04:01 2020 Liepos 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  27

  Pernai legioneliozė buvo diagnozuota vienuolikai Lietuvos gyventojų, šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai

  VILNIUS, kovo 16 — Sputnik. Ūmi infekcinė liga — legioneliozė pavojingiausia pagyvenusiems, rūkantiems žmonėms ir tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs, sergantiems cukriniu diabetu, lėtinėmis plaučių, onkologinėmis ligomis, primena Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai.

  Vanduo kolboje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Виталий Аньков

  Legioneliozė pasireiškia ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos simptomais. Šiai ligai būdingos dvi kliniškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji — Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji — Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

  Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu — įkvėpdamas Legionella bakterijų su vandens garais ir purslais, kurie gali susidaryti baseine, duše, prie fontano ir taip toliau.

  Galimi infekcijos šaltiniai: karšto ir šalto vandens sistemos, dušo galvutės, čiaupai, tualetų bakeliai, baseinai, vandens aušinimo bokštai, vandens garų kondensatoriai, vandens vamzdžiai ir rezervuarai laivuose, terminiai mineraliniai vandenys ir jų tiekimo sistemos, gydomosios vonios, gydomasis purvas, oro drėkintuvai, gėlių laistymo sistemos, dekoratyviniai fontanai.

  Legionelioze neužsikrečiama geriant vandenį ar vartojant jį maisto ruošimui. Legionierių liga paprastai neplinta nuo žmogaus žmogui.

  Pavojingas Legionella bakterijas sunaikina aukšta temperatūra

  ULAC specialistai primena, kad viena pagrindinių legionierių ligos profilaktikos priemonių yra tinkamas karšto ir šalto vandens temperatūrų režimo palaikymas. Karšto vandens temperatūra čiaupuose turėtų būti 50-60ºC, šalto — mažesnė kaip 20ºC.

  Legionella bakterijos vandens sistemoje nukenksminamos terminiu būdu (aukšta temperatūra) ir/ar dezinfekuojant autorizuotais biocidais.

  Lietuvoje šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. Pernai legioneliozė diagnozuota vienuolikai šalies gyventojų.

  Dar šia tema

  Kas yra legioneliozė
  Tegai:
  legioneliozė, legionierių liga, Lietuva

  Svarbiausios temos