18:18 2021 Kovo 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.2053
 • RUB89.3155
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  30

  Maisto ir veterinarijos tarnyba patvirtino antrą paukščių gripo atvejį Lietuvoje

  VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Kaune aptiktos keturios ties Žemaisiais Šančiais baidarininkų pabaidytos ir atsitrenkusios į elektros laidus gulbės.

  Nacionalininis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas ištyrė nebylių gulbių gaišenas ir visoms nustatė labai patogenišką to paties tipo — H5N8 paukščio gripo virusą, praneša Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

  Tai jau antras šios ligos atvejis Lietuvoje, nustatytas laukinėms gulbėms per pastarąsias dienas.

  Veterinarijos specialistai spėja, kad gulbės galėjo žūti dėl viruso H5N8, kuriuo užsikrėtę blogiau orientavosi aplinkoje, todėl galėjo nepastebėti elektros laidų.

  Atsargiai su laukiniais paukščiais

  Dėl nustatytų paukščių gripo atvejų Lietuvos Ornitologų Draugija (LOD) ragina nebešerti laukinių vandens paukščių dėl galimo viruso pernešimo.

  Taip pat LOD stabdo ir gulbių nebylių lesinimą pagrindinėje jų žiemavietėje Lietuvoje — Kaune. Pažymima, kad atšilus orams, atsirado daug atviro vandens plotų visoje šalyje, todėl paukščiai jau gali migruoti link perėjimo vietų ir išgyventi be žmogaus pagalbos.

  Neužšąlančioje Nemuno dalyje ties Kauno miesto kasmet susirenka žiemoti ne tik Lietuvoje perinčios gulbės. Kaune žiemoti susirenka nuo 600 iki 1000 gulbių nebylių iš Lietuvos ir gretimų valstybių kur Kaunas yra viena iš svarbiausių šios rūšies žiemojimo vietų Lietuvoje. Todėl viruso pernešimas ar atnešimas pilnai yra galimas iš kitų valstybių, kur virusas jau nustatytas ankščiau. 

  Pasak gulbes tyrusio ornitologo Juliaus Morkūno "Pagal nuskaitytų gulbių žiedų numerius nustatyta, kad Kaune žiemoja ir gulbės iš Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos, Danijos, Vokietijos, Švedijos. Žiemos metu Kaune žieduotos gulbės taip pat vėliau stebimos kitose valstybėse. Ankstyvą pavasarį žiemojimo vietose stebima vandens paukščių kaita, nes prasideda intensyvi jų migracija.

  Žiemavietes Kaune aplanko pakeliui į šiauresnes perėjimo vietas migruojantys paukščiai, kurie žiemojo piečiau Lietuvos. Toks skirtingose valstybėse perinčių gulbių maišymasis padidina viruso pernešimą tarp valstybių ir jo sklaidą viso sezono metu."

  Iš karto praneškite

  Nustatytas paukščių gripo virusas H5N8 labai pavojingas paukščiams, tačiau žmonių sveikatai grėsmės nekelia. Kaip apsaugoti naminius paukščius pateikiama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime.

  Gyventojai, pastebėję laukinių vandens paukščių gaišenas, turi apie tai pranešti teritoriniam VMVT padaliniui arba visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

  Dar šia tema

  Afrikinis kiaulių maras plinta: užregistruoti 18 užsikrėtusių šernų
  ES skyrė 165 mln eurų paramą kovai su gyvūnų ir augalų ligomis
  Migruojantys paukščiai neša į Lietuvą pavasarį
  Tegai:
  žiemojantys paukščiai, paukščiai, H5N8 virusas, paukščių gripas, Kaunas, Lietuva

  Svarbiausios temos