09:16 2019 Kovo 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1358
 • RUB73.1062
  Ąžuolo lapai, archyvinė nuotrauka

  Nors kai kurių senolių medžių jau nebėra, jų gyvenimą pratęs palikuonys

  © Photo: Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  3010

  Buvusio miškų urėdo iniciatyva buvo surinkti, pasėti ir įskiepyti senųjų vertingų ąžuolų gilės ir ūgleliai, tai iš jų galės išaugti šalies žymių ąžuolų palikuonys

  VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Šį pavasarį prie Palos upės Pakruojo miškininkai ir jų talkininkai pasodino 2 800 ąžuoliukų — senųjų vertingų ąžuolų, Lietuvos gamtos paminklų, vaikų, praneša Aplinkos ministerija.

  Ši unikali idėja, kaip pratęsti senųjų vertingų ąžuolų gyvenimą, kilo buvusiam Kėdainių miškų urėdui Juozui Girinui. Prieš keletą metų jis sumanė išsaugoti vertingų ąžuolų genofondą, todėl surinko 67 tokių medžių giles ir ūglelius. Gilės buvo pasėtos, ūgleliai įskiepyti ir taip išauginti šalies žymių ąžuolų palikuonys.

  Dalis jų jau pasodinta Kauno botanikos sode, pasaulinio garso antropologės, gamtosaugininkės profesorės Birutės Galdikas-Brindamour ąžuolų giraitėje, kiti auga Kėdainių miškų urėdijoje.

  Praėjusį penktadienį Pakruojo miškininkams talkino būrys aplinkos ministerijos, Valstybinės miškų tarnybos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos darbuotojų. Jie Pakruojo girininkijoje prie vingiuotosios Palos 2,5 ha buvusios ariamos žemės plote pasodino apie 800 skiepytų ąžuolų. 

  Dar viena dalis Kaišiadorių miškų urėdijos iniciatyva bus pasodinta Rumšiškių buities muziejuje.

  Visų medelių kilmė nurodyta ant etikečių. Pagal jas Valstybinės miškų tarnybos specialistai parengs bandomųjų želdinių planą, kuriame bus nurodyta kiekvieno ąžuolo palikuonio augimo vieta. Ąžuolai bus stebimi ne vieną dešimtmetį, o gal ir šimtmetį.

  Iš sėklų išauginti medeliai turėtų paveldėti apie 50%, skiepyti — 100% savo pirmtakų genetinių savybių.

  Stelmužės ąžuolas
  © Sputnik /
  Stelmužės ąžuolas

  Dar šia tema

  Lietuvos ir Izraelio draugystę įamžins ąžuolų giraitė "Izraelita"
  Prasmingas laisvalaikis: ateik į Nacionalinį miškasodį 2017
  Žuvinto biosferos rezervatas švenčia 80-ąjį jubiliejų
  Tegai:
  gilė, senieji vertingi ąžuolai, ąžuolas

  Svarbiausios temos