05:23 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  90

  Energetikos ministerija patvirtino, kad Ignalinos atominėje elektrinėje sėkmingai užbaigtas paskutinis projekto B1 etapas, pagal kurį panaudotas branduolinis kuras saugiai iškrautas iš elektrinės reaktorių blokų į naujas saugyklas

  VILNIUS, gegužės 5 — Sputnik. Gegužės 4 dieną Ignalinos atominė elektrinė (IAE) iš Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) gavo leidimą pramoninei naujos Laikinosios panaudoto branduolinio kuro saugyklos eksploatacijai, pranešė Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

  AE sėkmingai atlikusi saugyklos karštuosius bandymus (panaudojant branduolinio kuro ciklo medžiagas) įrodė, kad yra tinkamai pasirengusi saugiai eksploatuoti naują panaudoto branduolinio kuro saugyklą. Atlikus bandymus buvo pakrauti ir nugabenti į saugyklą 10 naujų CONSTOR®RBMK1500/M2 tipo konteinerių bei realiomis sąlygomis patikrintos visos technologinės operacijos.

  Karštųjų bandymų rezultatai buvo pateikti VATESI specialistams, kurie įvertinę pateiktą informaciją patvirtino, kad galutinė panaudoto branduolinio kuro tvarkymo ir saugojimo saugos analizės ataskaita atitinka branduolinės saugos reikalavimus.

  "Sėkmingas visų problemų išsprendimas ir intensyvus projekto darbų tempas pastaraisiais metais leido mums šį etapą užbaigti anksčiau numatyto laiko — leidimą pramoninei naujos saugyklos eksploatacijai planavome gauti spalio mėnesį ", — sakė IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius.

  Nauja kuro saugykla

  Janulevičiaus teigimu, iki 2022 metų pabaigos IAE  bus vykdomi IAE 1-jo ir 2-jo blokuose esančio panaudoto branduolinio kuro iškrovimas ir išvežimas į naują saugyklą.

  Dujinis manometras, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Стрингер

  Naujoje saugykloje panaudotas branduolinis kuras bus saugomas 4,5 metrų aukščio ir 2,6 metrų skersmens CONSTOR®RBMK1500/M2 tipo metalo-betono konteineriuose, kurių kiekvieno svoris su kuru — 118 tonų. Planuojamas konteinerių su kuru skaičius — 190.

  B1 projektas finansuojamas Tarptautinio Ignalinos eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo (TIENRF) lėšomis, kurias administruoja Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas. Donorų Asamblėją, kuri yra TIENRF valdytoja, sudaro Europos Komisija, Austrija, Belgija, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Airija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Norvegija, Lenkija, Ispanija, Švedija, Šveicarija.

  Apie Ignalinos AE

  Ignalinos atominė elektrinė (IAE) — vienintelė Baltijos šalyse buvusi Lietuvos energetinės sistemos branduolinė jėgainė, pastatyta šalia sienos su Baltarusija, turėjusi didžiausius pasaulyje reaktorius. Jėgainėje buvo numatyti keturi reaktoriai, tačiau pastatyti ir paleisti tik du. Greta jėgainės darbuotojams pastatytas miestas — Visaginas.

  Lietuvai vykdant stojimo į ES sutartyje numatytus įsipareigojimus, 2009 metų gruodžio 31 dieną elektrinė visiškai nutraukė elektros energijos gamybą. Pirmasis blokas nebeveikia nuo 2004 metų gruodžio 31 dienos, o antrasis sustabdytas 2009 metų gruodžio 31 dieną. IAE reaktoriai buvo vieni galingiausių pasaulyje. Kiekvieno jų instaliuota galia — 1500 MW. 2008 metais IAE gamino apie 70% Lietuvai reikalingos elektros energijos.

  Dar šia tema

  Ignalinos AE pastebėti dūmai
  Ignalinos AE nereikalingą turtą parduoda elektroniniu būdu
  Energetikos viceministras apsilankė Ignalinos atominėje elektrinėje
  Ignalinos AE 2016-aisiais papildomai uždirbo beveik 2 mln eurų
  Tegai:
  branduolinis kuras, atominė elektrinė, Ignalinos atominė elektrinė (IAE), Ignalina, Lietuva

  Svarbiausios temos