05:36 2018 Vasario 20
Vilnius-2°C
Tiesioginis eteris
  Rudasis lokys, archyvinė nuotrauka

  Atidžiau gamtoje: Trakų rajone pastebėtas rudasis lokys

  © Photo: Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  2110

  Rudąjį lokį, kuris daugiau nei 100 metų negyvena Lietuvoje ir yra įtrauktas į Raudonąją knygą, ornitologai sutiko Trakų rajone

  VILNIUS, gegužės 19 — Sputnik. Ankstyvą gegužės 15 dienos rytą Lietuvos edukologijos universiteto lektorė Renata Mackevičienė kartu su vyru, Lietuvos ornitologų draugijos nariu Marijonu vykdydama paukščių stebėseną Trakų rajono apylinkėse sutiko Lietuvoje labai retą svečią — rudąjį lokį, kuris yra įtrauktas į Lietuvos Raudonąją knygą, praneša portalas madeinvilnius.lt.  

  Mackevičienė jau keliolika metų stebėdama paukščius renka duomenis savo būsimai daktaro disertacijai. Ornitologai atlikę apskaitą dar kurį laiką klausydamiesi paukščių garsų ir besigrožėdami ryto saulės apšviestose pievose besiganančiomis stirnomis, apie 10 valandą ryto, pamiškėje pastebėjo ant žemės tupintį jūrinį erelį — pakilęs jis naguose nusinešė kažkokį paukštį.

  Netikėtas sisitikimas

  Marijonas nuėjo pasižiūrėti puotos likučių, kur baltavo žuvusio paukščio plunksnos, apie 130 metrų nuo jo iš Inklėriškių miško per kanalizuotą Cirvijos upeliuką perbrido stambus gyvūnas.

  Tiek Renata, tiek Marijonas pamanė, kad tai briedis arba šernas, bet, didelei abiejų nuostabai, tai buvos rudasis lokys.

  "Iš upeliuko išlipęs į atvirą pievą nusipurtęs savo sušlapusį kailį, apsidairęs ir tikriausiai pajutęs žmogaus kvapą, lokys pradėjo bėgti link Pamerkių miško, per atvirą, apie vieno kilometro ilgio, pasėlių lauką. Perplaukęs Merkio upę lokys dingo miško tankmėje", — apie netikėtą reginį pasakoja Mackevičienė.

  Taigi, stebėtas tikrai retas gyvūnas, kartais užklystantis į Lietuvos teritoriją. Renata turėjo fotoaparatą, kurio dėka pavyko įamžinti retą gyvūną nuotraukose. Deja, lokio pėdsakai purioje durpingoje dirvoje nebuvo ryškūs.

  Lokys yra visaėdis gyvūnas: ėda įvairių augalų lapus, šaknis, uogas, giles, riešutus, mėgsta ganytis kukurūzų ir avižų laukuose, mėgsta skruzdeles ir jų perus, įvairias kirmėles bei vabzdžius, jų lervas, jei atsirastų galimybė neatsisakytų pasmaguriauti medumi, taip pat nepaliks surastų paukščių kiaušinių, bei jų jauniklių, gali papjauti ir stambesnius gyvūnus.

  Sekant stebėto lokio paliktais pėdsakais paaiškėjo, kad jis maitinosi upės pakrantėje gausiai sužėlusiomis garšvomis. Deja, toliau pėdsakai dingo, nes lokys žingsniavo gana tankiu eglynu, kur nebuvo žolinės augmenijos.

  "Rudasis lokys atrodo nerangus ir gremėzdiškas, bet stebint gamtoje apie 50 kilometrų per valandą greičiu bėgantį lokį negali patikėti, kad tai — tas pats, prieš kelias minutes stebėtas lėtai pėdinantis žvėris", — pasakoja Mackevičienė.  

  Lietuvoje rudieji lokiai jau seniai nebegyvena

  Artimiausios mūsų kaimyninės šalies — Baltarusijos lokiai turi tamsiai ar šviesiai rudą kailį, sveria 113-270 kilogramų, kūno ilgis 130-185 centimetrų. Jų gyvenamoji aplinka — tai dideli, dažniausiai mišrūs, miškų masyvai. Žiemą iš rudens gerai įmitę lokiai įminga, o sausio pabaigoje ar vasario pradžioje atveda 1-3 (rečiau 4-5) jauniklius.

  Iki XVIII-XIX amžiaus šis žvėris buvo paplitęs visoje Europoje, Šiaurės Afrikoje (Atlaso kalnų srityje), šiaurinėje Azijos dalyje (į pietus nuo Himalajų) ir Šiaurės Amerikoje. XIX amžiaus pabaigoje, XX amžiaus pradžioje arealas labai pakito lokio nenaudai, išliko tik izoliuotos arealo dalys.

  Lietuvoje rudieji lokiai jau nebegyvena daugiau nei 130 metų.

  Lietuvos gamtininkas Tadas Ivanauskas nurodo, kad paskutinis lokys Lietuvoje nušautas 1883 metais. Ši rūšis yra įtraukta į Lietuvos respublikos saugomų rūšių 0(Ex) kategoriją (tai yra išnykusi ar galbūt išnykusi rūšis).

  Į Lietuvą lokiai kartais užklysta iš Latvijos (suskaičiuojama iki 10) ar Baltarusijos (aptinkama apie 140-180 individų).

  1967 metais lokys pastebėtas Alytaus, 1968 metais — Varėnos rajonuose, 1975 metais vienas matytas Biržų girioje, o 1982 metais — Ukmergės rajone, 2009 metais — Švenčionėlių medžiotojų būrelis pastebėjo lokio pėdsakus Labanoro girioje.

  Prieš šešerius metus (2011 metais) šalia Vilniaus, Lavoriškių pasienio ruože, valstybinės sienos apsaugos pareigūnai užfiksavo į Lietuvos teritoriją iš Baltarusijos vedančius stambaus žvėries pėdsakus. Mokslininkai patvirtino, kad tai rudojo lokio pėdsakai.

  Prieš 15 metų pėdsakai buvo matyti net Vilniaus miesto ribose, už Žaliųjų ežerų.

  "Taigi, manoma, kad į Lietuvos teritoriją rudieji lokiai tik užklysta, o gal kada turėsime Lietuvos faunos sąraše šią rūšį aukštesnėje kategorijoje, nei nulinė?" — po netikėtos stebėsenos svarsto Lietuvos edukologijos universiteto lektorė.

  Dar šia tema

  Atrodo nuožmiai, bet linksiminasi kaip vaikas
  Ir meškiukai mėgsta skraidyti
  Tegai:
  rudasis lokys, Lietuvos Raudonoji knyga, Trakų rajonas, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos