03:57 2021 Sausio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.2114
 • RUB91.7258
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Vaikų apsauga Lietuvoje (81)
  265

  Visos mokyklos nuo rugsėjo 1-osios privalės įgyvendinti smurto ir patyčių prevencijos programas

  VILNIUS, kovo 23 — Sputnik. Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, vykstant "Veiksmo savaitei BE PATYČIŲ" patvirtino rekomendacijas "Smurto prevencijos įgyvendinimas mokyklose", praneša ministerijos spaudos tarnyba.

  Rekomandacijose nustatoma, kaip mokykloms susikurti veiksmingą, konkrečią smurto ir patyčių prevencijos sistemą, kaip turi būti apibrėžiama darbuotojų atsakomybė, kokius įsipareigojimus prisiima savivaldybės ir nacionalinės įstaigos.

  Anot Petrauskienės, šias smurto ir patyčių prevencijos programas visos mokyklos privalės įgyvendinti nuo rugsėjo 1-osios.

  Rekomendacijose pirmą kartą pateikta visa prevencijos vykdymo sistema, apibrėžta mokyklos bendruomenės narių atsakomybė ir veiksmai stabdant patyčias.

  Gairės

  Nustatyta atsakomybė. Vadovaujantis Švietimo įstatymu, apibrėžta, kad už saugią, užkertančią kelią bet kokioms smurto apraiškoms ir žalingiems įpročiams aplinką atsako mokyklos vadovas. Palankios mokiniams aplinkos kūrimu rūpinasi mokyklos Vaiko gerovės komisija.

  Mokyklos darbuotojų pareigybių aprašuose rekomenduojama numatyti atsakomybę už emociškai saugios mokymo aplinkos puoselėjimą, reagavimą į smurtą ir patyčias.

  Susitarimas dėl elgesio taisyklių. Mokykloje siūloma susitarti dėl elgesio taisyklių, kuriose aiškiai reglamentuojamas tiek pozityvus, tiek neleistinas, nepageidaujamas mokinių elgesys. Mokykla galėtų nusistatyti ir mokinių skatinimo, motyvavimo už pozityvų elgesį priemones ir būdus.

  Patyčias stabdo visi suaugusieji. Mokykloms rekomenduojama patvirtinti smurto ir patyčių prevencijos vykdymo tvarką, su kuria pasirašytinai susipažintų visi mokyklos bendruomenės nariai.

  Šioje tvarkoje būtų įtvirtinama, kad visi mokyklos darbuotojai reaguoja ir stabdo smurtą ir patyčias.

  Reagavimas į smurtą ir patyčias. Apibrėžiami mokyklos darbuotojų veiksmai ir jų tarpusavio bendradarbiavimas, pastebėjus smurtą ar patyčias.

  Nustatoma smurto ir patyčių atvejų registravimo tvarka, kuri padėtų analizuoti patyčių dinamiką ir planuoti prevencijos priemones.

  Numatomas psichologinės ar kitos reikalingos pagalbos (policijos, medicininės) teikimas smurtą ar patyčias patyrusiems ar smurtavusiems dalyviams, stebėtojams, tėvams.

  Tėvų, mokinių įtraukimas. Rekomenduojama, kad mokykla, vykdydama prevencinę veiklą, aktyviai įtrauktų mokinių tėvus, vietos bendruomenę, savivaldybėse esančias įstaigas ar organizacijas, kurdama pozityvų mokyklos mikroklimatą.

  Emocinių kompetencijų ugdymas. Rekomendacijose atkreipiamas dėmesys, kaip svarbu ugdyti socialines ir emocines mokinių kompetencijas: savęs pažinimo, empatijos, problemų ir konfliktų sprendimo, pykčio valdymo, streso įveikimo, bendravimo ir bendradarbiavimo ir kt.

  Šios rekomendacijos skirtos bendrojo ugdymo mokykloms, ikimokyklinio ugdymo, profesinio mokymo įstaigoms, taip pat neformaliojo vaikų švietimo teikėjams.

  Lietuvoje ir toliau išlieka didžiausias patyčių mastas tarp 42 šalių, nemažėja iš gyvenimo pasitraukusių mokinių skaičius, o emocinė ir psichologinė pagalba dar nėra lengvai prieinama visiems.

  Jau aštuntą kartą rengiama "Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ" siekia sutelkti visuomenės dėmesį į patyčių problemą, paskatinti keistis patyčių prevencijos patirtimi ir ieškoti efektyvių būdų, kaip stabdyti patyčių paplitimą tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Su renginių programa galite susipažinti čia >>

  Temos:
  Vaikų apsauga Lietuvoje (81)

  Dar šia tema

  Dešimtys tūkstančių žmonių reikalauja uždrausti smurtą prieš vaikus
  SADM apibrėžė smurto prieš vaikus sąvoką
  Prokuratūra vykdys griežtesnę smurto prieš vaikus tyrimų kontrolę
  Prezidentė pritarė — mokyklos privalo apsaugoti vaikus nuo smurto
  Tegai:
  smurtas prieš vaikus, smurtas šeimoje, mokykla, Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ, Jurgita Petrauskienė, Lietuva

  Svarbiausios temos