04:39 2018 Vasario 22
Vilnius-13°C
Tiesioginis eteris
  Policininkai Vilniuje. Archyvinė nuotrauka

  Naujas vidaus reikalų ministras sulėtino policijos reformą

  © Sputnik/ Александр Липовец
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Policijos pareigūnai skuba į pagalbą (126)
  2710

  Ketvirtadienį žiniasklaidoje pasklido žinios apie policjos reformos sustabdymą. Profsąjungų atstovai iš karto teigiamai įvertino tokį sprendimą. Vėliau ministras Eimutis Misiūnas pareiškė, jog reforma tik sulėtinama, siekiant išsiaiškinti jos naudą.

  VILNIUS, gruod 16 — Sputnik. Ketvirtadienį naujas vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas paskelbė apie jo ir generalinio komisaro Lino Pernavo bendrą sprendimą sustabdyti policijos reformą iki 2017 metų vidurio.

  "Dabar vyksta policijos reforma ir su policijos vadu yra sutarta tą reformą sustabdyti iki 2017 metų vidurio", — interviu BNS ketvirtadienį sakė Misiūnas.

  Vėliau ministras patikslino, kad reforma stabdoma ne iki konkrečios datos, o iki tol, kol bus objektyviai įvertinta jos nauda.

  Profsąjungų reakcija

  Pareigūnų profesinių sąjungų atstovai teigiamai įvertino sprendimą stabdyti policijos reformą. Jų nuomone tolesnių pokyčių  reikia didesnio bendradarbiavimo.

  Misiūnas, skelbdamas apie reformos stabdymą, pastebėjo, kad ir gera reforma gali turėti neigiamų pasekmių, jeigu yra netinkamai įgyvendinama, nebendraujama su pareigūnais.

  Komunikacijos stygių kaip vieną esminių problemų įvardijo ir Lietuvos policijos profesinės sąjungos vadovė Roma Katinienė.

  "Negalima stovėti vietoje ir pokyčiai turi vykti kiekvienoje organizacijoje. <…> Galimos yra reorganizacijos, reformos, pertvarkymai, bet jie turi būti labai pamatuoti. Turi būti kalbamasi su pareigūnais, jiems turi būti aišku. Jie yra ta pati policijos bendruomenė, į kurios nuomonę reikėtų atsižvelgti. Vadovai nėra dievai ir neturėtų būti daromos reformos taip drastiškai, taip beprotiškai, kaip buvo atliekama dabartinio policijos vadovo", — kalbėjo ji.

  Pasak Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovo Vladimiro Banelio, stabdyti reformą yra logiškas žingsnis, turint galvoje, kad ją atliekant susidurta su aprūpinimo, mokymų, taktinio parengimo ir kitomis problemomis.

  "Tai buvo daroma ne pagal finansines išgales, kai kur net ir pareigūnų sąskaita, žmonės palikdavo tarnybą. Todėl toks sprendimas šiuo metu yra optimalus ir logiškas", — kalbėjo Banelis.

  Pasak jo, ateityje planuojant tęsti dalį reformų, būtų svarbu turėti adekvatų biudžetą bei valdžios institucijų palaikymą.

  Banelis tikisi, kad ateityje bus įvertintos padarytos klaidos ir daugiau bendradarbiaujama su kitomis institucijomis.

  "Ne stabdoma, o lėtinama"

  Ketvirtadienį vakare Misiūnas patikslino, jog reforma tik lėtinama, bet ne stabdoma.

  "Tas pavadinimas, kad stabdoma reforma, gal ir nelabai tinkama sąvoka, reforma nėra taip kad stabdoma, jinai gal šiek tiek sulėtinama", — LRT radijui ketvirtadienį sakė ministras.

  Ministras tvirtino pasirinkęs žodį "stabdoma" per skubėjimą.

  "Galbūt žodį stabdoma iškomunikavau aš pats, tikrai to nesakė policijos vadas ir tikriausiai pasirinkau tokią sąvoką per skubėjimą", — sakė ministras.

  Pasak jo, įvertinus reformos tikslus, rezultatus, problematiką, užregistruotų ir ištirtų nusikaltimų skaičių "tą reformą toliau tikriausiai vykdysime".

  Policijos departamento vadovybė ėmėsi reformuoti policiją šiemet, po to, kai rugpjūčio mėnesį atvykęs į iškvietimą Telšių rajone, buvo nužudytas patrulis Liudas Šimkus. Reforma buvo pradėta, argumentuodama, jog tai padidins visuomenės saugumą, patruliuojančių policininkų skaičių ir gerins pareigūnų darbo sąlygas. Pradėta jungti viešąją ir kriminalinę policiją komisariatuose, atsisakoma budėtojų, taip mažinant kabinetuose dirbančių pareigūnų skaičių.

  Pasak policijos generalinio komisaro Lino Pernavo, 53 policijos komisariatai jau dirba pagal naują veiklos modelį, dar 10 — daugiausiai miesto — liko nereformuoti.

  "Artimiausiu metu ministrui pristatysime pagal naują modelį dirbančių komisariatų rezultatus, kaip modelis veikia, ir tuomet nuspręsime, kada tiksliai reforma bus pabaigta", — sakė šalies policijos vadovas.

  Policijos generalinis komisaras anksčiau yra sakęs, jog po reformos šalies miestuose ir miesteliuose vietoje dabar gatvėse patruliuojančių 1,5 tūkstančių pareigūnų bus ne mažiau 3 tūkstančių policininkų.

  Iki 2020-ųjų tikimasi pasiekti, kad mažiausias pareigūnų darbo užmokestis būtų 1 tūkstantis eurų. Komisaras anksčiau yra įvardijęs, kad po reformos iš beveik penkių dešimčių buvusių areštinių šalyje planuojama palikti 15, iš 80 policijos budėtojų skyrių palikti 10. Dalyje policijos komisariatų pertvarka jau yra įgyvendinama.

  Policijos departamento veiksmus spalio pradžioje sukritikavo ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, sulaukusi profesinių sąjungų kreipimosi. Ji paragino generalinį policijos komisarą tęsti reformą tik įvertinus pirmuosius jos rezultatus ir tik įsitikinus, kad tai pagerino policijos darbą ir padidino žmonių saugumą.

  Temos:
  Policijos pareigūnai skuba į pagalbą (126)

  Dar šia tema

  Policija išmokės Liudo Šimkaus šeimai virš 100 tūkst eurų
  Policijos pareigūno žūtis: taktinės klaidos, nesuteikta pirmoji pagalba
  Policininkas — populiari profesija
  Tegai:
  policijos reforma, Vidaus reikalų ministerija (VRM), Linas Pernavas, Eimutis Misiūnas, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos