00:48 2020 Spalio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (91)
  59

  Razvodovui dėl karo nusikaltimų skirta 12 metų laisvės atėmimo pataisos namuose, o Makutynovičiaus byla buvo nutraukta dėl jo mirties.

  VILNIUS, saus 24 — Sputnik. Šiandien Lietuvos apeliacinis teismas priėmė sprendimą dėl nuosprendžio buvusiems TSRS OMON vadams Vladimirui Razvodovui ir Boleslavui Makutynovičiui 1991 metų įvykių prie Televizijos bokšto Vilniuje byloje.

  Michailas Gorbačiovas. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владимир Песня

  Lietuvos apeliacinis teismas antradienį buvusį omonininką Vladimirą Razvodovą pripažino kaltu dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimo žmoniškumui. Jam skirta 12 laisvės atėmimo pataisos namuose.

  Teismas konstatavo, kad Razvodovas padarė sunkius tyčinius nusikaltimus, jo atsakomybę sunkina tai, kad nusikaltimai padaryti su bendrininkų grupe visuotinai pavojingu būdu, naudojant šaunamuosius ginklus.

  Teismas skyrė tokią bausmę, kokios prašė prokuratūra. Taip pat patenkinti nukentėjusiųjų ieškiniai — nuteistasis turės atlyginti daugiau kaip 14 tūkstančių eurų turtinės ir neturtinės žalos.

  Makutynovičius yra miręs, jis mirė 2015 metų rudenį, jo byla nutraukta. Lietuva Rusijos Interpolo nacionaliniam biurui siuntė užklausas, taip pat kitoms Rusijos institucijoms, tačiau jokio atsakymo nesulaukė. Teismas liudytoja apklausė išteisintojo seserį, kuri gyvena Lietuvoje. Ji teigė, kad buvo gavusi pranešimą iš brolio giminaičių, kad jis mirė.

  2015 metų birželį Lietuvos generalinė prokuratūra kreipėsi į apeliacinį teismą, prašydama apskųsti Vilniaus apygardos teismo išteisinamąjį verdiktą Makutynovičiaus ir Razvodovo atžvilgiu. Prokurorai prašė teismą abu buvusius OMON vadus pripažinti kaltais ir kiekvienam paskirti bausmę, numatančią laisvės atėmimą dvylikai metų.

  Buvę omonininkai buvo nuteisti už akių.

  Sovietų Vidaus kariuomenės Vilniaus Ypatingos paskirties milicijos būrio vadai Makutynovičius bei Razvodovas kaltinami dėl veiksmų prieš Lietuvą 1991-ųjų pirmąjį pusmetį.

  Sovietų Vidaus kariuomenės Vilniaus Ypatingos paskirties milicijos būrio vadams inkriminuojami 1991 metų nusikaltimai anksčiau buvo perkvalifikuoti į karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

  2015 metų birželį Vilniaus apygardos teismas pateisino abu kaltinamuosius visais punktais. Prokuratūra nesutiko su šitu išteisinimu ir pateikė skundą.

  Lietuvos Auksčiausiasis teismas 1990 metų kovo 11 paskelbė apie respublikos nepriklausomybę, bet TSRS valdžia nusprendė, kad šis sprendimas prieštarauja Konstitucijai. 1991 metų sausį Lietuvoje prasidėjo nesankcionuotos protesto akcijos ir į respubliką buvo įvesti specialiųjų padalinių kariai, kurie užėmė strateginius objektus. Sausio 13-osios naktį Sovietų šarvuočių kolona važiavo Vilniaus centro link.

  1991 metų sausio 13-osios naktį TSRS daliniams puolant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą žuvo 14 žmonių. Liepos 31-ąją Medininkų muitinės poste buvo nužudyti septyni Lietuvos policijos ir muitinės pareigūnai.

  Specialiųjų tarnybų pareigūnai teigė, kad susirėmimai tapo stambaus masto provokacijos rezultatu, o visus žuvusius  nušovė snaiperiai.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (91)

  Dar šia tema

  Gorbačiovas oficialiai pakviestas į Sausio 13-osios bylą
  Prasideda nukentėjusiųjų apklausa Sausio 13-osios byloje
  Tegai:
  nuosprendis, Sausio 13-osios įvykiai, Lietuvos apeliacinis teismas, OMON, Boleslavas Makutynovičius, Vladimiras Razvodovas, Lietuva

  Svarbiausios temos