14:45 2018 Kovo 19
Vilnius+ 1°C
Tiesioginis eteris
  GMP mašinos, archyvinė nuotrauka

  GMP ragina kviesti, tik prireikus būtinosios medicinos pagalbos

  © Flickr/ sbamueller
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  2610

  Medikai primena, kad, nors greitosios medicinos pagalbos paslaugas apmoka Privalomojo sveikatos draudimo fondas, kai kuriais atvejais už paslaugas sumoka pats pacientas

  VILNIUS, birželio 11 — Sputnik. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį į tai, kad prireikus iškviesti greitąją medicinos pagalbą (GMP), jos paslaugos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

  Be to, specialistai primena kelias taisykles, būtinas žinoti, kviečiant greitąją.

  Pirmoji — į šias paslaugas teikiančius medikus kreipiamasi, tik prireikus būtinosios medicinos pagalbos.

  Antroji — GMP paslaugos nemokamai teikiamos visiems asmenims, kuriems ji būtina dėl sveikatos būklės — tiek apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, tiek neapsidraudusiems.

  Trečioji — nors ši pagalba yra teikiama visą parą (darbo, švenčių ir poilsio dienomis), svarbu žinoti, kad užtikrinti nepertraukiamą į gydymo įstaigą užsiregistravusių ir apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu pacientų sveikatos priežiūrą yra įpareigotos visos šeimos medicinos paslaugas teikiančios įstaigos.

  Gal užteks kreiptis į polikliniką

  VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas teigia, kad bendrojo pagalbos centro skubios pagalbos telefono numerį 112 bei greitosios pagalbos telefono numerį 033, ko gero, žino visi. Jais skambinama tada, kai prireikia skubios pagalbos, staiga iškyla reali grėsmė žmogaus sveikatai, gyvybei. Pavyzdžiui, žmogui netekus sąmonės, patekus į eismo įvykį, apsinuodijus ir panašiai.

  "Prieš kviečiant GMP itin svarbu įvertinti situaciją ir kreiptis tik tuomet, kai iš tikrųjų ta pagalba yra reikalinga. Reikia suprasti, kad greitoji pagalba būtina, esant sunkiai sveikatos būklei, o kitais atvejais ― pirmiausia reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją", — primena Zaksas.

  Vis dar pasitaiko, kad greitoji kviečiama lėtinių susirgimų atvejais, pakilus kraujospūdžiui, skaudant gerklei, karščiuojant ar panašiais atvejais. Šiais atvejais pacientas turėtų kreiptis į polikliniką, į kurią yra užregistruotas.

  "Bet kokiu atveju, kvietimą įvertina dispečeris, užduodamas klausimus, kurių reikia situacijai įvertinti. Kartais žmogui pakanka patarimo telefonu", — sako Zaksas.

  VLK primena, kad visos pirminės sveikatos priežiūros įstaigos turi užtikrinti joms priklausantiems pacientams nepertraukiamą (visą parą — tiek darbo, tiek šventinėmis dienomis) šeimos medicinos paslaugų teikimą. Tiesa, vienos įstaigos šias paslaugas nepertraukiamai teikia pačios, o kai kurios dėl šių paslaugų teikimo yra sudariusios sutartis su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis. Tad sunegalavusiems pacientams neverta iš karto kviestis GMP ar skubėti į ligoninę.

  Pasak Zakso, GMP specialistai teikia pagalbą pagal savo kompetenciją ir, kai tai būtina, kuo skubiau gabena pacientą į artimiausios ligoninės priėmimo-skubios pagalbos skyrių. Jie nenustato galutinės diagnozės, neskiria tolesnio gydymo. Tai daro priėmimo-skubios pagalbos skyriaus gydytojai, ištyrę pacientą. Jie taip pat sprendžia, ar reikia pacientą gydyti ligoninėje.

  PSDF nemokamos GMP paslaugos

  Be paslaugų, mokamų iš PSDF, GMP tiekėjai teikia ir kitas paslaugas. Kai kuriais atvejais už paslaugas sumoka gydymo įstaigos, pagal sutartį su šių paslaugų tiekėju, kitais — pacientas moka pats.

  Kai greitoji pacientą perveža iš vienos ligoninės į kitą tolesniam gydymui ar diagnostinėms, gydomosioms procedūroms, tyrimams, pervežimo išlaidas apmoka siunčiančioji įstaiga, pagal sutartį su GMP tiekėju.

  "Nors GMP paslaugos nemokamai teikiamos visiems žmonėms, kuriems jos būtinos (tiek apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, tiek neapsidraudusiems), už paciento pervežimą jo ar jo artimųjų prašymu, jei tai nėra būtina dėl jo sveikatos būklės, pacientas (arba jo artimieji) sumoka savo lėšomis", ― sako Zaksas.

  2016 metais Lietuvoje greitosios medicinos paslaugas teikė 48 viešosios įstaigos ir dvi privačios.

  Dar šia tema

  Kompensuojamieji vaistai atpigs nuo liepos 3-osios
  Lietuvą greitai pasieks pneumokokinė vakcina už mažesnę kainą
  Valstybinė ligonių kasa: norint už vaistus mokėti mažiau, reikia klausti
  Tegai:
  medicinos pagalba, GMP, Privalomojo sveikatos draudimo fondas
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos