03:03 2019 Rugsėjo 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1053
 • RUB70.9405
  Dinozaurų jaunikliai. Archyvinė nuotrauka

  Ilga dinozaurų inkubacija galėjo nulemti jų išnykimą

  © Фото: pixabay.com
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  10110

  Mokslininkai nustatė, kad kiaušinyje neskraidantys dinozaurai vystėsi gana ilgai — 3-6 mėnesius, ir dėl to jiems buvo sunku konkuruoti su sparčiau besiveisiančiais gyvūnais.

  VILNIUS, saus 5 — Sputnik. Kai kurių dinozaurų jaunikliams iš kiaušinių išsiristi prireikdavo 3-6 mėnesių, ir toks ilgas inkubacijos periodas iš dalies galėjo nulemti masinį jų išnykimą prieš 65 milijonus metų, praneša BNS.

  Šią savaitę žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences" paskelbtos išvados rodo, kad neskraidančių dinozaurų inkubacija buvo ilga kaip ir kitų roplių, o tai galėjo paveikti dinozaurų gebėjimą konkuruoti su sparčiau besiveisiančiais gyvūnais.

  Daug mokslininkų anksčiau manė, kad ir skraidančių, ir neskraidančių dinozaurų inkubacinio periodo trukmė buvo panašesnė į šiandienos paukščių, kurių jaunikliai iš kiaušinių išskyla per 11-85 dienas.

  Tyrimo metu didelės skiriamosios gebos mikroskopais buvo tyrinėjamos dviejų retų, gerai išsilaikiusių neskraidančių dinozaurų embrionų suakmenėjusių dantų augimo linijos.

  Šios linijos atsiranda vystantis bet kokių gyvūnų dantims, sakė Floridos valstijos universiteto profesorius ir vienas pagrindinių tyrimo autorių Gregory Ericksonas (Gregoris Eriksonas).

  "Jos panašios į medžių rievės, bet atsiranda kasdien. Galėjome tiesiogine prasme jas suskaičiuoti ir nustatyti, kiek laiko dinozaurai vystėsi", — sakė Eriksonas.

  Mokslininkai pagal augimo linijas nustatė, kokio amžiaus buvo abu embrionai, kai jie žuvo. Paaiškėjo, kad šis laikas yra trys ir šeši mėnesiai.

  Tyrimas rodo, kad paukščių — skraidančių dinozaurų palikuonių — inkubacijos laikas tikriausiai sutrumpėjo, jiems atsiskyrus nuo kitų dinozaurų.

  Toks pasikeitimas suteikė paukščiams pranašumą — geresnes galimybes išgyventi susiduriant su plėšrūnais, stichinėmis nelaimėmis, pavyzdžiui, potvyniais ar sausromis, ir katastrofomis, dėl kurių išnyko dinozaurai.

  Dar šia tema

  Archeologai atrado Dovydo ir Galijoto mūšio vietą
  Lietuvoje atrastas šaukštais iškastas tunelis
  Archeologai atrado, kad alus Kinijoje buvo daromas jau prieš 5000 metų
  Tegai:
  dinozaurų išnykimas, dinozaurai, Proceedings of the National Academy of Sciences

  Svarbiausios temos