12:32 2020 Gegužės 31
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Policijos pareigūnai skuba į pagalbą (127)
  49

  Lietuvos policija socialiniuose tinkluose išplatino informacinį filmuką, iliustruojantį seksualinės prievartos internete situacijas

  VILNIUS, birželio 19 — Sputnik. Šiandien, birželio 19 dieną, Europos teisėsaugos bendruomenė, kartu su Europolu ir privataus sektoriaus atstovais, suvienijo jėgas ir savo šalyse pradėda informacinę kampaniją #SayNO ("Pasakyk ne"), kuria norima atkreipti visuomenės dėmesį į vis didesnį susirūpinimą keliantį nusikalstamą fenomeną — seksualinę prievartą prieš vaikus internete.

  "Kas tai? Kam tai? Kodėl tai? Šiems klausimams atsakyti specialiai sukurtas informacinis filmukas, iliustruojantis seksualinės prievartos internete situacijas. Pamatyti pravers kiekvienam jūsų, ypač jaunimui", — pažymi policijos pareigūnai savo Facebook paskyroje.

  Taigi, pagrindinis startavusios kampanijos siekis — informuoti visuomenę, ypatingai vaikus ir jaunimą, kad seksualinis prievartavimas internete yra nusikaltimas, bei patarti, kaip atpažinti šią grėsmę ir nuo jos apsisaugoti bei kam apie ją pranešti. Specialiai tam buvo sukurtas informacinis filmukas, kuriame iliustruojamos seksualinės prievartos internete situacijos. 

  Informaciniu filmuku policijos pareigūnai atkreipia dėmesį į tai, kad žmonės internete gali būti ne tais, kuo prisistato, ir ragina jaunimą būti atsakingais internete, nekompromituoti saves.

  O jeigu nutiktų taip, kaip jauniems žmonėms filmuke — reikia  nutraukti bendravimą, nebesidalinti nuotraukomis, nieko nemokėti. Be to, būtinai pranešti tėvams ir policijai, kad sulauktų pagalbos ir padėtų policijai sugauti nusikaltėlius.

  Kuo gi pasireiškia šis nusikaltimas?

  Seksualinė prievarta prieš vaikus, pasaulyje neretai vadinama anglišku žodžiu sextortion, yra šantažo internete forma, kai seksualinio pobūdžio informacija ar nuotraukos naudojamos, siekiant iš šantažuojamojo gauti dar daugiau seksualinio pobūdžio vaizdinės medžiagos, seksualinio pobūdžio paslaugų arba pinigų.

  Taigi, prievartautojai dažniausiai vykdo šį nusikaltimą vedami dviejų pagrindinių paskatų — seksualinio susidomėjimo vaikais, kai seksualinio turinio medžiaga arba seksualinis kontaktas su vaiku ir yra pagrindinis prievartautojo tikslas, arba ekonominio intereso, kai prievartautojas tesiekia finansinės naudos.

  Remiantis Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinio dingusių ir išnaudojamų vaikų centro duomenimis, prievartautojai, norėdami gauti seksualinio turinio medžiagos, žymiai dažniau šantažuoja mergaites (84%) negu berniukus (53%). Pastarieji dažniau šantažuojami dėl finansinės naudos, turto (32%, lyginant su 2% dėl šių paskatų šantažuojamų mergaičių).

  Turto prievartavimas, kaip motyvas šantažuoti, yra ganėtinai nauja seksualinio smurto prieš vaikus tendencija. Pastebima ir dar viena naujovė — prievartautojai šantažuojamus vaikus priverčia į nuotraukų ar vaizdo įrašų gaminimą įtraukti kitus vaikus (draugus, brolius, seseris). Tokiu būdu pasiekiami ir tie vaikai, kurie įprastai saugiai naudojasi internetu ar iš viso juo dar nesinaudoja.

  Seksualinė prievarta prieš vaikus internete turi didžiulį asmeninį ir psichologinį poveikį, kurio nederėtų nuvertinti. Per pastaruosius kelerius metus buvo fiksuojamos vaikų, tapusių šio pobūdžio nusikaltimų aukomis, savižudybės. Be to, apie didelę dalį seksualinės prievartos prieš vaikus atvejų tiesiog nėra pranešama, bijant viešos gėdos dėl seksualinio turinio medžiagos, pateiktos prievartautojui, ar tiesiog nežinant, kad toks prievartavimas yra nusikaltimas.

  Temos:
  Policijos pareigūnai skuba į pagalbą (127)

  Dar šia tema

  Paauglys seksualiai prievartavo socialinių globos namų auklėtinius
  Sukčiai iš kalėjimų apgaudinėja žmones per internetą
  Lietuviai buvo tarp apgautų sukčių — Marių Respublikos "gražuolių"
  Tegai:
  informacinis filmukas, seksualinė prievarta internete, socialiniai tinklai, policija, internetas, SayNO, Lietuva

  Svarbiausios temos