10:21 2019 Gruodžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1077
 • RUB70.4627
  Kiras, archyvinė nuotrauka

  Kirai vis dažniau įsikuria ant stogų

  © AFP 2019 / ODD ANDERSEN
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  54

  Kirų lizdus, susuktus ant stogų, ardyti leidžiama tik gavus specialų leidimą, kitu atveju gresia iki 600 eurų bauda, tai aplinkosaugininkai ragina jau dabar neleisti paukščiams įsikurti

  VILNIUS, balandžio 3 — Sputnik. Paskutinį dešimtmetį pastebima nauja kirinių paukščių plitimo tendencija — jų perėjimas ant miesto statinių stogų, praneša Aplinkos ministerija.

  Alytuje, Kaune, Klaipėdoje ant plokščių namų (ypač sandėlių, prekybos centrų) stogų įsikuriančios kirų kolonijos teršia aplinką, todėl pastatų naudotojai vis dažniau kreipiasi į aplinkosaugininkus, teiraudamiesi, kaip šių paukščių kaimynystės atsikratyti.

  Kodėl paukščiai, užuot perėję įprastose vietose — ežerų ir upių salose ar stambiosios vandens augalijos apsupty — kuriasi miestuose? Tikėtina, kad to jie "išmoksta" žiemavietėse Vakarų Europoje, kur didžiąją laiko dalį praleidžia nakvodami ar lesalo laukdami ant pajūrio miestų statinių stogų.

  Ant stogų dažniausiai kolonijas įkuria rudagalviai, paprastieji kirai ir kartu su šiomis rūšimis perinčios pavienės sidabrinių kirų poros.

  Kolonijose paukščiams pradėjus perėti, statinių naudotojai kaskart kreipiasi į specialistus ir prašo leidimų ardyti lizdus. Tačiau to galima išvengti jau dabar neleidžiant paukščiams įsikurti.

  Kaune, Kalniečių mikrorajone, ant prekybos centro stogo kasmet besikurianti paprastųjų kirų kolonija išryškino kai kurias tendencijas: paukščiai lizdus suka ir peri tik ten, kur supilta izoliacinės medžiagos — skaldos. Šiuos plotus perėjimo sezonu uždengus polietileno plėvele, kirai ant stogų nebesikurs.

  Lizdus, susuktus ant stogų, ardyti leidžiama tik jeigu kyla taršos grėsmė ir gavus aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento leidimą.

  Administracinių nusižengimų kodekse už savavališkai išardytą paukščio lizdą numatyta bauda nuo 60 iki 300 eurų, juridinių asmenų vadovams ar atsakingiems darbuotojams — nuo 120 iki 600 eurų.

  Dar šia tema

  Paukščių gripas kelia pavojų baltųjų gandrų lizdams
  Pavasaris jau čia: prasidėjo 40 paukščių savaitgalis
  Migruojantys paukščiai neša į Lietuvą pavasarį
  Nepatraukė šilti kraštai: Lietuvoje liko žiemoti dydysis baublys
  Tegai:
  lizdai, namų stogas, kiras, paukščiai, aplinkosaugininkai, Lietuva

  Svarbiausios temos