16:34 2021 Gegužės 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.2060
 • RUB89.8825
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)
  40

  Vilniaus universitetas atsisakė išduoti simbolinius universiteto Atminties diplomus asmenims, kurie Antrojo pasaulinio karo metu kovojo prieš nacius kartu su sovietų partizanais

  VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Vilniaus universitetas prisimins ir pagerbs aukštosios mokslo įstaigos bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie "dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų veiksmų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto ir neteko galimybės baigti studijas bei įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą", rašoma VU tinklalapyje.

  Vilniaus universitetas pradeda moksliniu istoriniu tyrimu paremtą iniciatyvą Grįžtanti atmintis — Recovering Memory.

  Pagrindiniai šios iniciatyvos tikslai:

  1. įvertinti totalitarinių režimų poveikį Vilniaus universiteto bendruomenei, identifikuoti nukentėjusius asmenis ir išreikšti jiems pagarbą vadovaujantis istorinio teisingumo ir pagarbos principu;
  2. gaivinti universiteto bendruomenės istorinę atmintį, skatinant prisiminti ne tik šviesius ir garbingus universiteto istorijos puslapius, bet ir niūrius, neretai skausmingus įvykius;
  3. prisidėti prie pasauliui ir istorijai atviros visuomenės ugdymo.

  Tačiau sudėtingas Lietuvos požiūris į karinę savo šalies istoriją turėjo įtakos ir VU sprendimui. Universitetas nėra pasirengęs išduoti diplomus tiems, kurie Antrojo pasaulinio karo metu kolaboravo su totalitarinių režimų politinėmis ir policinėmis struktūromi.

  Lietuvos dramaturgas Marius Ivaškevičius, archyvinė nuotrauka
  © Photo : Театр им. Маяковского

  "Šis simbolinis diplomas nebus teikiamas asmenims, kurių pašalinimas iš universiteto nebuvo susijęs su okupacinių režimų veikla, kurie kolaboravo su totalitarinių režimų politinėmis ir policinėmis struktūromis ar padarė nusikaltimą žmogiškumui", — rašoma universiteto tinklalapyje.

  Postūmiu permąstyti universiteto santykį su praeitimi tapo trumpas, bet itin svarbus Izraelio medicinos profesoriaus Moshe Lapidoth elektroninis laiškas, gautas 2016 metų vasarą.

   Laiške buvo išreikštas prašymas simboliškai prisiminti profesoriaus dėdę Chlaunę Meištovskį, kuris buvo prieškario Vilniaus universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto studentas. Fiziką ir chemiją aštuonis semestrus sėkmingai studijavęs Chlaunė Meištovskis iš universiteto buvo pašalintas nuo 1941 metų liepos 1 dieną vien dėl žydų tautybės.

  Šiandien, po gana preliminaraus pirminio tyrimo, galima sakyti, kad yra apie tūkstantį pretendentų į Atminties diplomą. Vien nacių okupacijos pradžioje Vilniaus universitetą privalėjo palikti ar buvo pašalinti apie 650 žydų, apie 80 lenkų tautybės žmonių, buvo pašalintas ir vokietis profesorius, kurio žmona buvo žydų tautybės.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)

  Dar šia tema

  "Mes nežudėme": lietuvis parašė knygą apie žydų genocidą
  Vokietijoje atidaromas paminklas Lietuvos žydų atminimui
  Šventi ligoninės laiptai: Vilniuje atrasti žydų paminkliniai akmenys
  Alytuje atstatoma žydų kultūros dominantė — mūrinė sinagoga
  Žydų gelbėtojai bus įamžinti Vilniaus senamiestyje
  Tegai:
  Atminties diplomas, Holokaustas, Vilniaus universitetas, Lietuva

  Svarbiausios temos