17:23 2021 Sausio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Vaikų apsauga Lietuvoje (81)
  98

  Nuo 2018 metų liepos 1 dienos nepilnamečių apklausas bus galima vykdyti tik specialiose patalpose ir pasitelkus profesionalų psichologą

  VILNIUS, kovo 14 — Sputnik. Seimas priėmė Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuriomis įvedama prievolė visas nukentėjusių ar liudijančių mažamečių ir nustatytais atvejais nepilnamečių apklausas vykdyti pasitelkus profesionalų psichologą ir tik specialiose patalpose, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Už naujas nuostatas balsavo 116 Seimo narių, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo.

  Priimtais pakeitimais įtvirtinta, kad į mažamečio liudytojo ar nukentėjusiojo apklausą visuomet, o į nepilnamečio liudytojo ar nukentėjusiojo apklausą dėl nusikaltimų žmogaus gyvybei, sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai, dėl pelnymosi iš nepilnamečio prostitucijos ar nepilnamečio įtraukimo į prostituciją arba kitais atvejais, kai to prašo proceso dalyviai arba ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo iniciatyva, privalės būti kviečiamas ne tik valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas, bet ir psichologas.

  Pasak Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko, skaičiuojama, kad dėl šių pataisų specializuotų psichologų poreikis išaugs nuo šiuo metu esančių penkių iki 100.

  Psichologas padės apklausti nepilnametį, atsižvelgdamas į jo socialinę ir psichologinę brandą, o valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas iš kitos patalpos stebės, ar apklausos metu nepažeidžiamos nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo teisės.

  Valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas galės užduoti apklausiamam asmeniui klausimų ir reikšti prašymus dėl apklausos. Nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo apklausoje turės teisę dalyvauti jo atstovas tik įvertinus, ar jis nedarys poveikio nepilnamečiui.

  Liūdna statistika

  Remiantis informatikos ir ryšių departamento duomenimis, 2016 metais nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 2 777 vaikai (2015 metais — 2 165).

  Nuo savo tėvų 2016 metais nukentėjo 578 vaikai (2015 metais — 496). Nuo patėvių ir įtėvių nukentėjusių vaikų skaičius taip pat kasmet auga: 2014 metais tokių vaikų buvo 119, 2015 metais — 129, 2016 metais jau 168 vaikai.

  Nuo artimų giminaičių nukentėjusių vaikų taip pat daugėja: 2014 metais tokių vaikų buvo 98, 2015 metais — 104, 2016 metais tokių buvo jau 125.

  Nuo nepažįstamų asmenų nukentėjusių vaikų skaičius kasmet mažėja: 2016 metais nukentėjo 351 vaikas ir tai yra ketvirtadaliu mažiau nei 2014 metais (2014 metais — 477, 2015 metais — 395).

  "Augantys nukentėjusių vaikų skaičiai lemia tai, kad neišvengiamai vis daugiau vaikų, nukentėjusių nuo nusikalstamų veikų, tampa baudžiamojo proceso dalyviais", — teigiama dokumento aiškinamajame rašte.

  Priimti įstatymo pakeitimai įsigalios 2018 metų liepos 1 dieną.

  Psichologų ar kitų ekspertų dalyvavimas nepilnamečių apklausose yra praktikuojamas daugelyje Europos Sąjungos valstybių — Čekijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Portugalijoje ir kitose.

  Temos:
  Vaikų apsauga Lietuvoje (81)

  Dar šia tema

  Neleisk sunkumams užaugti: vaikus drąsina dalintis skaudžiais išgyvenimais
  Per metus iškeliama apie 1,5 tūkst bylų dėl nusikalstamos veikos prieš vaikus
  Tegai:
  nepilnamečių apklausa, psichologas, smurtas prieš vaikus, Seimas, Lietuva

  Svarbiausios temos