12:19 2020 Vasario 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.0835
 • RUB68.7554
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  14

  Daugiausiai vaikų užsikrėtė tuberkulioze, kai bendravo su sergančiais tuberkulioze asmenimis artimoje aplinkoje

  VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Pernai tuberkulino mėginio (TM) pagalba Lietuvoje išaiškinti 47 tuberkulioze susirgę vaikai, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

  2015 metais susirgusių kiekis buvo beveik toks pats — 45 vaikai.

  2016 metais TM atliktas 42 920 vaikų, iš jų — 24 127 septynmečiams ir 18 793 vaikams, priklausantiems įvairioms rizikos grupėms.

  Teigiamas TM nustatytas daugiau nei 10% visų vaikų (5 087 vaikams). Kaip ir kiekvienais metais, daugiausiai tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie bendravo su sergančiais tuberkulioze asmenimis artimoje aplinkoje. 2016 metais — 31 atvejis, iš jų — trys atviros tuberkuliozės formos. 2015 m. — 20 atvejų, iš kurių — trys atviros tuberkuliozės formos.

  Naujagimio skiepijimas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Игорь Зарембо

  ULAC medikai primena, kad teigiama tuberkulino reakcija dažniausiai pasireiškia, kai vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau  tuberkuliozei būdingų požymių dar nėra. Toks vaikas neplatina tuberkuliozės mikobakterijų ir nėra pavojingas aplinkiniams. Ši būklė kitaip dar vadinama latentine tuberkuliozės infekcija (LTBI).

  Asmenims, kuriems nustatyta LTBI, rizika per visą gyvenimą susirgti tuberkulioze yra 5-10% (iš jų — pusė atvejų per 1-2 metus). Nėra žinomas tikslus LTBI paplitimas pasaulyje, tačiau atliktas modeliavimas parodė, kad LTBI turėtų būti diagnozuojama maždaug kas trečiam asmeniui (per 2 milijardus žmonių pasaulyje).

  Tuberkuliozė yra oro lašeliniu būdu plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą,  kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi. Ligos sukėlėjai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus, įkvėpęs ligos sukėlėjų, gali užsikrėsti.

  Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki penkerių metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto.

  Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, bet taip pat užkirsti kelią infekcijos plitimui bei aplinkinių žmonių užsikrėtimui.

  Dar šia tema

  Susimąstykite apie skiepus — vis daugiau lietuvių suserga vėjaraupiais
  Kur kreiptis, jeigu vaikas susirgo ne darbo dienomis
  Šiais metais Vilniuje gimė 1000 vaikų daugiau nei pernai
  Tegai:
  tuberkuliozė, vaikų sergamumas

  Svarbiausios temos