03:07 2020 Spalio 30
Tiesioginis eteris
 • USD1.1704
 • RUB93.0481
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Švietimas Lietuvoje (169)
  162

  Antradienį visuomenei pristatytas aukštojo mokslo pertvarkos planas, pagal kurį šalyje liks tik du tarptautinio lygio universitetai, pertvarka truks keturis metus ir kainuos 150 milijonų eurų

  VILNIUS, gegužės 2 — Sputnik. Naujas aušktojo mokslo pertvarkos planas numato programų skaičiaus mažinimą nuo 1800 iki 700, pranešė portalas madeinvilnius.com.

  Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sudarė darbo grupę, kuri, laikantis aukštojo mokslo partvarkos plano, turi įgyvendinti permainas.

  Nemokamos bakalauro studijos

  Numatoma, absolventų, dirbančių aukštojo mokslo kvalifikacijos darbą, padidinti nuo 58% iki 75%. Jau nuo kitų metų numatoma įvesti nemokamas bakalauro studijas. Planuose — didesnė socialinė parama studentams, kad jiems netektų rūpintis pragyvenimu dirbant nekvalifikuotus darbus.

  Darbdavio įvertinimas

  Aukštąsias mokyklas siūloma finansuoti sutarčių pagrindu. Valstybės lėšos įstaigoms būtų skiriamos pagal pasiektus rezultatus: kaip absolventams sekasi įsidarbinti, kaip vertina darbdaviai, ar studijos atitinka profesijos standartus, kokie tarptautiniai pasiekimai ir kita.

  Du tarptautiniai universitetai

  Lietuvos aukštojo mokslo įstaigas siūloma pertvarkyti, sukuriant du tarptautinio lygio universitetus — Vilniaus universitetą (VU) ir naują Kauno universitetą (KU), bei du technologijų universitetus — sostinėje ir uostamiestyje. Aukštojo mokslo pasiekiamumą ir kokybę regionuose ketinama išauginti per stiprių universitetų filialus, specializuotas akademijas bei pažangias kolegijas.

  Darbo grupė siūlo du plačios aprėpties universitetus sutelkti Vilniuje ir Kaune. Pagal parengtą planą į Vilniaus universitetą įsilieja Mykolo Riomerio universitetas ir Lietuvos edukologijos universitetas, Šiaulių universitetas tampa Vilniaus universiteto dalimi. Kaune sukuriamas naujas Kauno universitetas, kurį sudaro Kauno technologijos, Vytauto Didžiojo, Aleksandro Stulginskio, Lietuvos sporto universitetai.

  Technologijų mokslą ir studijas numatoma koncentruoti aukštais rodikliais išsiskiriančiame Vilniaus Gedimino technikos universitete. Klaipėdos universitetas tampa universitetu, kuris specializuojasi uostui svarbiose studijų ir mokslo kryptyse.

  Pertvarkos išlaidos

  Ekspertų vertinimu, pokyčiai aukštojo mokslo sistemoje leis sutaupyti 50 milijonų eurų, už kuriuos bus ne tik įgyvendinama pati pertvarka, bet ir investuojama į morališkai pasenusią infrastruktūrą, apie 30% didinami atlyginimai dėstytojams. Papildomo finansavimo pertvarkai iš valstybės biudžeto nėra prašoma.

  VU grąžins pomirtinius diplomus Holokausto aukoms >>

  Specialistai prognozuoja, kad, įvykdžius pertvarką, 2 universitetai pateks tarp 500, o vienas jų — tarp 300 geriausių pasaulyje. Skaičiuojama, kad investicijos aukštojo mokslo pertvarkai, kuri truks 4 metus, iš viso sieks apie 150 milijonų eurų. Numatyta planuojamai pertvarkai panaudoti sutaupytas lėšas bei ES struktūrinių fondų investicijas.

  Terminai

  Pertvarką numatyta pradėti dar šiemet, patvirtinant būtinus teisės aktus, o jau 2018 metais, rugsėjo mėnesį priimant studentus mokytis naujai suformuotose aukštosiose mokyklose. Pradėjus pokyčius kitais metais, 2022 metais buvusių Šiaulių, Mykolo Riomerio universitetų studentai gautų Vilniaus universiteto diplomus, o Kauno aukštųjų mokyklų absolventai — Kauno universiteto. Planas pateiktas svarstyti Vyriausybei. Aukštojo mokslo pertvarka numatyta 17-osios Vyriausybės programoje.

  Temos:
  Švietimas Lietuvoje (169)

  Dar šia tema

  ŠMM patvirtino 2017-ųjų normines studijų kainas
  Vilniaus universitetas pateko į elitinį pasaulio universitetų reitingą
  Tegai:
  aukštasis mokslas, reforma, studentai, universitetai, mokslas, Lietuva

  Svarbiausios temos