20:08 2019 Rugpjūčio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1076
 • RUB73.3855
  Vievyje įsikūręs Žemės gelmių informacijos centras, archyvinė nuotrauka

  Vievio žemės gelmių "saugykla" atvers savo turtus lankytojams

  © Фото: am.lt
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  10821

  Susipažinti su Lietuvos žemės gelmių raida ir naudingosiomis iškasenomis po rekonstrukcijos kvies Žemės gelmių informacijos centras, kuriame saugoma retų mineralų kolekcija ir virš pusšimčio riedulių, suvežtų iš įvairių šalies vietovių

  VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Vievyje įsikūręs Žemės gelmių informacijos centras (ŽGIC) per trejus metus turėtų visiškai atsinaujinti — po rekonstrukcijos bus sukurtos sąlygos patogiau apžiūrėti ekspozicijas, be to, vyks edukaciniai renginiai, praneša Aplinkos ministerija.

  Šiuo metu pastatas, pasak ŽGIC vedėjo Vytauto Purono, yra avarinės būklės, muziejiniai rinkiniai saugomi apverktinomis sąlygomis. Dalis rinkinių laikoma koridoriuose ir buvusiose laboratorijose. Baldai ir įranga visai nusidėvėję. Šaltuoju metų laiku lankytojams tenka gūžtis nuo vėsos. 

  Visiškai kitokios galimybės susipažinti su Lietuvos žemės gelmių raida ir naudingosiomis iškasenomis atsivers po ŽGIC rekonstrukcijos. Atnaujintame pastate bus ne tik įkurdintos senosios ekspozicijos, bet ir įrengta naujų. Daug patrauklesnė bus ir pertvarkyta ŽGIC aplinka.

  ŽGIC įkurtas 2015 metais, reorganizavus Lietuvos geologijos muziejų. Jame saugomas brangus turtas — didelis kerno rinkinys. Kernas — tai cilindro formos uolienos mėginys, iš kurio nustatomos jos savybės. Vokiečių kalba šis žodis reiškia šerdį.

  ŽGIC didžiulėje daugiaaukštėje mechanizuotoje saugykloje sukauptas 1 148 gręžinių kernas — daugiau kaip 140 kilometrų.

  Be "kernotekos", lankytojų laukia lauko riedulių ekspozicija. Ji užima daugiau kaip keturis hektarus. Čia grupėmis išdėliota per 550 riedulių, suvežtų iš įvairių šalies vietovių. Parke yra du vandens telkiniai, gausu lietuviškų medžių ir krūmų.

  Lauko riedulių ekspoziciją papildo riedulių gludinių rinkinys. Jis supažindina su riedulius sudarančiais mineralais ir susidarymo Žemės plutoje sąlygomis. 

  Svarbiausius šalies žemės gelmių turtus atspindi naudingųjų iškasenų ekspozicija. Su unikaliais mineralais supažindina Juozo Lisausko retų mineralų kolekcija. Paleontologinėje ekspozicijoje pateiktas 195 fosilijų rinkinys. 

  Tikimasi, kad po rekonstrukcijos į ŽGIC plūstelės gerokai daugiau lankytojų. Patogios apžiūrėti ekspozicijos, edukaciniai renginiai turėtų būti patrauklūs ne tik specialistams ir geologijos mėgėjams, bet ir plačiajai visuomenei. 

  Daugiau kaip du milijonus eurų kainuosianti šios žemės gelmių "bibliotekos" rekonstrukcija finansuojama Europos Sąjungos paramos lėšomis. 

  Dar šia tema

  Pinigų muziejus kviečia į nemokamą kelionę aplink pinigų pasaulį
  Literatūrinis Aleksandro Puškino šeimos muziejus Markučiuose
  Aplankyk Palangos kurorto muziejų virtualioje erdvėje ar realybėje
  Tegai:
  reti mineralai, naudingosios iškasenos, žemės gelmės, Žemės gelmių informacijos centras (ŽGIC), Vievis, Lietuva

  Svarbiausios temos