18:28 2021 Balandžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1888
 • RUB91.8152
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  78

  Pagal apklausą, europiečiai pritaria nuomonei, kad jiems reikalinga JAV ir NATO pagalba, siekiant užtikrinti savo saugumą.

  VILNIUS, saus 31 — Sputnik. Daugiau kaip pusė Europos Sąjungos gyventojų sutinka, kad ES negali pati apsisaugoti, todėl jai reikalinga NATO pagalba. Tuo pat metu JAV šią nuomonę palaiko mažiau nei pusė apklaustųjų (48%), liudija Sputnik.Nuomonės apklausos rezultatai.

  Kuo jaunesni ir labiau išsilavinę, tuo labiau pasitikintys

  Sputnik.Nuomonės užsakymu apklausą atliko seniausia Prancūzijos apklausų bendruomenė "IFop" 2016 metų spalį.

  NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  Apklausos duomenimis, Vokietijos (63%), Italijos (65%) ir Lenkijos (65%) gyventojai labiausiai įsitikinę, kad ES savisaugai reikalinga JAV ir NATO pagalba. Prancūzijoje (30%), Ispanijoje (33%) ir JAV (31%) daugiau žmonių, kurie tiki, kad ES gali savarankiškai apsisaugoti.

  Tuo pat metu tų, kurie mano, kad ES gali apsisaugoti savarankiškai, didesnę dalį sudaro jaunesnio amžiaus žmonės (iki 50 metų visose šalyse, išskyrus Ispaniją, ir iki 35 metų — Ispanijoje), turintieji aukštąjį išsilavinimą (išskyrus Lenkiją, kur situacija priešinga) ir turintieji didesnes pajamas bei aukštesnę socialinę padėtį (išskyrus Lenkiją).

  2016 metų spalio 22-26 dienų bendruomenės IFop apklausa
  2016 metų spalio 22-26 dienų bendruomenės "IFop" apklausa

  JAV apie 60% vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių mano, kad ES reikalinga JAV ir NATO pagalba, 28% žmonių nuo 18 iki 24 metų amžiaus pritaria tokiai nuomonei. Apklausos rezultatai rodo, kad tarp amerikiečių, turinčių aukštąjį išsilavinimą, didesnė dalis tų, kurie mano, kad ES gali apsisaugoti savarankiškai: 35% prieš 25% žmonių, turinčių vidurinį išsilavinimą.

  Piliečiai tiki, politikai — abejoja

  Visa tai aktualu, atsižvelgiant į naujojo JAV prezidento Donald Trump (Donaldo Trampo) įstatyminius sprendimus. Sausio 28 dieną Trampas pasirašė įsaką dėl JAV karinių pajėgų sustiprinimo. Anksčiau, kalbėdamas Pentagone, Trampas palaikė Amerikos karinių pajėgų "didžiojo pertvarkymo" idėją.

  Tokie prezidento pareiškimai liudija apie NATO kaip organizacijos, kuri gali užtikrinti Amerikos saugumą, pasitikėjimo praradimą. Tokį komentarą RIA Novosti davė Geopolitinių problemų akademijos prezidentas Konstantinas Sivkovas.

  Ekspertas: Trampas nepanaikins NATO, bet atliks reformą>>

  "JAV karinių pajėgų sustiprinimo priemonės paaiškinamos tik vienu — Trampas nepasitiki NATO ir laiko ją pasenusia organizacija, o jei taip, tai jis turi spręsti Amerikos nacionalinio saugumo klausimus tik padidinęs šalies armijos dydį, ką jis ir daro", — sakė Sivkovas.

  Lietuviai tiki NATO galia ir ES nauda

  Nors "IFop" apklausa nebuvo atliekama Lietuvoje, lietuviai palaiko daugumos europiečių nuomonę dėl pagrindinių saugumo klausimų, o taip pat teigiamai vertina ES, JAV ir Aljanso veiklą.

  Remiantis Krašto apsaugos ministerijos sausio 28 dieną atlikta apklausa, 67% lietuvių laikosi nuomonės, jog šiemet dislokuotas NATO priešakinių pajėgų batalionas padės atgrasyti priešiškai nusiteikusias valstybes.

  81% pritaria nuolatiniam NATO sąjungininkų buvimui Lietuvos teritorijoje.

  Be to, Lietuva užima lyderio pozicijas pagal piliečių skaičių, kurie mano, kad jų šalis gavo naudos iš narystės ES. Tokis nuomonės, anot Eurobarometro duomenų, laikosi 86% apklaustųjų. Į klausimą apie tai, ar Lietuvos narystė ES yra gerai, teigiamai atsakė 67% apklaustųjų lietuvių.

  Dar 46% mano, kad ES padeda vystytis šalies ekonomikai.

  Tegai:
  JAV ir NATO parama Europos Sąjungai, Sputnik.Nuomonės, apklausa, Ifop, Europos Sąjunga (ES), NATO, Konstantinas Sivkovas, Donaldas Trampas

  Svarbiausios temos