19:16 2020 Gruodžio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2159
 • RUB90.0679
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  1693

  Lietuvai atgavus Nepriklausomybę 1991 metais Kovo 8-oji nustojo būtii valstybine švente, tačiau tai atmintinė diena, švenčiama kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena

  VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Prieš tris metus, 2014 metų kovo 8 —ąją sukako 100 metų, kaip pirmą kartą Lietuvoje buvo pažymėta Tarptautinė moters diena. 1977 metais Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sprendimu kovo 8-oji įteisinta kaip "kovos už moterų teises" diena.

  Tulpės, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Валерий Мельников

  Kai kuriose šalyse (NVS) kovo 8-oji — valstybinė šventė. Dabar Lietuvoje kovo 8-oji — atmintina diena, švenčiama kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena.

  Visame pasaulyje šią dieną minimi moterų pasiekimai, nepaisant jų tautybės, nacionalinių ar etninių ribų, kalbos, kultūrinių, ekonominių ir politinių skirtumų.

  Pirmą kartą idėja minėti Tarptautinę moterų dieną atsirado dar XX amžiaus pradžioje.

  Pirmoji nacionalinė moterų diena buvo minima Amerikoje 1909 metų vasario 28-ąją. JAV moterys šventė šią dieną iki 1913 metų.

  1911 metais kovo 19 dieną Moterų šventė buvo minima Austrijoje, Vokietijoje, Danijoje ir Šveicarijoje, kur mitinguose dalyvavo virš milijono žmonių. Tuomet jie reikalavo suteikti moterims teisę į darbą ir profesinį parengimą, be to moterys siekė užimti valstybines pareigas ir išvengti diskriminacijos darbo vietose.

  Сотрудники ГИБДД поздравляют женщин в преддверии 8 марта
  © Sputnik / Алексей Мальгавко
  Rusijos kelių policijos pareigūnai sveikina moteris

  Istorikai mini, kad 1914 metų kovo 8-oji buvo pažymėta Lietuvoje kaip Moterų diena. Tikėtina, kad tai įvyko Vilniuje, nes čia veikė Žydų socialistų BUND‘o organizacijos, juk Moters dienos pažymėjimo iniciatorės buvo Vakarų Europos žydės.

  Pasak istorikės Virginijos Jurėnienės, kai ką viešo Tarptautinės moters dienos proga Lietuvoje 1914 metais bandyta surengti ir Šiauliuose, nes šiame mieste telkėsi daug moterų darbininkių.

  Vėl aktyviai kalbėti apie Tarptautinę moters dieną Lietuvoje pradėta tarpukariu 1925 metais moterų socialdemokračių dėka. 1917-aisiais rusų moterys pasirinko "duonos ir taikos" streikui vasario 23-ą pagal Julijaus kalendorių, o pagal Grigaliaus kalendorių daugelyje pasaulio šalių ši diena buvo kovo 8-ą.

  TSRS Kovo 8-ąją oficialia švente ir nedarbo diena tapo TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1965 metų  gegužės 8-osios įsaku. Ilgą laiką Kovo 8-oji buvo valstybinė šventė vienintelė pasaulio šalyje — TSRS.

  Tarptautinė moters diena yra švenčiama taip pat JT. Šiuo metu ji švenčiama Armėnijoje, Azerbaidžane, Gruzijoje, Kazachstane, Kirgizijoje, Moldovoje, Uzbekistane, Tadžikistane, Ukrainoje, Abchazijoje, Pietų Osetijoje ir Baltarusijoje.

  Мимозы из Абхазии на российско-абхазской границе
  © Sputnik / Нина Зотина
  Abchazijoje moterims dažnai dovanoja mimozas

  Tadžikistane, remiantis šalies prezidento iniciatyva nuo 2009 metų šventė tapo vadinama Motinos diena.

  Turkmėnistane Tarptautinė moters diena nebuvo švenčiama iki 2008-ųjų — moterų šventė buvo perkelta į kovo 21-ąją (pavasario lygiadienis). 2008-aisiais Turkmėnistano prezidentas grąžino į šalį Kovo 8-ą.

  Доставка цветов из Голландии к 8 марта
  © Sputnik / Александр Кряжев
  Gėlės Moterų dienos proga iš Nyderlandų

  Gruzijoje švenčiama ir Tarptautinė moters diena — kovo 8 ir Motinos diena — kovo 3 diena. Motinos diena buvo įkurta 1991 metais ir turėjo pakeisti kovo 8-ą, bet iki šiol švenčiamos abi.

  Tarptautinė moters diena kovo 8-ą yra nacionalinė šventė ir laisvadienis keliose kitose šalyse: Angoloje, Bisau Gvinėjoje, Zambijoje, Kenijoje, Korėjoje, Madagaskare, Mongolijoje, Ugandoje ir Eritrėjoje.

  Dar šia tema

  Originalu ir sveika: puokštė iš vaisių
  Tegai:
  gėlės, kovo 8-oji, dovana, dovanos, šventė

  Svarbiausios temos