00:11 2019 Liepos 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1215
 • RUB70.6525
  Kaune atidengtas paminklas Holokausto aukoms. Nuotrauka iš įvykio vietos

  Negalima užmiršti — Kaune pastatytas naujas paminklas Holokausto aukoms

  © Фото: kaunas.lt
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (59)
  14230

  Mirusiųjų atminimo dieną Kaune atidengtas paminklas Holokausto aukoms atminti. Paminklas pastatytas Kauno tvirtovės teritorijoje, kur Antrojo pasaulinio karo metu buvo sušaudyta apie 3 tūkstančius žmonių.

  VILNIUS, lapkr 4 — Sputnik. Mirusiųjų atminimo dieną Kaune paminėtas tragiškas žydų istorijos tarpsnis, kuomet 1941 metų liepą Kauno tvirtovės VII forte buvo sušaudyta daugiau nei 3000 žmonių. Masinių žudynių vietą čia nuo šiol žymės paminklas Holokausto aukoms atminti, pranešė Kauno savivaldybė.

  Paminklas žuvusiems Vilniaus geto vaikams. Nuotrauka iš įvykio vietos
  © Sputnik / Александр Липовец

  Žydų bendruomenės atstovai sako, kad naujasis paminklas — brangus ir reikšmingas istorinės atminties simbolis.

  Iš žemės veržliai išnyrančios žvaigždės skulptūrą, pastatytą VII forto teritorijoje, iš juodo akmens sukūrė skulptorius Alfonsas Vaura. Aplink memorialą įrengtas apšvietimas, kad istorinė vieta būtų matoma ir tamsiuoju paros metu.

  "Tai, ką įmanoma atkurti, tebūnie atkurta, o tai, ko jau nebegalime sugrąžinti, tegul išlieka mūsų visų atmintyje, — renginyje kalbėjo Kauno vicemeras Simonas Kairys. — Holokaustas yra visos Lietuvos tragedija, nusinešusi protu nesuvokiamą skaičių mūsų piliečių gyvybių. Tai parodo, kaip svarbu ginti šalia esančius ir kokia yra žmogiškumo kaina bei svarba. Tai sudėtingas ir skaudus momentas, tad visi turime nepamiršti istorijos ir nekartoti kažkada padarytų klaidų, kad tos aukos nenueitų veltui."

  Pasak Kairio, Lietuvos žydų istorija ir Holokaustas privalo rasti deramą vietą ne vien žmonių atmintyje, bet ir mokyklų vadovėliuose.

  "Holokausto negalima pamiršti. Nei mes, lietuviai, nei visas pasaulis to niekuomet nepamirš. Tikiuosi, kad posakis "daugiau — niekada" išliks gajus ir išties tokie istorijos momentai nebepasikartos", — sakė užsienio reikalų viceministras Mantvydas Bekešius, padėkojęs Kauno miesto savivaldybei už pastangas bei skirtas lėšas įgyvendinant šį projektą.

  Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Žakas Gercas prisiminė, kad sovietmečiu Holokaustą simbolizavęs paminklas stovėjo kitoje VII forto vietoje, arčiau Sukilėlių prospekto. Ten susirinkdavę žydai apie patekimą į vietą, kur buvo nužudyti jų tėvai ir artimieji, galėdavę tik pasvajoti. Anuomet uždaroje forto teritorijoje šeimininkavo sovietų armijos kariai.

  Vėlinių dieną autentiškoje vietoje atidengtas atminimo ženklas, pasak Gerco, taps brangiu žydų tautos istorijos simboliu. Šios vietovės sakralumą liudijo ir per ceremoniją čia pasigirdusi vieninga žydų malda.

  В Каунасе открыли памятник жертвам Холокоста
  Naujasis paminklas — brangus ir reikšmingas istorinės atminties simbolis

  "Reikia prisiminti viską, kas čia įvyko. Turime šviesti jaunus žmones apie tai. Noriu labai padėkoti Kauno miesto savivaldybei, jos vadovams už šį ir kitus darbus. Esu gavęs daug laiškų apie tai, kaip Kaune tvarkomos žydų kapinės. Tai labai geras pavyzdys, kaip savivalda gali įamžinti savo miesto ir kartu žydų tautos istoriją. Ačiū, kad dedate pastangas, jog praeitis nebūtų užmiršta", — renginio dalyviams kalbėjo Izraelio ambasadorius Lietuvai Amir Maimon.

  Šis Holokausto aukų atminimo ženklas VII forto teritorijoje — viena iš daugelio iniciatyvų Kaune šiam žydų tautos istorijos tarpsniui įamžinti. Kaune imtasi puoselėti Žaliakalnio žydų senųjų kapinių kompleksą. Specialiai šiam projektui kuriama interneto svetainė. Be to, Kauno miesto vadovai, saugodami ir gerbdami Holokausto aukų atminimą, kreipėsi į įstaigų bei organizacijų atstovus primindami, kad jų valdose esančios masinių žudynių vietos — netinkamos aktyviam laisvalaikiui ir pramogoms ir čia derėtų laikytis rimties.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (59)

  Dar šia tema

  Istorikas siūlo Vilniuje atkurti žydų kultūrą
  Gyvųjų eitynės Holokausto aukų atminimui
  Prezidentė: visos gelbėjimo istorijos sukrečia

  Svarbiausios temos