05:46 2019 Gruodžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1077
 • RUB70.4627
  Švirkštas ir vakcina, archyvinė nuotrauka

  Vis daugiau gyventojų tikrinasi dėl ŽIV savo noru

  © Depositphotos /
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  37

  Pernai Lietuvoje dėl ŽIV infekcijos savo noru pasitikrino daugiau nei 14 tūkstančių gyventojų. Iš viso šalyje iki 2017 metų pradžios buvo nustatyta apie tris tūkstančius ŽIV užsikrėtusių asmenų

  VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Praėjusiais metais savo noru dėl žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) infekcijos pasitikrino beveik 14,5 tūkstančio gyventojų. Tai dvigubai daugiau nei prieš penkerius metus (2012 metais), praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).  

  ULAC duomenimis, pernai tyrimų dėl žmogaus imunodeficito viruso infekcijos Lietuvoje atlikta keturiais tūkstančiais daugiau nei užpernai. Bendras tyrimų augimas siekia 2% (nuo 205 tūkstančių iki 210 tūkstančių tyrimų).

  Pagal gyventojų grupes daugiausia tyrimų dėl ŽIV atlikta nėščiosioms ir kraujo donorams. Pastariesiems tyrimas dėl ŽIV atliekamas privaloma tvarka. Visos kitos gyventojų grupės yra tiriamos dėl ŽIV, prieš tai jiems pasikonsultavus su kitų sričių medikais.

  Asmenims, patekusiems į kardomojo kalinimo ar laisvės atėmimo bausmei atlikti skirtas vietas, taip pat profilaktiškai atliekamas ŽIV testas. Pernai tokių tyrimų atlikta 12,3 tūkstančio.

  Didžiausią riziką užsikrėsti ŽIV turi asmenys, vartojantys injekcinius narkotikus, tačiau pernai šioje rizikos grupėje ištirta trečdaliu (34,2%) mažiau asmenų nei užpernai.

  Pernai 61 asmuo tyrėsi dėl ŽIV, nes turėjo lytinį kontaktą su ŽIV užsikrėtusiu asmeniu. Užpernai tokių žmonių buvo šiek tiek daugiau (70).

  Visiems susirgusiems tuberkulioze taip pat rekomenduojama atlikti ŽIV tyrimą, nes tuberkuliozė yra ŽIV indikacinė liga. Kaip rodo pastarųjų trejų metų tendencija, tyrimų dėl ŽIV asmenims, sergantiems tuberkulioze, sumažėjo, o asmenys, sergantys lytiškai plintančiomis ligomis, tiriami nepakankamai.

  "Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad visi susirgę lytiškai plintančia liga turėtų būti patikrinti ir dėl ŽIV infekcijos, nes plitimo keliai tie patys", — pabrėžė  medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas.

  Čaplinsko teigimu, sergantys lytiškai plintančiomis ligomis asmenys turi didesnę tikimybę užsikrėsti ŽIV infekcija, nes yra pažeista lytinių takų gleivinė, ir žmogaus imunodeficito virusas gali lengviau prasiskverbti pro nesveiką gleivinę.

  Siekiant didinti ŽIV tyrimų prieinamumą bei priimtinumą, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja plėsti savarankiškai atliekamų tyrimų dėl ŽIV galimybes visuose regionuose.

  Atsižvelgiant į tai, Lietuvos vaistinių tinkluose jau atsirado greitieji ŽIV testai, skirti atlikti ŽIV testą savarankiškai namų ar kitoje priimtinoje aplinkoje.

  ŽIV savitikra yra rekomenduojama visiems asmenims, kurie mano, kad turi ar turėjo rizikingų kontaktų. ŽIV savitikra yra dar vienas žingsnis, siekiant didinti anoniminių paslaugų prieinamumą, sukurti tikrinimosi dėl ŽIV poreikį tarp žmonių, kuriems tokios paslaugos aktualios. ULAC duomenimis, pastarąjį poreikį Lietuvoje patvirtina tas faktas, jog kasmet didėja naujų ŽIV atvejų išaiškinamumas privačiose pirminės sveikatos priežiūros įstaigose.

  ULAC duomenims, Lietuvoje iki 2017 sausio pirmos dienos nustatyti 2 749 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių 496 diagnozuota AIDS (akvizitinio imunodeficito sindromas — paskutinė ŽIV infekcijos stadija).

  Apie ŽIV infekcijos perdavimo riziką medžiagos galima rasti čia.

  Dar šia tema

  Pasaulinė kovos su AIDS diena: ar Lietuvai gresia ši liga
  Pasirūpink savo sveikata — atlik nemokamą ŽIV ir hepatito testą
  Tegai:
  ŽIV užsikrėtę asmenys, ŽIV, Lietuva

  Svarbiausios temos