18:41 2020 Vasario 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  88

  Penktadienį Lietuvos prezidentė patvirtino Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurios apriboja alkoholio pardavimo ir vartojimo tvarką

  VILNIUS, birželio 9 — Spuntik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriose numatytos pasaulinėje praktikoje pasiteisinusios priemonės alkoholio prieinamumui riboti, pranešė Prezidentūros spaudos tarnyba.

  "Įstatymo nuostatose nebeliko perteklinių ir sunkiai įgyvendinamų pasiūlymų bei pseudopriemonių, kurios skaldė visuomenę", — rašoma pranešime.

  Anot prezidentės, alkoholio reklamos draudimas, prekybos alkoholiu laiko apribojimai ir amžiaus riba, nuo kurios galima įsigyti ir vartoti alkoholį, yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamos ir kitų šalių patikrintos priemonės.

  Tuo tarpu šalies vadovė ragina politikus neteikti naujų kontraversiškų pasiūlymų, kol nebus įsitikinta, kokį poveikį alkoholio vartojimui ir prieinamumo ribojimui turės Seimo jau priimtos pataisos.

  "Kova su alkoholizmu turi telkti, o ne skaldyti, tapti bendru politikų ir visuomenės rūpesčiu", — ragina Grybauskaitė.

  Įstatymo pataisos numato draudimą pardavinėti ir vartoti alkoholį asmenims iki 20 metų, be to, ribojimas alkoholio pardavimo laikas. Taip pat, pagal naują įstatymą tikslinamos alkoholio pardavimo ir reklamos vietos.

  Liūdna statistika

  Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuvos gyventojai pagal alkoholio vartojimą yra pasaulio lyderiai. 2016-aisiais vienas Lietuvos gyventojas vidutiniškai suvartojo 16 litrų alkoholio. Lietuviai suvartoja daugiausia alkoholio pasaulyje.

  Nuo kovo 1 dienos šalyje padidėjo alkoholio ir rūkalų akcizai. Akcizų tarifai alui padidėjo 112%, vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams bei tarpiniams produktams — nuo 92 iki 111%, etilo alkoholiui — apie 23%.

  O tai reiškia, kad pusė litro alaus pabrango apie 14 euro centų, vynas ir kiti fermentuoti gėrimai (iki 8,5 laipsnių stiprumo) — apie 21 euro centą, stipresni nei 8,5 laipsnių stiprumo vynas ir kiti fermentuoti gėrimai — apie 53 euro centus, kiti spiritiniai gėrimai — apie 0,72 euro už pusę litro.

  Be to Seimas svarsto Administracinių nusižengimų kodekso ir Vandens įstatymo pataisas, kuriomis numatomos baudos už pasirodymą neblaiviam viešoje vietoje.

  Siūloma sugriežtinti administracinę atsakomybę už alkoholinių gėrimų vartojimą viešose vietose arba neblaivaus asmens pasirodymą viešose vietose, nustatant įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 100 eurų, o už tokių veikų padarymą pakartotinai — baudą nuo 100 iki 200 eurų.

  Alkoholizmas Lietuvoje
  © Sputnik /
  Alkoholizmas Lietuvoje

  Dar šia tema

  Landsbergis siūlo leisti parduoti alkoholį kavinėse ir nemokamuose renginiuose
  Apklausa: 5% lietuvių išgeria 37% suvartojimo alkoholio šalyje
  Švietimo ministerija: penktadalis mokinių rūko, trečdalis — vartoja alkoholį
  Tegai:
  alkoholio įstatymo pataisos, alkoholizmas, alkoholis, Alkoholio kontrolės įstatymas, Dalia Grybauskaitė, Lietuva

  Svarbiausios temos