21:51 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Švietimas Lietuvoje (151)
  70

  Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė teigia, kad nustatytas minimalus studentų skaičius skatins aukstąsias mokyklas konsoliduoti resursus ir koncentruotis ne į programų kiekį, bet į jų kokybę

  VILNIUS, gegužės 12 — Sputnik. Nuo rugsėjo 1-osios valstybės finansavimas bus skiriamas tik toms studijų programoms, kuriose studijuos bent minimalus nustatytas studentų skaičius, praneša Švietimo ir mokslo ministerija.

  Ministrės pasirašytame įsakyme numatyta, kad nuo šių metų rugsėjo 1 dienos valstybės finansavimas bus skiriamas ne mažiau kaip 15 pirmakursių socialinių ir humanitarinių mokslų studijų programose, ne mažiau kaip 10 biomedicinos, fizinių ir technologijos mokslų studijose ir ne mažiau kaip 4 — menų.

  Nustatytas minimalus studentų skaičius studijų programose padės sutelkti didesnius studentų srautus ir koncentruotis į studijų kokybę, skatins aukštąsias mokyklas atsisakyti studijų programų smulkinimo. Aukštojo mokslo pertvarkos plane numatyta studijų programų skaičių sumažinti nuo 1800 iki 700.

  "Skatiname aukštąsias mokyklas konsoliduoti resursus ir koncentruotis ne į programų kiekį, bet į jų kokybę", — sako ministrė Jurgita Petrauskienė. — Aukštosios mokyklos siūlo daug smulkių besidubliuojančių studijų programų, kurias reikėtų jungti, o į nišines sritis priėmimas galėtų būti vykdomas ne kasmet, o kas kelerius metus". 

  Taip pat įsakyme nustatytas valstybės finansuojamų vietų skaičius universitetuose ir kolegijose. Nors abiturientų skaičius kasmet mažėja, priėmimui į bakalauro ir vientisąsias studijas šiemet lėšų numatoma skirti tiek pat kiek pernai — 8,4 milijonų eurų.

  Iš jų universitetams planuojama skirti 5,432 milijonų eurų, kolegijoms — 2,951 milijonų eurų. Planuojama, kad valstybės finansavimą gaus 14,4 tūkstančių pirmakursių: 7,6 tūkstančių — universitetuose, 6,8 tūkstančių — kolegijose. 

  Žvilgsnis į ateitį

  "Investuok Lietuvoje" duomenimis, artimiausiais metais išaugs aeronautikos, elektros ir elektronikos inžinerijos specialistų poreikis.

  Todėl, lyginant su 2016 metais, šioms specialybėms kolegijose numatoma skirti 150 valstybės finansuojamų vietų daugiau, o universitetuose jų skaičių numatoma didinti apie 15%.

  Šiuo metu šių specialybių studentus rengia 5 universitetai ir 8 kolegijos. 

  Menų finansavimas

  Lyginant su praėjusiais metais, menininkų rengimas bus koncentruojamas tik specializuotose aukštosiose mokyklose, turinčiose geriausią mokymo bazę ir aukščiausio lygio dėstytojus.

  Priėmimui į menų studijas universitetuose numatoma 453 vietų: iš jų Vilniaus dailės akademijai atiteks 225, o Lietuvos muzikos ir teatro akademijai — 139, tai 22 studijų vietomis daugiau lyginant su pernai.

  Pedagoginių studijų finansavimas

  Numatoma rengti tik ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogus, pagalbos mokiniui specialistus. Jiems numatoma skirti universitetuose — 141, kolegijose — 121 valstybės finansuojamų studijų vietų. 

  Mokytojus dalykininkus — chemijos, matematikos, fizikos, gamtos mokslų dalyko ir kitus mokytojus — numatoma rengti tik nuosekliai, pusantrų metų trukmės profesinėse studijose, į kurias gali įstoti asmenys, baigę dalyko bakalauro studijas.

  Pedagogikos profesinėms studijoms 2017 metais numatoma skirti 150 valstybės finansuojamų vietų. Pasirinkusiems pedagogikos profesines studijas taip pat numatoma mokėti specialią stipendiją.

  Ypatingas dėmesys skiriamas ne tik pedagogų rengimui, bet ir kvalifikacijos tobulinimui, tam numatoma skirti 60 milijonų eurų, kuriant 3 edukologijos centrus Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose.

  Temos:
  Švietimas Lietuvoje (151)

  Dar šia tema

  Aukštojo mokslo pertvarka: nemokamos bakalauro studijos ir tik du universitetai
  Šiandien seniausio Lietuvos universiteto gimtadienis
  Mažvydo "Katekizmą" galima pamatyti Vilniaus universiteto bibliotekoje
  Vilniaus universitetas tarp geriausių pasaulio universitetų
  Psichologai įvardijo geriausią būdą išlaikyti egzaminą universitete
  Tegai:
  finansavimas, universitetai, Švietimo ir mokslo ministerija, Jurgita Petrauskienė, Lietuva

  Svarbiausios temos