20:18 2020 Balandžio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.0871
 • RUB82.1046
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  187

  Nuo birželio 1-osios Lietuvoje nebeliks lengvatinio PVM tarifo šildymui ir karštam vandeniui

  VILNIUS, birželio 1 — Sputnik. Nuo birželio 1-osios dienos panaikinus lengvatinį 9% PVM tarifą šildymui ir pradėjus taikyti įprastą 21% PVM, išaugs ne tik šildymo kainos, bet, kaip prognozuojama, būsto šildymo išlaidų gavėjų skaičius per mėnesį Vilniuje padvigubės ir nuo maždaug 11 000-12 000 šoktels iki 22 000-23 000, pranešė Vilniaus savivaldybės spaudos tarnyba.

  Kartu su lengvatų panaikinimu nuo birželio daugėja kompensacijų už šildymą gavėjų.

  Vilniaus šilumos tinklai, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Seimas praėjusią savaitę nusprendė išplėsti kompensacijų už šildymą gavėjų ratą. Nuo birželio jas galės gauti šeimos, kurių išlaidos šildymui, nepriklausomai nuo šildymo būdo, sieks daugiau nei 10% jų pajamų.

  2001 metų sausį įvestas lengvatinis 9% PVM tarifas šildymui turėjo galioti iki 2003 metų pabaigos, tačiau buvo nuolat pratęsiamas. Vis dėlto šiemet lengvatos nuspręsta nepratęsti, todėl nuo birželio centralizuotam šildymui ir karštam vandeniui taikomas įprastas 21% PVM tarifas.

  Panaikinus PVM lengvatą šildymui, kai asmens mokėtina suma 10% nuo pajamų, kompensacijų gavėjų skaičius padidės dvigubai — kompensacijas gaus vidutiniškai 23 360 gavėjų per mėnesį.

  Vilniaus miesto savivaldybės vadovai šią savaitę kritikavo sprendimą panaikinti PVM lengvatą šildymui ir teigė, kad galinčiam padvigubėti paramos gavėjų srautui nėra pasirengta.

  "Panaikinus lengvatą šildymui, besikreipiančiųjų skaičius dar labiau išaugs ir vietoje to, kad programa leistų sklandžiai susitvarkyti su smarkiai išaugusiais paraiškų teikėjų srautais, ji dar apsunkins įstaigos darbą, kadangi dalį dokumentų pareiškėjas turi vis tiek atvežti į vietą, o darbuotojams tenka daug procedūrų atlikti rankiniu būdu", — tvirtino vicemeras Gintautas Paluckas.

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, sumažinus kartelę dėl PVM lengvatos iki 10% pajamų, į kompensacijas pretenduoja apie 250 tūkstančių gyventojų.

  Savivaldybėms skiriamos lėšos kompensacijoms už šildymą nustatytos pagal krizinį laikotarpį bei atitinka 220 tūkstančių gyventojų poreikį, nors pastaruoju metu tokių pašalpų gavėjų buvo gerokai mažiau ir savivaldybėms liko lėšų.

  Vilniaus savivaldybė 2017 metais kompensacijoms už būsto šildymą mokėti suplanuota 2, 693 milijonų eurų.  2018 metais kompensacijoms už būsto šildymą mokėti papildomai reikės apie 1, 347 milijonų eurų.

  2016 metais kompensacijoms už šildymą ir karštą vandenį iš viso išleista 17,9 milijonų eurų.

  Kiek kainuoja šiluma Vilniuje
  © Sputnik /
  Kiek kainuoja šiluma Vilniuje

  Dar šia tema

  Vilniečiams jau nebegalioja šilumos kainų kompensacija
  Šiluma Vilniuje brangs mažiausiai 8,2%
  Tegai:
  lengvatos, šildymas, pridėtinės vertės mokestis (PVM), Lietuva

  Svarbiausios temos