18:22 2020 Rugsėjo 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  111

  Penktadienį Klaipėdoje vykusioje konferencijoje aplinkos apsaugos bei Lietuvos jūrų muziejaus atstovai svarstė klausimą apie jūrų gyvūnų reabilitacijos centro įkurimą

  VILNIUS, kovo 7 — Sputnik. Praėjusį penktadienį tarptautinės mokslinės-praktinės konferencijos, skirtos Baltijos jūros gyvūnams gelbėti, dalyviai pasirašė memorandumą dėl šių gyvūnų reabilitacijos centro įkūrimo, pranešė Aplinkos ministerijos spaudos tarnyba.

  Jūros gyvūnų reabilitacijos centras yra būtinas, nes Baltijos jūroje dažnai nukenčia ruonių jaunikliai, kurie yra per maži tam, kad pasirūpintų savimi. Baltijos jūroje gyvūnai kenčia nuo vandens taršos. Kiekvieną pavasarį Baltijos jūroje pasitaiko ypač daug sužalotų ir nusilpusių ne tik pilkųjų ruonių jauniklių, bet ir kitų gyvūnų.

  Lietuvos jūrų muziejui jau senai pavesta rūpintis nafta užterštų gyvūnų gelbėjimu, tačiau tokiai veiklai muziejuje nėra  reikiamos infrastruktūros. Todėl Aplinkos ministerija, siekdama įgyvendinti Vandenų srities plėtros 2017-2023 metų programos iškeltą tikslą išlaikyti gerą Baltijos jūros aplinkos būklę, planuoja įkurti jūros gyvūnų reabilitacijos centrą.

  Reikalingas centras, kuris būtų pasirengęs bet kuriuo metu, atsitikus teršimo incidentui, pradėti gelbėti nukentėjusius gyvūnus, įsteigimas prisidėtų ir prie tarptautinių susitarimų įgyvendinimo.

  Reabilitacijos centro veikla

  Planuojama, kad naujame reabilitacijos centre ne tik bus teikiama pagalba taršos ir kitų incidentų metu nukentėjusiems jūrų gyvūnams, bet ir vykdomos jų populiacijos monitoringo programos.

  Centre būtų plėtojama ir mokslinė tiriamoji veikla, padedanti geriau suprasti laukinių gyvūnų ekologiją, biologiją ir etologiją bei generuojanti siūlymus, kaip gerinti gyvūnų apsaugą jūroje. Dabar tyrimai atliekami netinkamomis sąlygomis arba mokslininkai yra priversti juos vykdyti užsienyje.

  Lietuvos jūrų muziejus muziejus jau 30 metų reabilituoja ir tiria Baltijos pilkuosius ruonius, kurie mūsų pajūryje yra dažniausiai sutinkami. Muziejuje nėra jokių tam specialių patalpų. Kelios dešimtys ruoniukų gydomi viename iš administracinio pastato kabinetų, įrengus jame dvi vonias. Specialistai jais rūpinasi kiaurą parą.

  Pajūryje rasti nusilpę jaunikliai gydomi, maitinami, kol priauga reikiamą svorį, ir paleidžiami atgal į jūrą.  O tie gyvūnėliai, kurie yra pernelyg sužaloti, kad išgyventų natūralioje aplinkoje, lieka muziejuje arba iškeliauna į užsienio zoologijos sodus ar akvariumas.

  Šiemet Lietuvos jūrų muziejuje dar vyksta rekonstrukcija, todėl muziejininkai neturės galimybių padėti ruonių jaunikliams.

  Baltijoje gyvenantys ruoniai jauniklius veda nuo sausio mėnesio, todėl šiuo metu mūsų pajūryje gali atsirasti paliktų ruoniukų. Aplinkos ministerija ir Lietuvos jūrų muziejus prašo, aptikus ruoniukus, apie tai pranešti muziejui telefonu 8464 90740 arba bendruoju pagalbos telefonu 112.

  Dar šia tema

  Pasaulinė banginių diena
  Dar 200 delfinų išmesta Naujosios Zelandijos pakrantėje
  Virš 200 delfinų, išmestų į Naujosios Zelandijos pakrantę, sugrįžo į jūrą
  Tegai:
  jūrų gyvūnai, ruonis, Lietuvos jūrų muziejus, Aplinkos ministerija, Klaipėda, Lietuva

  Svarbiausios temos