00:09 2018 Kovo 20
Vilnius-3°C
Tiesioginis eteris
  Dalia Grybauskaitė švietimo ministetrijos atstovais pasitarimo metu. Nuotrauka iš įvykio vietos

  Grybauskaitė siūlo įvesti mokyklų vadovų kadenciją

  © Photo: Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija / Robertas Dačkus
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Švietimas Lietuvoje (136)
  28664

  Dalia Grybauskaitė pateiks Seimui Švietimo įstatymo pataisas, pagal kurias būtų įteisinti mokyklų vadovų atranka ir jų kadencijos.

  VILNIUS, saus 5 — Sputnik. Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo, kad mokyklų vadovai negalėtų dirbti ilgiau nei dvi kadencijas po penkerius metus, praneša prezidentūros kanceliarija.

  Grybauskaitė teikia Seimui Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis pradedamos taikyti švietimo įstaigų vadovų kadencijos ir jų ribojimas, nustatoma skaidresnė vadovų atranka ir veiklos vertinimas, stiprinama mokyklos savivalda. 

  "Prezidentė šią savaitę pateiks Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma riboti mokyklų vadovų kadencijas toje pačioje įstaigoje", — BNS ketvirtadienį sakė Grybauskaitės patarėja švietimo klausimais Saulė Mačiukaitė-Žvinienė.

  Prezidentė yra gavusi ne vieną skundą iš mokyklų bendruomenių, kurias vis dažniau drebina konfliktai dėl direktorių savivalės: piktnaudžiavimo viršesne savo padėtimi, neskaidriai valdomų įstaigų lėšų, neadekvačių bausmių, taikomų pedagogams ir mokiniams. Mokyklų kolektyvai ir tėvai neturi galimybių pakeisti susiklosčiusios ydingos padėties ir inicijuoti pokyčių.

  Ką siūlo prezidentė

  Prezidentė įstatymo pataisomis siūlo keisti švietimo įstaigų vadovų skyrimo tvarką. Vienai įstaigai direktorius galės vadovauti tik dvi kadencijas. Vienos kadencijos trukmė — penkeri metai. Po pirmosios kadencijos jis turės iš naujo dalyvauti viešame konkurse.

  Daugelyje užsienio šalių, pirmaujančių pagal vaikų pažangumą, pavyzdžiui, visose Skandinavijos šalyse, Jungtinėje Karalystėje, Slovėnijoje, yra taikomos terminuotos sutartys su švietimo įstaigų vadovais.

  Įstatymo pataisomis taip pat siūloma įvesti griežtesnį mokyklų vadovų veiklos kasmetinį vertinimą. Jeigu dvejus metus iš eilės veikla įvertinama nepatenkinamai, vadovas yra atleidžiamas iš pareigų. Be to siūloma įtvirtinti nuostatą, kad, kilus įtarimui dėl švietimo įstaigos vadovo veiklos, pradedamas tarnybinis patikrinimas ir vadovas laikinai nušalinamas nuo pareigų.

  Taip pat pataisos numato skaidrinti ir depolitizuoti mokyklų vadovų atranką ir stiprinti mokyklos savivaldą. Į vadovų atrankos komisijos sudėtį bus įtraukti tėvai ir socialiniai partneriai. Mokyklų tarybų veikloje negalės dalyvauti politikai, nuo kurių valios dažnai ir priklausydavo mokyklų vadovų likimai. Švietimo įstaigų vadovais galės būti tik nepriekaištingos reputacijos asmenys. 

  "Žinių radijui" ketvirtadienį ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sakė, kad remia idėją įvesti kadencijas mokyklų direktoriams.

  "Galima užtikrinti skaidrų rinkimų procesą ir kadencijų įvedimą, klausimas turėtų būti išspręstas", — sakė premjeras.

  Prezidentūros duomenimis, pagal mokinių pasiekimus Lietuva tarp 28 ES valstybių užima tik 21 vietą.    

  Mokyklų atsinaujinimas yra siejamas su šiuolaikiniu vadovavimu, šiuo metu šalies švietimo įstaigoms vadovauja 1708 vadovai, iš kurių 60% vadybinis stažas yra 15 ir daugiau metų, apie 500 švietimo įstaigų vadovų stažas yra 30 ir daugiau metų.

  Temos:
  Švietimas Lietuvoje (136)

  Dar šia tema

  Prezidentė pritarė — mokyklos privalo apsaugoti vaikus nuo smurto
  ŠMM: rinkliavos vadovėliams ir pratybų sąsiuviniams vykti neturi
  Tegai:
  kadencija, švietimas, pataisos, mokykla, Švietimo ir mokslo ministerija, Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos