16:00 2020 Liepos 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1375
 • RUB80.8370
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Tarybiniai paminklai Baltijos šalyse ir Lenkijoje (37)
  89

  Šiaulių valdžia nusprendė rekonstruoti ir sutvarkyti centrinę miesto aikštę, o sovietų karių kapavietę iš šios vietos iškelti.

  VILNIUS, vasario 1 — Sputnik, Aleksandr Lipovec. Rusijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas išskirtiniame interviu Sputnik išreiškė viltį, kad greta Šiaulių katedros esančių karių kapinių likimas bus išpręstas derybų metu, išlaikant abipusę pagarbą istorinei atminčiai.

  - Aleksandrai Ivanovičiau, Rusijos diplomatijos misijos Lietuvoje vadovo poste jūs asmeniškai ypatingą dėmesį skiriate vietinėms sovietų karių kapavietėms, įskaitant esančias Šiauliuose. Ar tai buvo aptarta susitikimo su miesto vadovais ir kitais Lietuvos oficialiais asmenimis metu?

  — Rusijos Federacijos ambasada atidžiai stebi situaciją aplink sovietų karių-išvaduotojų kapavietes, esančias centrinėje Šiaulių aikštėje. Ten ilsisi 53 kareiviai ir karininkai, o taip pat trys Sovietų Sąjungos didvyriai ir vienas generolas majoras, žuvę 1944-ųjų liepą išvaduojant miestą nuo nacių okupacijos.

  Šiaulių valdžia planavo Europos Sąjungos lėšomis įgyvendinti nurodytos aikštės pertvarkymą ir sutvarkymą. Šių planų padarinys ― turinti įvykti rimta modifikacija, o tiksliau, faktinis ten esančio paminklo nugriovimas.

  Mes susitikome su miesto meru, Lietuvos kultūros ministru, kitais oficialiais asmenimis ir paaiškinome savo poziciją: tokie veiksmai yra nepriimtini ir būtina laikytis kruopštaus požiūrio istorinės atminties išsaugojimo klausimu.

  Mes taip pat atkreipėme ES vadovybės dėmesį į šią situaciją. Rezultatas― kapavietė buvo pašalinta iš objektų, kurie bus rekonstruoti už ES pinigus, sąrašo.

  - Kaip Rusija, atstovaujama ambasados, gali dalyvauti sprendžiant tolesnį kapaviečių likimą?

  Varšuva. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Михаил Воскресенский

  — Mes jau ne kartą sakėme, tame tarpe Lietuvos kultūros ministerijai, Kultūros paveldo departamentui ir Šiaulių valdžios institucijoms, kad esame pasirengę, pagal 2016 gegužę patvirtintas "Lietuvos Respublikos teritorijoje esančių užsienio šalims reikšmingų nekilnojamojo kultūros paveldo sutvarkymo taisykles" skirti būtiną finansavimą šio memorialo sutvarkymui, su sąlyga, kad bus išlaikyta jo dabartinė išvaizda.

  Beje, Rusijos lėšomis ši kapavietė jau buvo tvarkoma. Apie sovietų karių palaikų perlaidojimą nekalbama, nes jų kapavietės yra Lietuvos kultūros paveldo objektai ir įrašyti į atitinkamą registrą. Tikimės, kad civilizuotas šio rezonansinio klausimo sprendimas bus rastas.

  - Kaip žinote, Lietuva ir Rusija iki šiol nepasirašė tarpvyriausybinio susitarimo dėl karių ir civilių, represuotų sovietmečiu kapaviečių. Ko, Jūsų nuomone, reikėtį imtis, kad toks dokumentas būtų pasirašytas?

  — Kalbant apie Rusijos-Lietuvos tarpvyriausybinį susitarimą dėl karių ir civilių karo ir represijų aukų laidojimo vietų, svarbu grįžti prie derybų stalo ir rasti bendrą požiūrį į tuos aspektus, kurie vis atidėlioja jo pasirašymą, įskaitant augantį Lietuvos dėmesį lietuvių represijų aukų paminklams ir kapavietėms Rusijos teritorijoje.

  Temos:
  Tarybiniai paminklai Baltijos šalyse ir Lenkijoje (37)

  Dar šia tema

  Vienos centre vandalai išniekino paminklą sovietų kariams
  Išsaugoti tanką T-34: lenkiško miesto gyventojai surengė piketą
  Buvę išvaduotojai tapo žaislais
  Latvijos nacionalistams neduoda ramybės paminklas išvaduotojams
  Tegai:
  kariai-išvaduotojai, sovietų kariai, Europos Sąjunga (ES), Aleksandras Udalcovas, Lietuva, Vilnius

  Svarbiausios temos