04:40 2020 Rugpjūčio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB87.1809
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  44

  Atšilus orams medikai ragina suagusius atidžiau stebėti vaikus, kurie dažnai užsikrečia šunų ir kačių platinamomis ligomis

  VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2016 metais Lietuvoje užregistruoti 149 šunų ir kačių platinamų ligų atvejai.

  Labiausiai paplitusios šunų ir kačių platinamos ligos yra toksokarozė, toksoplazmozė ir echinokokozė.

  Pernai toksokarozės atvejų buvo nustatyta 69, toksoplazmozės — 54, echinokokozės — 26.

  Kam gręsia

  Dažniausiai jomis užsikrečia ir serga 4-9 metų vaikai, nes jie neparaginti suaugusiųjų nenusiplauna rankų prieš valgį, deda į burną įvairius daiktus. Užsikrėtimą ir sergamumą taip pat sąlygoja nesusiformavusi vaikų imuninė sistema, užteršta aplinka, dažnas ir netinkamas bendravimas su savo augintiniais. Atšilus orui, vaikai pasipils į kiemus, suaugusieji — tvarkyti gėlynų ar aplinkos.

  Kodėl kalti šunys ir katės

  Nutirpus sniegui akis bado nešvarumai, kačių ir šunų išmatos, kurios buvo pasislėpusios po sniegu. Daugelis šunų augintojų jau surenka išmatas ir tai turi būti pavyzdžiu kitiems, nes išmatose gali būti kirmėlių kiaušinėlių ar pirmuonių cistų, pavojingų žmonėms.

  Visų šių parazitinių ligų infekcijos šaltinis yra užsikrėtę namų augintiniai (šunys, katės), kurie su ekskrementais išskiria ligos sukėlėjus — kiaušinėlius ar oocistas. Pakliuvę į vandenį, ant dirvožemio, daiktų kiaušinėliai ilgai išsilaiko gyvybingi.

  Užsikrečiama, kai kiaušinėliai ar oocistos per burną patenka į žarnyną. Dažniausiai ligos sukėlėjai patenka nuo nešvarių rankų, valgant neplautas uogas, vaisius, daržoves.

  Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų. Užsikrėsti galima ir per užterštą atvirų telkinių vandenį.

  Medikų patarimai

  Medikai primena, norint išvengti šių ligų labai svarbu:

  nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgant, pažaidus su šuniuku, kačiuku;

  nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių; 

  prižiūrėti naminius gyvūnus, juos reguliariai kas tris mėnesius gydyti nuo kirminų, neleisti laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės. Surinkti augintinių išmatas, kad jomis nebūtų teršiama aplinka;

  smėlio dėžes įrengti saulėtose vietose, smėlį pakeisti kiekvienais metais ir nuolat jį perkasti. Nenaudojamas smėlio dėžes — uždengti.

  Tegai:
  higiena, šuo, katinas, gyvūnai, vaikai, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC)

  Svarbiausios temos