22:00 2020 Spalio 31
Tiesioginis eteris
 • USD1.1698
 • RUB92.4606
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  80

  Rečiausias Lietuvos žinduolis — jūros kiaulė, kurį esame įpratę vadinti tiesiog delfinu, beveik išnyko iš Baltijos jūros, nes minta pelaginėmis ir dugninėmis žuvimis ir dėl to dažnai apsinuodija organiniais teršalais ar patenka į žvejybos tinklus

  VILNIUS, gegužės 16 — Sputnik. Šiandien, gegužės 16 dieną, minima Tarptautinė jūros kiaulės diena, skirta atkreipti dėmesį į šį retą gyvūną ir prisiminti, kodėl jis beveik išnyko iš Baltijos jūros.

  Paprastoji jūrų kiaulė — mažiausia banginių rūšis, gyvenanti vidutinio šaltumo ir šaltuose vandenyse šiauriniame pusrutulyje. Tai iki 1,55 metro ilgio ir 55 kilogramų užaugantis vandens žinduolis, kurį esame įpratę vadinti tiesiog delfinu.

  Per pastarąjį šimtmetį prie Lietuvos šie gyvūnai aptikti vos dešimtį kartų, dažniausiai — rasti žuvę tinkluose.

  Paprastoji jūrų kiaulė paplitusi šaltesniuose Šiaurės Atlanto, šiaurinės Ramiojo vandenyno vandenyse. Ji yra gausiausia banginių rūšis Europos šiaurės vakarinės dalies šelfo vandenyse, ypač — Šiaurės jūroje. Pasaulyje paprastųjų jūrų kiaulių yra apie 700 tūkstančių.

  Paprastosios jūrų kiaulės minta pelaginėmis ir dugninėmis žuvimis (daugiausia stintenėmis, silkėmis, šprotais), rečiau vėžiagyviais, galvakojais moliuskais. Didelė grobio dalis surenkama nuo dugno arba sugaunama arti jo. Dėl tokių mitybos įpročių šie gyvūnai dažnai apsinuodija organiniais teršalais ar patenka į žvejybos tinklus.

  XIX amžiaus pradžioje Baltijos jūroje kasmet būdavo sugaunama po tūkstantį paprastųjų jūrų kiaulių, o amžiaus pabaigoje — net po du tūkstančius. Šie skaičiai sumažėjo XX amžiuje.

  Dabar Baltijos jūroje nuo Danijos iki Lietuvos kasmet žūva apie 7 paprastosios jūrų kiaulės, tačiau ir šis skaičius yra per didelis.

  Tarptautinės Banginių medžiojimo komisijos ASCOBANS darbo grupė rekomenduoja, kad šiaurės-rytų Atlanto jūrinėje dalyje kasmetinis paprastųjų jūrų kiaulių žuvimas tinkluose neviršytų 1,7% nuo populiacijos dydžio, antraip populiacijos stabilumas nebus užtikrintas ir ji mažės.

  Sumažinti delfinų žuvimo tinkluose riziką galima būtų naudojant specialius prie tinklų tvirtinamus gyvūnus atbaidančius švilpukus arba tobulinant žvejybos metodus.

  Dar šia tema

  Virš 200 delfinų, išmestų į Naujosios Zelandijos pakrantę, sugrįžo į jūrą
  Tegai:
  žinduolis, delfinai, Tarptautinė jūros kiaulės diena, Lietuva

  Svarbiausios temos