01:11 2021 Gegužės 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.2170
 • RUB89.9947
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  102

  Vis naujose Lietuvos savivaldybėse atsiranda užsikrietimo AKM virusu atvejai laukinėje faunoje, dėl ko didėja tikimybė virusui patekti ir į kiaulių laikymo vietas.

  VILNIUS, saus 9 — Sputnik. Pirmąją šių metų savaitę laukinėje faunoje užregistruota 18 šernų, užsikrėtusių afrikiniu kiaulių maru (AKM). Dešimtyje vietų rasta 16 gaišenų, taip pat maras nustatytas ir dviem sumedžiotiems šernams, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

  Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai AKM diagnozę patvirtino dviem šernams, sumedžiotiems Biržų rajono Parovėjos ir Papilio seniūnijų miškuose. Panevėžio rajono Miežiškių seniūnijos apylinkėse rasta 10 šernų gaišenų, du nugaišę šernai rasti Papilio seniūnijoje (Biržų rajonas), po vieną — Vidiškių (Ignalinos rajonas), Traupio ir Troškūnų (Anykščių rajonas) bei Žeimių (Jonavos rajonas) seniūnijų teritorijose.

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas atkreipė dėmesį, kad AKM nustatytas ir Panevėžio rajone — tai jau 22 Lietuvos savivaldybė, kurioje užfiksuota ši užkrečiamoji liga.

  "Panevėžio rajono Miežiškių seniūnija ribojasi su Anykščių rajonu, kuriame nuolat randama nugaišusių šernų. Kiaulių laikytojai turi būti itin budrūs ir įgyvendinti visus biologinio saugumo reikalavimus, nes patirtis rodo, jog nustačius AKM laukinėje faunoje, padidėja tikimybė virusui patekti ir į kiaulių laikymo vietas", — sakė Bušauskas.

  Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai sugriežtino kiaulių laikymo vietų patikrinimus, didelį dėmesį skirdami biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimui.

  Nustačius AKM kiaulių laikymo vietose, gali būtų priimtas sprendimas dėl buferinės zonos steigimo, kurioje iki nustatyto termino reikia paskersti kiaules bei pasirašyti įsipareigojimus — metus nelaikyti šių gyvulių. Atsiradus maro židiniui, dėl vieno neatsakingo ūkininko gali skaudžiai nukentėti aplinkiniai gyventojai.

  Per praėjusius 2016 metus laukinėje faunoje AKM buvo nustatytas 303 vietose 478 šernams (379 nugaišusiems ir 99 sumedžiotiems). Nepavyko išvengti maro židinių ir kiaulių laikymo vietose — virusas buvo nustatytas penkiose skirtingose rajonų savivaldybėse, kur užfiksuota 19 AKM atvejų, sunaikintos 74 kiaulės.

  Dar šia tema

  Afrikinio kiaulių maro židinys patvirtintas Elektrėnų savivaldybėje
  "Biovelos" produkcijoje aptikta žarninė lazdelė
  Tegai:
  afrikinis kiaulių maras (AKM), Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), Paulius Bušauskas, Lietuva

  Svarbiausios temos