05:18 2020 Birželio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  15

  Vilniaus daugiabučiuose, kuriuose dėl taršos legionelėmis mirė trys žmonės, karšto vandens sistemos sėkmingai dezinfekuotos ir užkrato nebėra

  VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Vilniaus daugiabučių, kuriuose buvo paskelbta ekstremali padėtis, nustačius taršą legionelėmis, karšto vandens sistemos sėkmingai dezinfekuotos ir užkrato nebėra, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

  Ištyrus vandens mėginius, paimtus iš trijų daugiabučių po terminės dezinfekcijos, atliktos pagal visuomenės sveikatos specialistų nurodymus, nustatyta, kad vanduo yra švarus ir saugus.  

  "Tyrimų rezultatai mus labai džiugina, tačiau norime pabrėžti, kad terminė dezinfekcija sėkmingai atlikta tik tuomet, kai buvo vykdoma pagal pateiktas specialistų instrukcijas. Šių daugiabučių namų gyventojai gali būti ramūs ir toliau sėkmingai naudoti karštą vandenį pagal reikmes", — sako sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

  Svarbiausia — palaikyti tinkamą temperatūrą

  Pasak Motiejūnienės, dabar svarbiausia, kad karšto vandens sistemų prižiūrėtojai nuolatos vykdytų tinkamą sistemų priežiūrą — palaikytų ne mažesnę kaip 50 laipsnių karšto vandens temperatūrą kiekviename vartotojų čiaupe. Tokiomis sąlygomis legionelės neturi galimybės daugintis.

  Kas yra legioneliozė >>

  Tai reiškia, kad didės ir šilumininkų kontrolė. Jau dabar Valstybinė energetikos inspekcija kartu su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistais tikrina, ar daugiabučių ir visuomeninės  paskirties pastatuose palaikoma tinkama karšto vandens temperatūra.  

  "Nuo tada, kai buvo imtasi prevencinių veiksmų, siekiant užkirsti kelią galimiems susirgimams legionelioze, nepasitaikė nė vieno šios ligos atvejo", — teigia NVSC direktoriaus pavaduotojas Robertas Petraitis.

  Pasak jo, daugiabučių, kuriuose buvo aptikta legionelių, gyventojams, pajutusiems sveikatos sutrikimų, buvo rekomenduota kreiptis į šeimos gydytojus. Tačiau nė vienam iš 21 besikreipusio asmens legionelių sukeltos ligos nenustatytos.  

  Bus atlikti pakartotini vandens tyrimai

  Nors legionelės jau sunaikintos, karšto vandens tyrimai šiuose namuose bus kartojami dar tris mėnesius kas dvi savaites.

  "Tokia tvarka yra numatyta dėl visiško saugumo, tačiau galimybė, kad tinkamai prižiūrint vandens sistemas legionelės ir vėl imtų daugintis, yra lygi nuliui", — teigia NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

  Bus tobulinami teisės aktai

  Siekdama užkirsti kelią galimoms legionelių sukeltoms problemoms Vilniaus mieste Vilniaus miesto savivaldybės ekstremalių situacijų komisija nusprendė terminę dezinfekciją atlikti ir kituose Vilniaus gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose.

  Apie atliktą terminę dezinfekciją  pastatų administratoriai įpareigoti informuoti Vilniaus savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centrą iki kovo 30 dienos, o galutines išvadas planuojama pateikti iki balandžio 15 dienos.

  Kad būtų sustiprinta karšto vandens sistemų sauga ir priežiūra visoje Lietuvoje, bus tobulinami ir teisės aktai.

  Gyventojai, būkite budrūs

  Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad pastebėjus, jog jūsų gyvenamajame name karšto vandens temperatūra yra žemesnė nei reikalaujama, turėtumėte kreiptis į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją, o situacijai nepasikeitus, į Valstybinę energetikos inspekciją.  

  Svarbu žinoti, kad jei vandens sistemos užkrėstos, legionelėmis galima užsikrėsti tik įkvepiant smulkius vandens lašelius ir tuo atveju, jeigu žmogaus imuninė sistema yra labai nusilpusi. Jomis negalima užsikrėsti vandenį geriant ar kitaip naudojant buityje.

  Pabrėžtina, kad iš užsikrėtusių legionelėmis žmonių tik maža dalis gali susirgti legionelioze — sunkia infekcijos forma. Didžioji dalis infekcijos atvejų yra besimptomiai arba pasižymi lengvais klinikiniais simptomais.

  Dar šia tema

  Vilniaus daugiabučių vanduo ― be legionelių
  Bus nubausti daugiabučių valdytojai neužkirtę kelio legioneliozei
  Legionelioze dažniausiai suserga žmonės su silpnu imunitetu
  Tegai:
  karštas vanduo, vanduo, legioneliozė, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Vilnius

  Svarbiausios temos