03:44 2020 Balandžio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.0956
 • RUB85.9486
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Pabėgėlių krizė (98)
  86

  Lietuva "dėl saugumo" atsisakė priimti pabėgėlių šeimą iš Sirijos su penkiais mažais vaikais, kuri, nors ir nebuvo laiminga dėl tokio paskyrimo, tikėjosi, kad ilga kelionė priartėjo prie pabaigos

  VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Pabėgėlių šeima iš Sirijos su penkiais mažais vaikais pagal ES migrantų paskirstymo programą buvo nukreipta iš Graikijos į Lietuvą, bet Lietuvos Migracijos tarnyba atsisakė ją priimti "dėl saugumo", praneša britų laikraštis "Time".

  Prieš trejus metus Ilham Alarabi ir jos vyras Minhel Ansaleh su keturiais vaikais pabėgo nuo karo Sirijoje į Graikiją. Ten, pabėgėlių stovykloje, moteris pagimdė penktą vaiką.

  Kaip ir kiti dešimtys tūkstančių migrantų, šeima ieškojo galimybės persikelti į Europą, kad pradėtų naują, ramų gyvenimą. Po ilgos dokumentų tvarkymo procedūros ir mėnesio laukimo, Ilham ir Minhel šeima buvo nukreipta į Lietuvą, nepaisant to, kad jie turi giminaičių Vokietijoje.

  Būsima gyvenamąja vieta šeima buvo nepatenkinta.

  "Kas tai per šalis, kur gyventojų mažiau nei pusė Alepo? Ir prezidentė ― moteris?" — klausė Ilham ir Minhel.

  Iš tiesų, labiausiai jie nerimavo dėl silpnos ekonomikos ir aukšto nedarbo lygio Lietuvoje. Bet tuo pačiu metu, šeima buvo laiminga, kad jų ilgas kelias pagaliau atėjo į pabaigą.

  "Mane nukreipė į Lietuvą, ir tai ― blogai, bet jau žingsnis į priekį, — sakė Minhel. — Geriau, negu nieko, ir mano vaikai pagaliau galės eiti į mokyklą".

  Vienintelis įsimintinas įvykis kelyje tarp Graikijos ir Lietuvos buvo interviu Lietuvos ambasadoje Atėnuose. Pasak Ilham, interviu nebuvo lengvas.

  Pabėgėliai. Archyvinė nuotrauka
  © AP Photo / Lefteris Pitarakis

  Minhel klausė apie jo tarnybą armijoje ir apie tai, kodėl jis pabėgo. Vyras sakė, kad nenorėjo tęsti tarnybos, nes pagal galiojantį režimą žudė savo žmones. Ilham paklausė, ar ji dėvės skarą ir ar taps kovotoja. Ji palaikė šį klausimą juokingu, nes kaip ji gali su kuo nors kovoti, kai turi mažamečių vaikų.

  Graikų prieglobsčio tarnyba pranešė, kad Lietuva atmetė jų prašymą. Laiške buvo minėti neaiškūs "saugumo suvokimai", ir nebuvo galimybės pateikti apeliacjos.

  "Mes laukėme taip ilgai, kad mūsų nepriimtų šalis, į kurią mes net nenorėjome. Tai skaudu", — sakė Minhel.

  Oficialiai šalys, dalyvaujančios pabėgėlių perskirstymo programoje, gali atsisakyti priimti pareiškėjus dėl grėsmės nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai.

  Iki šiol ES buvo atmesti 858 pareiškimai, arba 7% bendro skaičiaus. Tačiau, Graikų prieglobsčio tarnybos duomenimis, Lietuva atmetė 18% pareiškėjų.

  Lietuvos ambasadorius Graikijoje Rolandas Kačinskas nespėlioja, kokios yra atsisakymo priežastys, nes formaliai nedalyvauja apklausoje. Tačiau jis teigia, kad Lietuva, kaip ir kitos šalys, nori priimti tik tuos pabėgėlius, kurie ketina gyventi, o ne tuos, kurie vėliau išvažiuos į turtingas šalis, tokias, kaip Vokietija.

  Minhel pripažįsta, kad jis negalėjo įtikinti komisijos savo entuziazmu persikelti į Lietuvą. Tačiau jis mano, kad nėra teisinga perkelti pabėgėlius į šalį, apie kurią jie nieko nežino, kai jų gyvenime ir taip per daug neaiškumų. Žinoma, jie norėtų patekti ten, kur gyvena jų artimieji, ir kitiems migrantams tai pasisekė.

  Tačiau atsisakymas turi ir kitą pusę — Ilham ir Minhel bandys prašyti prieglobsčio Graikijoje, kur, nepaisant silpnos ekonomikos, nėra antimigracinės retorikos ir smurto, esančio kitose Europos šalyse.

  Temos:
  Pabėgėlių krizė (98)

  Dar šia tema

  VRM paspartins dokumentų išdavimo eigą pabėgėliams
  EK ketina aptarti sankcijas prieš ES šalis, nepriimančias pabėgėlių
  Kompiuteris kaip vilties simbolis: pabėgėlis gavo kalėdinę dovaną
  Kalėdinė dovana pabėgėlių vaikams — spalvingos lietuviškos knygelės
  Naujas ministras siūlo naują pabėgėlių priėmimo tvarką
  Tegai:
  pabėgėliai, Sirija, Lietuva

  Svarbiausios temos