01:37 2020 Gruodžio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1968
 • RUB90.7837
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Vaikų apsauga Lietuvoje (80)
  77

  Visos Lietuvos mastu atliktas moksleivių gyvensenos tyrimas parodė, kad 4% mokinių vartojo narkotikus, sportuoja tik vienas iš 10 moksleivių, o pusryčiauja tik pusė mokinių

  VILNIUS, gegužės 2 — Sputnik.  Savivaldybes aptarnaujančių visuomenės sveikatos biurų darbuotojų, Higienos instituto specialistų atliktas tyrimas atskleidė, kad trečdalis vaikų per pastaruosius 12 mėnesių vartojo alkoholį, praneša Švietimo ir mokslo ministerija.

  Tik kas antras vaikas valgo pusryčius, o vaisius ar daržoves bent kartą per dieną valgė tik keturi iš 10 vaikų.

  Bloga padėtis alkoholio, tabako bei narkotikų vartojimo srityje. Paaiškėjo, kad net vienas iš penkių vaikų Lietuvoje per pastaruosius 12 mėnesių rūkė.

  3% mokinių nurodė per pastaruosius metus vartoję marihuanos, o 1% — kitų narkotikų.

  Tyrimo metu paaiškėjo, kad dauguma Lietuvos vaikų jaučiasi laimingi ir savo sveikatą vertina gerai, taip mano penki iš šešių šalies vaikų. Tačiau labai mažai vaikų teigė sportuojantys ― vos vienas iš 10 moksleivių.

  Apklausoje dalyvavo daugiau nei 38,5 tūkstančiai moksleivių.

  Sveikiausi moksleiviai — Neringos savivaldybėje

  Apibendrinant šiuos duomenis pastebima, kad sveikiausiai gyveno Neringos savivaldybės moksleiviai.

  Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro vadovės Rolandos Valintėlienės teigimu, tyrimas atskleidė skirtumus tarp savivaldybių, kai kurie rodikliai skyrėsi net kelis kartus. Taip pat kai kuriais atvejais nustatyti skirtumai tarp miesto ir rajono savivaldybių, lyčių bei amžiaus grupių.

  "Nerimą kelia tai, kad mokyklinio amžiaus vaikų elgsena yra gana prasta, sveikatai įtaką darančių rizikos veiksnių rodikliai yra aukšti, nors dauguma respondentų gerai vertino savo sveikatą ir laimingumo pojūtį", — pažymėjo Valintėlienė.

  Beveik kas antras vaikas patyria patyčias

  Tyrimas parodė didžiulį patyčių mokyklose mastą. Net keturi iš dešimties vaikų nurodė, kad per pastaruosius du mėnesius patys tyčiojosi iš kitų vaikų. Daugiausiai tai darė septintokai. Iš kitų vaikų tyčiojosi daugiau berniukų.

  Daugiausiai patyrusių patyčias buvo Rietavo, mažiausiai — Panevėžio miesto savivaldybėse. Šių savivaldybių rodikliai skyrėsi beveik du kartus. Keturi iš devynių vaikų nurodė patyrę patyčias. Didėjant respondentų amžiui rodikliai mažėjo.

  Toks tyrimas visos šalies metu buvo atliekamas pirmą kartą, o ateityje planuojama moksleivių gyvenseną tirti reguliariai.

  "Iki šiol visuomenės sveikatos biurai gyvensenos tyrimus atlikdavo nereguliariai, taikydami skirtingus metodus arba jie buvo nereprezentatyvūs, todėl nebuvo galimybės juos lyginti, stebėti žmonių sveikatos elgsenos pokyčių", — sakė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

  Pasak Motiejūnienės, nuo šiol periodiniai gyvensenos tyrimai bus atliekami visose savivaldybėse periodiškai, taikant vienodą metodiką. Tik tokiu būdu bus galima matyti realų pokyti ir sritis, kuriose reikia tobulėti, planuoti sveikatą stiprinančią veiklą.

  Temos:
  Vaikų apsauga Lietuvoje (80)

  Dar šia tema

  Jaunimas renkasi profesines mokyklas
  Lietuvoje startavo bandomasis projektas: mokyklose jau veikia kino klubai
  "Švilpukų" akcija prieš mokslo metų ilginimą įvyko Vilniuje
  Nuo teorijos prie praktikos: mokyklas pasieks naujos mokymo priemonės
  Tegai:
  moksleiviai, mokiniai, narkotikai, Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuva

  Svarbiausios temos