07:11 2020 Sausio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1025
 • RUB69.0442
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  102

  Statistikos duomenimis per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje išaugo sergamumas vėjaraupiais, todėl medikai ragina pasiskiepyti.

  VILNIUS, vasario 8 — Sputnik. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras įvertino pastarąjį dešimtmetį ir pastebėjo didėjančią sergamumo vėjaraupiais tendenciją. Tačiau tuo pat metu 2016 metais užregistruota mažiau vėjaraupių atvejų nei 2015 metais.

  2016 metais buvo užregistruota 13 611 vėjaraupių atvejų, o 2015 metais — 15 294 atvejai.
  Vėjaraupiai (lot. Varicella zoster) — tai ūmi virusinė, epidemiškai plintanti liga, sukeliama varicella zoster viruso, priklausančio Herpesviridae šeimai, pasireiškianti karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Ji yra dažna vaikų liga. Dažniausiai šia liga serga ikimokyklinio amžiaus vaikai, tuomet persergama lengva šios ligos forma.

  Suaugę žmonės vėjaraupius ištveria kur kas sunkiau, nes komplikacijų išsivystymo rizika suaugusiems, sergantiems vėjaraupiais, yra daug kartų didesnė nei vaikams. Vėjaraupių infekcija ypač pavojinga kūdikiams ir nėščioms moterims bei tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs.

  Dažniausiai infekcija perduodama oro lašeliniu būdu, sergančiajam kosint, čiaudint ar net kalbant. Galima užsikrėsti ir tiesiogiai per odą, liečiant bėrimus (tiek nuo sergančiojo vėjaraupiais, tiek nuo juostine pūsleline). Tad ypač sparčiai ši liga plinta ikimokyklinio ugdymo įstaigose — vienas susirgęs vaikas dažnai apkrečia visą grupę.

  Todėl medikai ragina atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir pasiskiepyti nuo šios ligos.

  Rekomenduojama pasiskiepyti visiems anksčiau nesirgusiems vaikams, vyresniems nei 12 mėnesių vaikučiams, ypač lankantiems darželius bei mokyklas. Vaikams ir suaugusiems asmenims rekomenduojamos dvi vakcinos dozės.

  Tai pat rekomenduojama pasiskiepyti suaugusiems, kurie slaugo ligonius ir nėra sirgę vėjaraupiais. Darželio personalas, moterys, planuojančios nėštumą, tėvai, ruošiantys leisti vaiką į darželį, medicinos darbuotojai turi labai rimtai pagalvuoti apie skiepus. Bei, aišku, susimąstyti turi asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi.

  Vėjaraupių vakcina negalima skiepyti nėščiųjų. Vakcinos nereikėtų skiepyti ir asmenims, kuriems neseniai buvo perpiltas kraujas ar buvo skiriama imunoglobulinų.

  Lietuvoje nuo vėjaraupių skiepijamasi savo lėšomis. Vakcinos skiepijimo tikslingumas grindžiamas tuo, kad apsaugo ne tik nuo susirgimų ir sunkių ligos formų asmenis, turinčius imuninės sistemos nepakankamumą, taip pat apsaugo nuo juostinės pūslelinės rizikos ateityje.

  Dar šia tema

  Sergamumas gripu Lietuvoje šiek tiek didesnis nei pernai tuo pačiu metu
  Medikai: dar ne vėlu skiepytis nuo gripo
  Gripo epidemiją paskelbė 17 savivaldybių iš 60
  Tegai:
  skiepai, vėjaraupiai, liga, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Lietuva

  Svarbiausios temos