00:54 2020 Sausio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1035
 • RUB68.1692
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Gedimino kalno nuošliauža (40)
  55

  Dėl nuošliaužų uždarytoje Gedimino pilies kalno teritorijoje vyksta tvarkymo darbai, o geologai vertina šlaitų stabilumą, kad numatytų tinkamas priemones jiems išsaugoti

  VILNIUS, vasario 18 — Sputnik. Gedimino pilies kalno teritorija lankytojams bus uždaryta iki pat 2017 metų balandžio 20 dienos, nes iki šiol vyksta kalno tvarkymo darbai, praneša Lietuvos nacionalinis muziejus.

  Keltuvas į kalną šiuo metu neveikia. Gedimino pilies bokštas taip pat uždarytas.

  Gedimino kalno šlaitai — geologų akiratyje

  Siekiant išsaugoti yrančius Gedimino kalno šlaitus, šiuo metu tęsiami jų stabilumo ir deformacijų stebėjimo darbai. Juose dalyvauja Lietuvos geologijos tarnybos prie aplinkos ministerijos (LGT) specialistai.

  Dabar svarbiausias uždavinys rūpinantis Gedimino kalno šlaitų apsauga, kaip sakė LGT direktorius Jonas Satkūnas, — jų inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai. Tik remiantis tokių tyrimų duomenimis galima įvertinti šlaitų stabilumą ir numatyti tinkamas priemones jiems išsaugoti. Geologai planuoja jau kitą mėnesį apibendrinti šiuos duomenis ir pateikti rekomendacijas, praneša Aplinkos ministerija. 

  Tyrimams atlikti šių metų pradžioje nestabiliuose Gedimino kalno šlaituose buvo sumontuotos nuolatinės posvyrių ir poslinkių stebėjimo sistemos. Šiaurinio šlaito posvyriams stebėti naudojami ypač tikslūs jų fiksavimo sensoriai, reaguojantys į menkiausius statinių ir kitų konstrukcijų posvyrius ar jų pakitimus. 

  Gedimino kalno šlaitų stabilumo ir deformacijų stebėjimo darbus organizuoja Lietuvos nacionalinis muziejus, kuriam pavesta kalno tvarkyba. 

  Gedimino pilies kalno šlaitų nuošliaužos ir jų tvarkymas

  2016 metų vasario mėnesio pirmomis dienomis įvyko Gedimino pilies kalno šiaurinio šlaito vakarinės dalies nuošliauža. Geologų nuomone, paviršinis grunto sluoksnis atitrūko dėl staigaus atolydžio ir gausių kritulių, suformavusių palankias sąlygas paviršutinėms nuošliaužoms susidaryti.

  Laikinomis priemonėmis buvo pristabdytas šlaito velėnos slinkimas. Taikyti efektyvesnes priemones dėl geotechninių parametrų trūkumo ir įmirkusio grunto nebuvo galimybių. Akivaizdžiai formavosi antroji nuošliauža.

  Pradžiūvus gruntui buvo atlikta įvairių nemažos apimties tyrimų, pašalintas nušliaužęs gruntas. Gavus detalias meteorologinių duomenų išklotines, nuošliauža buvo užklota armuota apsaugine plėvele, kol bus tiksliai įvardintos nuošliaužų priežastys ir pasiruošta tvarkybos darbams.

  Išanalizavus Gedimino kalno šlaituose vykdytų darbų negausią dokumentaciją akivaizdu, kad šlaitai buvo tvarkomi epizodiškai.

  Kalno viršuje detaliau nepaskaičiavus apkrovų buvo atstatyta gynybinė siena, iškeltas griuvėsių mūro siluetas, akmenimis išgrįsta aikštelė. Pernelyg didelės apkrovos sąlygojo 2000 metais pradėtą įrenginėti dviejų betono juostų žiedą, turėjusį apjuosti gynybinę sieną. Darbai buvo tik pradėti, detalios dokumentacijos rasti nepavyko.

  Destrukcinės apraiškos (įgriuvos, medžių išvartos, paviršinio sluoksnio nuošliaužos) kalno šlaituose paskutiniais dešimtmečiais atsiranda periodiškai: vibracija dėl intensyvaus eismo Vrublevskio ir Arsenalo gatvėmis, keltuvo įrengimas, didelės statybos prie kalno nukasant šlaitų dalį, be abejonės, paskatino įgriuvas karo metais iškastų ir atmestinai užpiltų tunelių vietoje, pakeitė hidrologinę situaciją.

  Šlaitų paviršinius sluoksnius buvo bandyta stabilizuoti gręžtiniais poliais ar inkarais, skverbiantis į pagrindines kalno geologines struktūras. Tačiau kaip parodė patirtis, šie sprendimai tik laikinai pristabdė šlaitų deformacinius procesus.

  Spalio 10 dieną gausiai palijus, vasario mėnesio nuošliaužos vietoje pakartotinai susiformavo nauja nuošliauža "ištraukusi" gręžtinius betono polius ir sutvirtinimus.

  Pakartotinai įvykusi nuošliauža ir tyrimai patvirtino esmines nuošliaužos priežastis — hidrologinė situacija ir slenkančios betono juostos.

  1995-2010 metais darbus tvarkant Gedimino kalno piliakalnį vykdė Vilniaus pilių direkcija. Visi darbai turėjo būti derinami rezervato direkcijoje.

  2010 metais Muziejui kaip statinių ant kalno valdytojui buvo pavesti piliakalnio tvarkybos darbai.

  2010-2013 metais palaipsniui buvo pašalinti medžiai, užpiltos įgriuvos, užbaigti piliakalnio aptvėrimo darbai pradėti dar 1987 metais, restauruotas Gedimino pilies bokštas.

  Visi darbai buvo derinami su rezervato direkcija.

  Nupirkus projektavimo ir tvarkybos darbus šiuo metu vyksta projektavimo darbai.

  Temos:
  Gedimino kalno nuošliauža (40)

  Dar šia tema

  Gedimino kalnas byra, o visi ieško "nesirūpinančių" ar "kaltų"
  Tegai:
  tvarkymo darbai, nuošliauža, Gedimino kalnas

  Svarbiausios temos