00:07 2020 Liepos 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  40

  Minėdama Pasaulinę aplinkos dieną Aplinkos ministerija surengė akciją, kviečiančią visus susimąstyti apie oro taršą ir prisidėti prie jos mažinimo

  VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Šiandien jau 45-ąjį kartą minima Pasaulinė aplinkos diena,  kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į aktualiausias aplinkos problemas ir paskatinti imtis iniciatyvų gamtai tausoti, praneša Aplinkos ministerija.

  Aplinkos ministerija, minėdama šią dieną, savaitgalį Alytuje vykusioje sporto šventėje "Olimpinė diena 2017" surengė aplinkosaugos akciją "Pabėk nuo Kietosios dalelės", kuria kvietė visus susimąstyti apie oro taršą ir prisidėti prie jos mažinimo.

  Olimpinės dienos bėgimuose dalyviai sutiko neįprastą bėgiką — Kietąją dalelę KD10, kuri visiems aiškino savo atsiradimo istoriją: "Esu kietoji dalelė. Jei Jums kvėpuoti sunku, žinokite, kad mūsų ore yra begalybė! Tik visos kitos dar nematomos… O "gadinate" orą jūs patys — važinėdami automobiliais, degindami neleistinas šiukšles, nerūšiuodami atliekų, neišjungdami elektros prietaisų. Jūs gadinate orą, o mes smagiai dauginamės ir didėjame".

  Праздник Олимпийский день
  Olimpinės dienos bėgimų startas

  Būtent savo kasdiene veikla, kai deginame kurą, ypač dyzelinį, automobilių varikliuose, naudojame purškiamuosius chemikalus, deginame kenksmingas atliekas, mes "gadiname" orą kietosiomis dalelėmis. Bėgdami už švarų orą ir pabėgdami nuo Kietosios dalelės, tūkstančiai dalyvių parodė, kad jiems rūpi, kuo kvėpuoja jie ir jų vaikai.

  Kietosiomis dalelėmis užterštas oras kenkia mūsų sveikatai — ilgai kvėpuojant tokiu oru širdis padidėja ir apsunksta. Todėl padidėja tikimybė susirgti širdies ligomis ir nuo jų mirti.

  Daktaro Nay Aungas Europos širdies ir kraujagyslių tyrimų asociacijos konferencijoje pristatyto naujausio tyrimo duomenimis, rasta įrodymų, kad net ir pusės Europos Sąjungos nustatytos ribinės normos nesiekianti oro tarša yra pavojinga sveikatai. Todėl labai svarbu, kad kiekvienas prisiimtume atsakomybę ir imtumėmės veiksmų oro taršai mažinti.

  Prisidėti prie oro taršos mažinimo nėra sudėtinga. Vėdinkite patalpas. Uždarose patalpose praleidžiame iki 80% paros laiko, o tai reiškia, kad tiek pat laiko kvėpuojame perdirbtu oru. Perdirbtame ore, ypač įprastos ventiliacijos sistemoje, kaupiasi dulkės, pelėsis, bakterijos, virusai, cigarečių dūmai, įvairios cheminės medžiagos ir kiti toksinai, kurių kiekis, pakartotinai naudojant tą patį orą, vis didėja.

  "Nerūkykite šalia nerūkančiųjų. Rūšiuokite atliekas", — kviečia aplinkosaugininkai.

  Праздник Олимпийский день
  "Olimpinė dienos 2017" dalyviai

  Vasaros metu labai mėgstama kurti laužus, bet prisiminkite, kad negalima deginti atliekų. Degant plastikui, gumai, impregnuotai medienai, cheminėms medžiagoms ar drabužiams išsiskiria ypač pavojingi teršalai. Šlapios malkos taip pat išskiria daugiau nuodingųjų dalelių, todėl naudokite tik sausą kietąjį kurą.

  Keliaudami rinkitės ekologišką transportą. Dviračiais bus daug smagiau ir sveikiau, tačiau planuokite keliauti mažesnio intensyvumo gatvėmis ir keliais. Jei vaikštote pėsti, taip pat stenkitės eiti kuo atokiau nuo važiuojančių automobilių. Taip įkvėpsite mažiau kietųjų dalelių ir saugosite save.

  "Negadinkite" oro! Parodykite, kad palaikote švaraus oro idėją, keisdami savo elgesį ir dėvėdami pačių pasidarytus marškinėlius su paveikslėliu, kurį rasite interneto svetainėje www.orotarsa.lt.

  Tegai:
  oro tarša, Pasaulinė aplinkos diena, Aplinkos ministerija, Alytus

  Svarbiausios temos