00:25 2019 Spalio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1173
 • RUB71.1373
  Operacija, archyvinė nuotrauka

  Kokia Lietuvos medicinos ''sveikatos būklė''?

  © Sputnik / Варвара Гертье
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (287)
  8244

  Pagrindiniu šiuolaikinės Lietuvos medicinos pasiekimu galima pavadinti pasiruošimą išsaugoti visus sovietų pasiekimus sveikatos apsaugos sistemoje, mano Sputnik Lietuva ekspertas

  VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik, Sergejus Kizima. Pirmaisiais nepriklausomybės metais Lietuvoje buvo tikra gausa gydytojų ir ligoninių palyginus su Vakarų Europos šalimis. Ir tai visiškai suprantama: personalo rengimui ir medicinos centrų statybai sovietų laikais visuomet buvo skiriama pakankamai lėšų.

  Tačiau šalis atsisakė nemokamos medicinos, kuri buvo prieinama lietuviams.

  Dabar, norėdami gauti medicinos pagalbą, Lietuvos gyventojai priversti kiekvieną mėnesį mokėti privalomo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, o tai 9% nuo minimalaus mėnesinio darbo užmokesčio (šiuo metu jo dydis siekia 380 eurų). Tiems, kas dirba pagal darbo sutartį, trečdalį mokesčio apmoka darbdavys. O savarankiškai besidraudžiantys asmenys privalo pilnai mokėti įmokas.

  Naujove tapo tai, kad piliečiai, kurie turi PSD skolų, laikomi neapdraustais, kol jų nesumokės, todėl priversti už medicinos paslaugas mokėti pilną sumą. Bedarbiai Lietuvoje laikosi kur kas geriau- jiems medicinos pagalba teikiamam valstybės sąskaita. Tai laikoma vienu didžiausiu registracijos darbo biržoje privalumu, nes nedarbo pašalpa išmokoma laikinai, o žmogus, kuris nesusirado darbo, vis dar neturės pinigų mokamai medicinai. Valstybės lėšomis apdrausti ir kiti socialiai neapsaugoti Lietuvos piliečiai — vaikai, moksleiviai, dieninių studijų studentai, pensininkai ir neįgalieji.

  Medikai: ką turi žinoti tėveliai apie sveikatos draudimą >>

  Pastaruoju metu pagrndine lietuvių skundų dėl teikiamų medicinos paslaugų priežastimi tapo didelė aukštos kvalifikacijos specialistų stoka valstybinėse gydymo įstaigose. Ką gi, laikai, kai aplinkui buvo gydytojų perteklius negrįžtamai dingo praeityje.

  Laukti eilės apsilankyti pas tam tikro profilio specialistą Lietuvoje galima ištisus mėnesius, nepaisant to, kad nukreipė pas tą specialistą šeimos gydytojas.

  Be to, pastaruoju metu vis dažniau girdimi nusiskundimai dėl to, kad aukštos kvalifikacijos specialistus ne dažnai galima sutikti ir mokamose medicinos įstaigose.

  Priežastis vienintelė — Lietuvos medikų emigracija į turtingesnes šalis. Klestinčios Europos Sąjungos ekonomikos turi labai agresyvias neturtingų šalių medikų nuviliojimo programas, nes pačios kenčia dėl specialistų stokos. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija, kuri tiesiog medžioja Rytų Europos aukštos kvalifikacijos medikus, stengiasi tokiu būdi išspręsti savo problemas šioje srityje. Mediko paruošimas Britanijoje — labai brangus, todėl ne kiekvienas pageidaujantis gali sau leisti apmokėti tokias studijas, tuo metu kai stipendijų beveik nebėra.

  Tačiau tai  tik Lietuvos gyventojų problema. O ką gali pasiūlyti Lietuvos medicina užsieniečiams, turistams? Paskutinio Tarptautinio ekonomikos forumo ataskaitos turizmo srityje duomenimis, Lietuva turi geriausius sveikatos ir higienos rodiklius turistų aptarnavimo atžvilgiu. O juk aplenkti šioje srityje tokias turtingas šalis kaip Norvegija ir Danija, labai nelengva. Bendrai pagal šį kriterijų Lietuva sugebėjo užimti antrą vietą pasaulyje, nusileidusi tik Vokietijai. Jeigu žmogus turi užsienio valstybės draudimo polisą, Lietuvos medicina visuomet suteiks jam pagalbą.

  Temos:
  Medicina ir sveikata (287)

  Dar šia tema

  Sveikatos apsaugos ministerija atskleidė, kaip sumažins vaistų kainas
  Sveikatos ministras ketina įteisinti gimdymą namuose
  Sveikatos sutrikimai neleidžia lietuviams užsidirbti daugiau
  Tegai:
  medicina, sveikata, privalomasis sveikatos draudimas (PSD), vaikų ligoninė, Lietuva

  Svarbiausios temos