13:45 2020 Sausio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1035
 • RUB68.1692
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Pažaidos akmuo: naujas Darbo kodeksas (21)
  3134

  Nuo liepos 1-osios įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui atsiras daugiau galimybių derinti šeimą ir darbą

  VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Naujajame Darbo kodekse, kuris turėtų įsigalioti liepos 1 dieną, įvedami net penki darbo režimai, kurie leis darbuotojams lengviau derinti šeimos ir darbo santykius, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

  "Įsivaizduokite, kad jūsų buvimas darbovietėje būtų privalomas tik tam tikromis valandomis, o likusį laiką galėtume savarankiškai nuspręsti, kiek kurią dieną papildomai valandų būsite darbo vietoje taip, kad per savaitę iš viso susidarytų 40 darbo valandų", — paaiškina darbo departamento direktorius Kęstutis Zaura.

  Tokią galimybę, pasak Zauros, iki šiol taikytą tik pavienėse bendrovėse ar įstaigose, suteiks naujasis reguliavimas, be kitų režimų, įteisinantis ir lankstų darbo grafiką.

  Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jauni tėvai, dirbantys pagal lankstų darbo grafiką, gali pakaitomis atvykti į darbą anksčiau arba vėliau nesijaudindami, kad gali kelias ar keliolika minučių pavėluoti rūpindamiesi savo mažaisiais.

  Pasak Zauros, iki šiol taikytas reguliavimas, reikalaujantis, kad darbo diena trūktų aštuonias valandas, buvo labai nelakstus ir keliantis daug nepatogumų tiek darbuotojams, tiek darbdaviams.

  Penki darbo režimai

  Naujajame Darbo kodekse įteisinami šie penki režimai:

  • nekintančios darbo dienos (pamainos) trukmė ir darbo dienų per savaitę skaičiaus;
  • suminės darbo laiko apskaitos, kai viso apskaitinio laikotarpio darbo laiko norma įvykdoma per apskaitinį laikotarpį;
  • lankstaus darbo grafiko, kai darbuotojas privalo darbovietėje būti fiksuotomis darbo dienos (pamainos) valandomis, o kitas tos dienos (pamainos) valandas gali dirbti prieš ar po šių valandų;
  • suskaidytos darbo dienos laiko režimas, kai tą pačią dieną (pamainą) dirbama su pertrauka pailsėti ir pavalgyti, kurios trukmė ilgesnė negu nustatyta maksimali pertraukos pailsėti ir pavalgyti trukmė;
  • individualaus darbo laiko režimas.

  "Darbdavys, pasitaręs su darbuotoju, ar darbuotojų atstovais, galės nuspręsti, kurį darbo laiko režimą taikyti visoje įstaigoje arba konkrečiam žmogui taip, kad per savaitę būtų dirbama 40 valandų, o su viršvalandžiais — ne ilgiau kaip 48 valandas, nebent darbuotojas sutiktų dirbti 52 valandas", — teigia Zaura.

  Jis taip pat primena, kad maksimalus darbo laikas su papildomu darbu ir su viršvalandžiais negali viršyti 60 valandų per savaitę. Pagal šiuo metu galiojantį reguliavimą, ribojimas yra nustatytas vienai dienai ir jis negali viršyti 12 valandų.

  Temos:
  Pažaidos akmuo: naujas Darbo kodeksas (21)

  Dar šia tema

  Be darbo Lietuvoje yra 8,1% gyventojų
  Atostogos pagal naują Darbo kodeksą bus perskaičiuotos darbuotojo naudai
  Tegai:
  lankstus darbo grafikas, Darbo kodeksas

  Svarbiausios temos