams atlikti ir juose nurodytoms priemonėms diegti yra numatyta parama.

  Trečia priemonių grupė — galutinių energijos vartotojų informavimas ir švietimas apie efektyvų energijos vartojimą. Į ją patenka susitarimai su daugiau kaip 1000 vartotojų turinčiais energijos tiekėjais, kad šie teiktų savo klientams informaciją apie priemones efektyviau vartoti energiją.

  Energijos tiekėjai taip pat turės užtikrinti, kad galutiniai vartotojai nemokamai galėtų susipažinti su duomenimis apie savo energijos suvartojimą bei gautų sąskaitas už elektrą, šilumą, karštą vandenį ir gamtines dujas.

  Taip pat siūloma suteikti prioritetą didelio naudingumo kogeneracijos būdu pagamintos elektros energijos persiuntimui ir skirstymui bei minėtu būdu veikiančių įrenginių statybai.

  Dar šia tema

  Energetikos ministras: JAV didina Baltijos regiono energetinį saugumą
  Vakarų Lietuvoje be elektros liko apie 100 vartotojų
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos