04:26 2020 Rugpjūčio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  126

  Sergantys žmonės dažnai galvoja, kad virusinių žarnyno infekcijų plitimo būdas yra toks pat kaip gripo ar viršutinių kvėpavimo takų — oro lašinis, bet iš tikrųjų šie keliai yra skirtingi.

  VILNIUS, saus 12 — Sputnik. Žiemą ir ankstyvą pavasarį padidėja sergamumas ne tik peršalimo ligomis, bet ir ūmiomis žarnyno infekcijomis, užsikrėsti kuriomis galima skirtingais būdais, praneša Sveikatos ministerija.

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad roto virusai, noro virusai, astro virusai, pikorna virusai, adeno virusai ir parvo virusai ir kiti gali sukelti ūmias žarnyno infekcines ligas, kurios pasireiškia vėmimu, viduriavimu, karščiavimu. Dėl higienos įgūdžių stokos šie virusai labiausiai plinta vaikų kolektyvuose per aplinkos paviršius ir užterštas rankas. Vaikai iš kolektyvo virusų parsineša į šeimą, kur užsikrečia kiti šeimos nariai.

  Žarnyno virusai dažniausiai patenka per burną nuo nešvarių rankų, skirtingai nuo bakterijų, maiste šie virusai nesidaugina, labai atsparūs  išdžiūvimui, ilgai pakelia užšaldymą. Užkrečiamoji virusų dozė yra labai maža. Dažniausiai Lietuvoje yra registruojamos rotavirusų bei norovirusų sukeltos žarnyno infekcinės ligos.

  Nespecifinės apsaugos priemonės nuo gripo ir peršalimo

  Kruopštus rankų plovimas apsaugo ne tik nuo žarnyno infekcijų, bet ir nuo gripo.

  ULAC duomenimis, 51-ąją šių metų savaitę (gruodžio 19-25 dienomis) bendras Lietuvos sergamumas gripu ir ŪVKTI padidėjo. Pernai tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau.

  Nors skiepai yra efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, tačiau svarbu nepamiršti kitų nespecifinių prevencijos priemonių: vengti masinio susibūrimo vietų, sąlyčio su sergančiaisiais, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų, tinkamai ir dažnai plauti rankas, nešvariomis rankomis neliesti akių, nosies, burnos, dėvėti medicinines kaukes, gerai vėdinti patalpas, o susirgus, nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

  Dar šia tema

  Emocinė savigalba telefone — nauja programėlė, kuriama Lietuvoje
  Gydymo įstaigos gavo naujus GMP automobilius
  Sergamumas gripu Lietuvoje šiek tiek didesnis nei pernai tuo pačiu metu
  Tegai:
  žarnyno infekcijos, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Lietuva

  Svarbiausios temos