04:49 2021 Sausio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  37

  Medikų teigimu, hepatito A virusą vyras atsivežė iš Centrinės Azijos

  VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Vilniuje užregistruotas šeiminis virusinio hepatito A (VHA) protrūkis, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

  VHA susirgo trys vienos šeimos asmenys. Pirmasis susirgęs asmuo galėjo užsikrėsti kelionės į Centrinę Aziją metu. Manoma, kad šeimoje virusas išplito per sąlytį.

  Praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruota 17 susirgimų VHA atvejų, iš jų — 14 susiję keturiuose protrūkiuose.

  Paskutinį dešimtmetį gerokai sumažėjęs sergamumas VHA rodo, kad virusas cirkuliuoja imlioje visuomenėje ir lengvai gali išplisti šeimose ar tarp artimai bendraujančių asmenų.

  Hepatitas A (HA) plinta fekaliniu-oraliniu būdu per maistą, vandenį arba artimą sąlytį. HA viruso infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis kliniškai išreikšta arba besimptome šios infekcijos forma.

  Virusas su išmatomis pradeda išsiskirti, praėjus savaitei po užsikrėtimo, o pirmieji ligos požymiai pasireiškia po 14-45 dienų nuo užsikrėtimo. Užkrečiamasis laikotarpis dažniausiai trunka apie tris savaites. Džiovinti vytinti pomidorai, nepasterizuotos sultys, žuvis, moliuskai, šaldytos uogos yra dažniausi infekcijos plitimo rizikos veiksniai.

  HAV paplitęs visame pasaulyje, išskyrus Šiaurės Amerikos, Šiaurės ir Vakarų Europos, kai kurias Pietų ir Rytų Europos šalis, Australiją, Japoniją.

  Pagal HA paplitimo rodiklius, pasaulio šalys skirstomos į didelio endemiškumo šalis (pvz., Egiptas, Tunisas, Indija, Tailandas), vidutinio endemiškumo šalis (Rytų ir Pietų Europos šalys) ir mažo endemiškumo šalis (Šiaurės ir Vakarų Europos, Japonija ir Šiaurės Amerikos šalys). Todėl keliaujant į didelio endemiškumo šalis rekomenduojama pasiskiepyti.

  Vakcinacija yra efektyviausia VHA profilaktikos priemonė. Pasiskiepijus dvejomis dozėmis, apsauginis antikūnų titras gali išlikti iki 20 metų.

  Visuomenės informavimas ir švietimas, rankų higiena, saugus maistas ir geriamasis vanduo yra svarbios nespecifinės profilaktikos priemonės. 

  Todėl ULAC specialistai rekomenduoja pasinaudojus tualetu kruopščiai plauti rankas, prieš gaminant valgį ir prieš valgant. Jeigu nėra tinkamų sąlygų rankoms nusiplauti, reikia naudoti specialias rankų dezinfekcijos priemones arba drėgnas alkoholiu impregnuotas servetėles.

  Be to, naudoti tinkamai termiškai paruoštą maistą, neužteršti jo ruošiant ir naudoti saugų geriamąjį vandenį. Kelionės į šalis, kuriose ši infekcija paplitusi, rekomenduojama vartoti tik fasuotą geriamąjį vandenį.

  Daugiau informacijos apie hepatitą A galima perskaityti ULAC tinklalapyje.

  Hepatitas: susirgimo priežastys
  © Sputnik
  Hepatitas: susirgimo priežastys

  Dar šia tema

  Europoje hepatitas A plinta tarp homoseksualių vyrų
  Tegai:
  hepatitas A, virusinis hepatitas A, Vidurinė Azija, Vilnius

  Svarbiausios temos