14:43 2018 Kovo 21
Vilnius-3°C
Tiesioginis eteris
  Žvakės, archyvinė nuotrauka

  Gedulo ir vilties diena: Lietuva tylos minute pagerbs okupacijos aukas

  © Photo: Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  4920

  Minint 76-ąsias tremties Lietuvoje metines, birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, prieš pat vidurdienį, visoje Lietuvoje skelbiama tylos minutė

  VILNIUS, birželio 14 — Sputnik. Renginiai Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti trečiadienį prasidės iškilmingu Seimo posėdžiu istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje, pranešė Seimo spaudos tarnyba.

  Likus minutei iki vidudienio vyks pilietinė akcija okupacijos aukoms atminti.

  "Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirsk. Įsiklausyk į savo širdies plakimą. Dalyvauk pilietinėje akcijoje okupacijos aukoms atminti. Likus minutei iki vidurdienio tylos minute pagerbk jų kančią", — kviečia Seimas.

  Po tylos minutės, lygiai vidudienį Nepriklausomybės aikštėje vyks Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija. Vėliau Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukos bus pagerbtos prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje, vyks atminimo valandos prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre.

  Pavakare, 17:30 valandą, bus aukojamos šventosios Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.

  Vakare bus transliuojamas paramos koncertas "Misija Sibiras 2017".

  "Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, visus pakviesime dar kartą įrodyti, jog į ekspedicijas širdimis vyksta visa Lietuva. 21:30 val. per LRT televiziją kviečiame būti su mumis #MisijaSibiras'17 paramos koncerte ir padėti būsimai ekspedicijai išvykti į Irkutsko sritį, kur šiemet bandysime sutvarkyti daugiau nei 10 lietuviškų kapinių", — kviečia akcijos organizatoriai.

  Dar "Misija Sibiras" organizatoriai kviečia dalyvauti akcijoje #IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK ir perskaityti tremtinių vardus. Skaitymas bus pradėtas trečiadienį 13:00 valandą ir tęsis per naktį, perskaitant daugiau nei 60 tūkstančių tremtinių vardų ir pavardžių bei nurodant jų likimus. Pavardes skaitys "Misija Sibiras" dalyviai, skautai, šauliai, kitų jaunimo organizacijų atstovai, prisijungti galės kiekvienas norintis Lietuvos pilietis.

  Pavardės bus skaitomos Vilniuje, Aukų gatvės skersgatvyje, šalia Genocido aukų muziejaus (Aukų gatvė 2A, Vilnius), Kaune, Vytauto didžiojo karo muziejaus kiemelyje prie Amžinosios ugnies (Donelaičio gatvė 64, Kaunas), Klaipėdoje, prie paminklo vieningai Lietuvai "Arka" (Tiltų gatvė 2, Klaipėda).

  Istorija

  1941 metų birželio 14 dieną sovietų okupacinė valdžia pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į SSRS lagerius ir kalėjimus. Šią dieną prasidėjo priverstinio perkėlimo iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos operacija.

  Iš viso 1940-1953 metais daugiau nei 203 tūkstančių žmonių buvo ištremti iš Baltijos šalių, 118 599 žmonių iš Lietuvos, 52 541 žmonių iš Latvijos ir 32 540 žmonių iš Estijos. Nemažai išsiųstų žmonių žuvo tremtyje nuo bado ir nežmoniškų gyvenimo sąlygų.

  Manoma, kad dėl 50 metų trukusios sovietinės okupacijos per tremtį, egzekucijas, kalėjimus, rezistentų žudynes, priverstinę emigraciją ir žuvusiųjų nepagimdytus vaikus Lietuva neteko beveik milijono savo piliečių.

  Dar šia tema

  Lietuva prisimena birželio 14–ąją
  Holokaustas Lietuvoje: Gyvųjų maršas žuvusiųjų garbei
  Tegai:
  sovietinė okupacija, atminimo ceremonija, Gedulo ir vilties diena, Misija Sibiras, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos