16:47 2020 Vasario 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.0790
 • RUB68.8060
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  32

  Statistika rodo, kad vilniečiai aukoja savo sveikatą ir laisvą laiką dėl patogios kelionės automobiliu, tačiau nesuvokia, kad pusę automobilio naudojimo laiko iš tiesų nejuda

  VILNIUS, birželio 7 — Sputnik. Šiuo metu vienam 18-60 metų vilniečiui tenka 0,87 automobilio, o specialistai prognozuoja, jog po ketverių metų, jau 2021-aisiais, automobilių skaičius Vilniuje susilygins su gyventojų nuo 18 iki 60 metų skaičiumi ir pasieks 290 tūkstančių, praneša sostinės savivaldybės spaudos tarnyba.

  Vilniaus miesto savivaldybės darnaus judumo plano (VDJP) koordinatorės dr. Kristinos Gaučės teigimu, automobilių skaičiaus augimą mieste labiausiai lemia tai, kad automobilis, vilniečių manymu, yra integrali gyvenimo mieste dalis — esą, be jo niekaip neįmanoma išsiversti, o kai kuriems jis — būtinas socialinio statuso atributas.

  "Pagal automobilių skaičių, tenkantį tūkstančiui gyventojų, lenkiame daugelį didžiųjų Europos miestų, o kai kurias sostines, pavyzdžiui, Londoną — daugiau kaip du kartus. Ekonomine prasme automobilis mūsų šalyje yra prieinamas dalykas, jam netaikomi dideli mokesčiai, prie namų yra nemokamos parkavimo vietos, turime didelę pakankamai pigių naudotų automobilių rinką. Tad daugelis vertina automobilio teikiamus privalumus, bet pamiršta įvertinti, kiek laiko praleidžia spūstyse", — sako Gaučė.

  Pasak jos, absoliuti dauguma vilniečių neįvertina, kiek iš tiesų per metus sugaišta spūstyse ir dėl automobilio aukoja savo laiką, sveikatą bei pinigus. Faktai, į kuriuos neįsiklausoma, akivaizdūs: skaičiuojama, jog vidutiniškai pusę laiko, kai naudojame automobilį, iš tiesų beveik nejudame.

  "Per metus vien spūstyse Vilniaus vairuotojai vidutiniškai praleidžia beveik savaitę. 73% miesto gyventojų kenčia nuo automobilių sukeliamo perteklinio triukšmo, sunaudoja vidutiniškai 1,8 karto daugiau kuro, teršia aplinką ir, deja, tikslo nepasiekia greičiau", — teigia Gaučė.

  Miesto savivaldybė jau dabar planuoja kompleksines permainas ir iki 2030 metų numato iš esmės reformuoti vilniečių ir miesto svečių judėjimą sostinėje ir priartinti jį prie vakarietiškų standartų, t.y. dvigubai mažiau kelionių turėtų būti atliekama individualiais automobiliais. Jos bus keičiamos kelionėmis pėsčiomis arba dviračiais, viešuoju transportu.

  Penktadalis didmiesčių vairuotojų spūstyse praleidžia ilgiau nei valandą >>

  Jau pradėtos formuoti  ir Vakaruose paplitusios Park&Ride, Park&Bike, Park&Go aikštelės, kuriose toliau nuo centro gyvenantys vilniečiai galėtų saugiai palikti savo transporto priemones ir kelionę tęsti jiems patogiausiu būdu.

  Vilniaus darnaus judumo planas (VDJP) — strateginio planavimo dokumentas, kurio paskirtis — tenkinti dabarties ir ateities žmonių mobilumo reikmes bei užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę Vilniuje ir jo prieigose. Vilniaus darnaus judumo planu siekiama prisidėti prie gyvenimo mieste bei kelionių kokybės gerinimo, sutrumpinant kelionės trukmę ir ją paverčiant maloniu potyriu, sumažinant neigiamą poveikį aplinkai ir miesto erdvių perkrovą automobiliais.

  Dar šia tema

  Nuo liepos vilniečiai galės nusipirkti talonėlius visiems metams
  Vilniečių patogumui pasikeitė pėsčiųjų eismo tvarka
  Tegai:
  nemokamas parkavimas, spūstis, laisvalaikis, pinigai, parkavimas, vilniečiai, Vilnius

  Svarbiausios temos