11:00 2020 Balandžio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.0906
 • RUB85.8405
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  195

  2016-aisiais Lietuvos muitinė sudavė smūgį kontrabandininkų grupuotei ir sulaikė tris kartus daugiau narkotikų siuntų.

  VILNIUS, saus 18 — Sputnik. Lietuvos muitinės pareigūnai 2016 metais, preliminariais duomenimis, sulaikė kontrabandinių ir neteisėtai gabentų prekių už beveik 35 milijonus eurų, praneša Lietuvos muitinės spaudos tarnyba.

  Pernai sulaikytas didžiausias kontrabanda gabentų tabako gaminių kiekis nuo pat Lietuvos muitinės atkūrimo prieš 26-erius metus.

  Muitininkams įkliuvo daugiau kaip 238 milijonai vienetų cigarečių (beveik 12 milijonų pakelių), įvertintų beveik 30 milijonų eurų. Ir tai dar daugiau nei 2015 metais: tuomet konfiskuota 219 milijonų vienetų cigarečių (apie 11 milijonų pakelių) už 26,5 milijono eurų.

  Smūgis kontrabandininkų grupuotei

  Didžiausias smūgis buvo suduotas kontrabandininkų grupuotei, kuri prisidengdama užsienyje registruotomis ofšorinėmis įmonėmis, į ES rinką dideliais kiekiais kontrabandos būdu, klastodami dokumentus, įvežė rūkalus.

  Ginklai ir narkotikai. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Хушнуд Рахматуллаев

  Tokie šešėliniai prekeiviai, prisidengdami iš pirmo žvilgsnio teisėtomis muitinės procedūromis, daugybę sykių gabena cigaretes iš valstybės į valstybę. Kol galų gale, nutaikius patogų momentą ir suklastojus dokumentus, rūkalai tiesiog pradingsta iš legalios apyvartos ir realizuojami juodojoje rinkoje.

  Kruopščiai planuotos operacijos metu Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai sandėliuose Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje aptiko daugiau nei tris milijonus pakelių (tiek rūkalų vos sutalpintų penki krovininiai vilkikai) įvairių rūšių cigarečių.

  Rūkalai į ES galėjo būti įvežti kontrabandos būdu ir turėjo "nusėsti" ES šalių juodosiose rinkose. Sulaikytos kontrabandos vertė siekia beveik aštuonis milijonus eurų ir tai yra neabejotinai didžiausias cigarečių kontrabandos sulaikymas Lietuvoje 2016-aisiais.

  Šiuo metu bendradarbiaujant su užsienio teisėsaugos pareigūnais nustatinėjami šiai grupuotei priklausantys asmenys. Tyrimas tęsiasi ir kontrabandos organizatoriai atsakomybės neišvengs.

  Baltarusiškų cigarečių kontrabandą dažnai veža per Latviją

  Kitą stambų sulaikymą muitininkai atliko kelyje tarp Panevėžio ir Pasvalio, kuriame sustabdė krovininį vilkiką, vežusį net 420 tūkstančių pakelių nelegalių cigarečių, nesudėtingai užmaskuotų vos dviem sandarinimo putų krovinio paletėmis.  

  Šis atvejis tik patvirtino pastarųjų metų tendenciją — baltarusiškų cigarečių kontrabandą vis dažniau bandoma į Lietuvą įvežti per Latviją.

  Siuntos su narkotikais

  Sulaikomos kontrabandos rekordus mušantys Lietuvos muitininkai daug prisidėjo ir prie to, kad šešėlio mažėjimas Lietuvoje pastaraisiais metais susitraukė daugiau kaip dvigubai ir šiuo metu siekia 17,5%. Tam įtakos turėjo investicijos į žmogiškuosius išteklius ir modernią rentgeno įrangą, padedančią muitininkams greičiau aptikti kontrabandos krovinius.

  Tačiau didžiausią nerimą pernai muitininkams kėlė pastebimai išaugusių pašto siuntose siunčiamų narkotikų atvejų skaičius. 2015-aisiais tuo pat metu buvo užfiksuota 111 kvaišalų siuntimo paštu atvejų, o 2016-aisiais narkotikų aptikta jau 285 kartus. Beveik visus kartus juos aptiko pašto siuntas tikrinę muitinės kinologai su tarnybiniais šunimis.

  Pastebima, kad narkotikų paštu siunčiasi didžiųjų miestų gyventojai. Mėginta siųstis kokainą, amfetaminą, heroiną, LSD. Dažniausiai tarp muitinės pareigūnų sulaikytų narkotinių medžiagų pasitaiko ekstazi, kanapės ir sintetiniai kanabinoidai.

  Atlikdami ikiteisminius tyrimus muitininkai pastebi, kad narkotikus dažniausiai iš Nyderlandų, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos siunčiasi jauni žmonės, juos užsakydami internetinėse parduotuvėse. Muitininkai įspėja ir ragina nebūti patikliais pirkėjais, nes Lietuvoje tokiems internete siūlomų kvaišalų pirkėjams narkotikų pirkimas yra kvalifikuojamas kaip sunkus nusikaltimas, už kurį gresia baudžiamoji atsakomybė ir reali laisvės atėmimo bausmė nuo trejų iki 10 metų.

  Grynųjų pinigų kontrolė

  Lietuvos muitinė taip pat vykdo ir grynųjų pinigų, įvežamų į ES ar išvežamų iš jos, kontrolę. Šiemet muitinėje sulaikyta grynųjų pinigų suma įvairiomis valiutomis siekia 82,6 tūkstančio eurų.

  Muitinės pareigūnai kviečia prisidėti prie kovos su kontrabanda ir visuomenės saugumo užtikrinimo ir neabejingus piliečius: informaciją apie nusikalstamas veikas asmenys gali pranešti visą parą, taip pat poilsio ir švenčių dienomis nemokamu Muitinės departamento pasitikėjimo telefonu 8 800 555 44, elektroniniu paštu pasitikek@lrmuitine.lt bei Lietuvos muitinės svetainėje.

  Dar šia tema

  Muitinė paskelbė 2016 metų juokingiausių slėptuvių penketuką
  Netikėčiausių sulaikymų Lietuvos muitinėje 2016-aisiais metais top-10
  Nesugadinkite Kalėdų: pasitikrinkit, ką siunčiate paštu
  Tarnybinė aviganė Octavia surado 8 tūkst kontrabandinių cigariečių
  Tegai:
  neteisėtai gabentos prekės, kontrabanda, narkotikai, Lietuvos muitinė, Lietuva

  Svarbiausios temos