07:00 2019 Vasario 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1328
 • RUB74.9142
  Varlė, archyvinė nuotrauka

  Vilniuje atsirado pirma požeminė perėja varliagyviams

  © Photo: Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  7111

  Siekiant apsaugoti migruojančius varliagyvius, Pavilnių regioniniame parke įrengta požeminė perėjimo sistema

  VILNIUS, kovo 20 — Sputnik. Vilniaus mieste atsirado pirma ir kol kas vienintelė varliagyvių "požeminė perėja", praneša Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

  Moderni ir šiuolaikiška varliagyvių migravimo sistema Pavilnių regioniniame parke, Ribiškėse atsirado įgyvendinus biologinės įvairovės (varliagyvių) apsaugos sistemos įrengimo projektą.

  Varliagyvių praėjimo sistemą sudaro beveik 300 metrų ilgio tvorelė palei kelią su dviem pralaidomis per kelią. Ši perėja gelbsti šimtus gyvybių: varliagyviai ir kiti smukūs gyvūnai nebegali patekti ant kelio, L raidės formos tvorelės nukreipia gyvūnus į pralaidas.

  Подземный переход для лягушек
  Varliagyvių "požeminė perėja"

  Pavasarinė varliagyvių migracija daugumai miestiečių žinomas ir pažįstamas reiškinys. Reaguodami į oro temperatūros pokyčius, pavasarį, varliagyviai gausiomis grupėmis traukia į nerštavietes.

  Labai dažnai varliagyvių keliai kertasi su automobilių, o čia jie ir pakliūva į mirtinus spąstus. Po ratais žūsta ne tik paprastosios rupūžės, pievinės varlės, bet ir reti, saugomi varliagyviai, atsidūrę prie išnykimo ribos.

  Siekiant užtikrinti stabilią ir ilgalaikę migruojančių varliagyvių apsaugą pirmieji reikšmingi darbai jau padaryti ir akivaizdžiai pasiteisino. Pavilnių regioniniame parke, Ribiškių take įrengta gelžbetoninė varliagyvių "požeminė perėja".

  Šalia varliagyvių "požeminės perėjos" įrengtas stendas, kuriame galite susipažinti ir pažinti varliagyvių įvairovę.

  Lietuvoje iš viso yra 13 rūšių, o Ribiškių apylinkėse gyvena 5-6 rūšių varliagyviai.

  Dėmesio išmaniesiems — stende pamatysite retųjų "portretus". QR kodo (ir išmaniojo telefono) pagalba išgirsite ir pavasarinį varliagyvių pasisveikinimą. 

  Įrengiant šią sistemą tuo pačiu atlikti ir kraštotvarkos darbai: nuo krūmynų išvalytos tvenkinių pakrantės, likviduotas savavališkai formuojamas statybinių atliekų suvertimo taškas, įrengti mediniai laiptai prie tvenkinio ir rekreacinės paskirties medinis lieptas. Šį mažoji infrastruktūra ypač mėgstama vietinių gyventojų.

  Itin gausios varliagyvių migracijos stebimos ir kitoje teritorijoje ­ Pavilnių regioniniame parke, Pūčkorių apylinkėse. Šioje teritorijoje Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija, jau eilę metų organizuoja migruojančių varliagyvių apsaugos akcijas. Kelio kraštuose tveriamos primityvios tvorelės, įkasami kibirai varlėms surinkti ir pernešti iš vienos kelio pusės į kitą.

  Būkime atidūs mus supančiai aplinkai. Tegu mažieji sėkmingai šlepsi, atsiliepdami į gamtos šauksmą, link išsvajotos balos, kūdros, senvagės.

  Dar šia tema

  Nauji pūkuoti Vingio parko gyventojai
  Tegai:
  migruojančios varlės, Pavilnių regioninis parkas, Vilnius

  Svarbiausios temos