17:46 2019 Rugpjūčio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.1076
 • RUB73.3855
  Gydytojas. Archyvinė nuotrauka

  Medikai rekomenduoja pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją

  CC0 / Pexels
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (257)
  10910

  Specialistai primena apie plačią šeimos gydytojo kompetenciją ir ragina gyventojus ne tik susirgus, bet ir bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją bei profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

  VILNIUS, vasario 4 — Sputnik. Valstybinė ligonių kasa (VLK)  prie Sveikatos apsaugos ministerijos pataria į šeimos gydytoją kreiptis ne tik susirgus, bet ir tuomet, kai jaučiatės gerai, nes nei už gydymą susirgus, nei už sveikatos tikrinimą ar paslaugas pagal prevencines programas apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu mokėti nereikia, nes šios paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

  Anot VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėjos Daivos Berūkštienės, sunegalavę pirmiausia pagalbos turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

  "Šiuo metu, kai daugėja sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, o kai kuriose savivaldybėse jau paskelbta gripo epidemija, itin svarbu laiku prisiminti, kad pirmasis gydytojas, į kurį reikia kreiptis, yra šeimos gydytojas", — teigia Berūkštienė.

  VLK primena, kad daugelis šalies poliklinikų dirba ir šeštadieniais, tad savaitgalį nesunkiai sunegalavusiems pacientams neverta iškart skubėti į ligonines, kur yra daug sunkesnių ligonių — geriau išsiaiškinti, ar gydymo įstaiga, kurioje asmuo užregistruotas, dirba, ir kada šeimos gydytojai priima pacientus.

  Tačiau šeimos gydytojas yra svarbus net tik sunegalavus. VLK specialistai pataria kiekvienam pasirūpinti savo ir šeimos narių sveikata bei, iš anksto suplanavus, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją ir profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

  "Žinoma, dėl įprastinio sveikatos patikrinimo nereikia skubėti kreiptis, padidėjus sergamumui gripu ir peršalimo ligomis. Geriausia kasmetinį apsilankymą suplanuoti ir užsiregistruoti iš anksto. Tuomet gydytojas galės išklausyti, apžiūrėti, skirti reikiamus tyrimus ar priminti, kad atėjo laikas pasitikrinti sveikatą pagal prevencines programas", — sako Berūkštienė.

  Šeimos gydytojo kompetencija

  Šeimos gydytojo kompetenciją sudaro įvairūs tiriamieji ir gydomieji veiksmai, pavyzdžiui, bendras ligonio ištyrimas, arterinio kraujo spaudimo matavimas, elektrokardiogramos užrašymas ir įvertinimas, pacientui reikalingų kraujo ir kitų tyrimų skyrimas. Šeimos gydytojas priima sprendimą  ir dėl siuntimo specialisto konsultacijai.

  Šeimos gydytojai rūpinasi ir pacientų skiepais. Kūdikiai ir vaikai nemokamai skiepijami pagal profilaktinį skiepų kalendorių, o suaugusieji, priklausantys rizikos grupėms, nemokamai gali būti skiepijami nuo gripo, pneumokokinės infekcijos, difterijos, stabligės, pasiutligės.

  Moteris su vaiku. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  "Šeimos gydytojas turi informuoti pacientą apie nemokamas prevencines programas, kurios priklauso pacientui pagal jo amžiaus grupę, ir pasiūlyti atlikti reikiamus tyrimus. Šiuo metu šeimos gydytojai gali pasiūlyti gyventojams pasitikrinti sveikatą pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą bei keturias ankstyvos vėžio diagnostikos programas — gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos. Reguliarūs tyrimai ir ankstyva diagnostika gali užkirsti kelią daugumai ligų", — teigia Berūkšienė.

  VLK primena, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti žmonės turi galimybę pasirinkti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą (polikliniką, šeimos gydytojo kabinetą, medicinos centrą) ir joje dirbantį šeimos gydytoją. Atskirai galima pasirinkti psichikos sveikatos centrą. Svarbu, kad pasirinktos įstaigos, į kurias pacientas užsiregistruoja, turėtų licenciją šioms paslaugoms teikti ir būtų sudariusios sutartį su teritorine ligonių kasa, tuomet už suteiktas šeimos gydytojo paslaugas mokėti nereikės.

  Temos:
  Medicina ir sveikata (257)

  Dar šia tema

  Medikai: dar ne vėlu skiepytis nuo gripo
  Medikai ragina ruoštis vizitui pas gydytoją
  Medikai primena, kad virusai plinta ne tik per kvėpavimo takus
  Tegai:
  šeimos gydytojas, privalomasis sveikatos draudimas (PSD), Privalomasis sveikatos draudimo fondas (PSDF), Valstybinė ligonių kasa (VLK), Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Daiva Berūkštienė, Lietuva

  Svarbiausios temos