06:02 2018 Vasario 19
Vilnius-2°C
Tiesioginis eteris
  Pamoka mokykloje, archyvinė nuotrauka

  Apklausa: 90% lietuvių pasisako prieš mokslo metų ilginimą

  © Sputnik/ Артем Житенев
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Švietimas Lietuvoje (126)
  5333

  Internete surengtos apklausos rezultatai atskleidė, kad daugelis respondentų mano, jog didesnis mokymosi dienų skaičius nepagerins ugdymo kokybės ir nesumažins mokymosi krūvio, o kaip svarbiausias problemas įvardija perkrautas programas ir per dideles klases

  VILNIUS, kovo 31 — Sputnik. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS), Vilniaus švietimo profesinė sąjunga ir asociacija "Nacionalinis aktyvių mamų sambūris" surengė mokytojų, mokyklų vadovų, moksleivių ir jų tėvų apklausą dėl mokslo metų ilginimo, nes prie šios idėjos vėl grįžo dabartinė Vyriausybė, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), praneša lprofsajungos.lt.

  LŠDPS ir kitų organizacijų surengtoje apklausoje 89,9% respondentų atsakė nemanantys, kad didesnis mokymosi dienų skaičius pagerins ugdymo kokybę ir mokymosi rezultatus.

  Neabejojančių, jog ilgesni mokslo metai nesumažins mokymosi krūvio ir namų darbų apimčių, taip pat yra dauguma — 83,7%.

  O į klausimą, ar manote, kad vaikų pasiekimai ir savijauta pagerės, jeigu jie ilgiau turės būti mokykloje, neigiamai atsakė 91,9% respondentų.

  Tuo tarpu tik 3,4% apklaustųjų mano, jog mokslo metų ilginimo poveikis ugdymo kokybei būtų teigiamas.

  Apklausa buvo vykdoma interneto tinklalapyje apklausa.lt nuo kovo 16 dienos iki kovo 29 dienos. Joje dalyvavo 15 600 respondentų, 46,9% jų sudarė tėvai, 24% mokytojai, 22,4% — mokiniai, 2% — mokyklų vadovai, 4,3% apklaustųjų nepriklausė nė vienai šių kategorijų.

  Problemos, reikalaujančios greičiausio sprendimo

  Švietimo ir mokslo ministerija teigia, neva ilginti mokslo metus rekomenduoja Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), tačiau pasak LŠDPS pirmininko Andriaus Navicko, EBPO išskiria visai kitus dalykus: mokytojų atlyginimo kėlimą, švietimo kokybės skirtumų tarp miesto ir kaimo mokyklų sumažinimą, neformalaus ugdymo prieinamumo gerinimą.

  Daugiau nei pusė (53,6%) apklaustųjų mano, jog mokslo metai galėtų būti ilginami tik skyrus papildomą finansavimą kultūrinei pažintinei veiklai. 83,9% atsakiusiųjų į anketos klausimus teigia, jog, užuot ilginus mokslo metus, būtina pertvarkyti ugdymo programas. 

  65,4% respondentų mano, kad labiau reiktų sumažinti mokinių skaičių klasėse nei pridėti mokymosi dienų. 

  Kiek mažiau — 54,9% mano, kad didesnė problema yra ne nepakankama mokslo metų trukmė, o mokinių lankomumo ir motyvacijos stoka. 

  Paprašyti išvardinti problemas, reikalaujančias greičiausio sprendimo, apklaustieji mano, kad didžiausią įtaką mokymosi pasiekimams daro perkrautos programos (61,3%), motyvacijos stoka (46,3%) ir per didelės klasės (41,4%).

  "Iš tų rezultatų matome, kad ministerija nesiima veiksmų švietimo kokybei gerinti", — sakė LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.  

  Tėvų nuomonė

  "Nacionalinis aktyvių mamų sambūris" laikinai einanti prezidentės pareigas Rasa Žemaitė pasidžiaugė, kad "netikėtai aktyvūs" apklausoje buvo tėvai.

  "Jie turėtų aktyviai dalyvauti sprendimų procese. Jie mato, kokie yra jų vaikai — kiek turi pamokų, ar yra pavargę. Tėvai nesupranta: vardan ko norima pailginti mokslo metus ir vardan ko norima patrumpinti vasaros atostogas? Jeigu siekiam kokybės, tai klausimas, ką vaikai veiks per tą prailgintą laiką?", — kalbėjo Žemaitė.  

  Dar vienas svarbus dalykas, anot jos, — mokinių arba mokytojų skaičius klasėje: tėvai mato, kad gabiausieji arba tie, kuriems sunkiausia, lieka be dėmesio.

  Aktyvių mamų sambūrio lyderė taip pat kritiškai įvertino argumentą, kad tėvai neva neturi kur dėti vaikų, todėl būsią geriau, jei jie daugiau laiko praleis mokyklose.

  "Atsakingi tėvai rūpinasi savo vaikais, o jeigu jau norima tėvams padėti, tuomet turėtų būti finansuojama įvairi ir gausi popamokinė veikla: būreliai, baseinai, įvairios edukacinės programos. O dabar panašu, kad norima vaikus sukišti į internatus", — replikavo Žemaitė.

  LŠDPS pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė retoriškai klausė, ką vaikai veiks birželio mėnesį, jeigu pažintinei veiklai per metus skiriama vos 3,03 euro vienam vaikui? Be to, anot jos, jeigu bus pailginti mokslo metai, vaikai žada boikotuoti pamokas.

  "Negalime toleruoti ir tyliai pritarti, norim garsiai paprieštarauti. O jeigu ŠMM ir toliau lips per mokinių, mokytojų, tėvų galvas, — bus akivaizdu, koks šios Vyriausybės požiūris į pačios ypač deklaruotą dialogą su visuomene", — komentuoja Navickas.

  Numatoma surengti ir protesto akciją — "Viešą konsultaciją su valdžia". Renginys turėtų įvykti balandžio 10 d. prie Švietimo ir mokslo ministerijos.

  Temos:
  Švietimas Lietuvoje (126)
  Tegai:
  mokslo metai, apklausa, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos