14:50 2020 Rugsėjo 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1740
 • RUB89.1500
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  81

  Vilnius tęsia jau tradicija tapusią iniciatyvą puošti sostinės gatves dekoratyvinėmis lentelėmis, šį kartą Tbeto skveras Užupyje papuoštas lentele tibetiečių kalba

  VILNIUS, birželio 21 — Sputnik. Birželio 20 dieną Tibeto skvere, Užupyje, lietuvių ir tibetiečių kalbomis atidengtos dekoratyvinės lentelės "Tibeto skveras", pranešė VŠĮ "Tibeto namai", kuri ir parėmė šią iniciatyvą.

  "Šia Tibeto rėmimo grupės bei VšĮ "Tibeto namai" iniciatyva simboliškai jungiamasi prie Vilniaus miesto savivaldybės kuriamo atviro ir draugiško įvairių tautybių, kalbų bei religijų žmonėms miesto vizijos įgyvendinimo", — rašome pranešime.

  Atidengtoje lentelėje tibetiečių kalba šalia užrašo yra pavaizduota bodhisatvos Avalokitešvaros — Tibeto globėjo — mandala. Mandalos piešimo bei suardymo ritualas — vienas ryškiausių tibetietiškos civilizacijos unikalumo pavyzdžių.

  Таблички с названием Тибетского сквера
  Вekoratyvinės lentelės "Tibeto skveras"

  Prieš septynerius metus Tibeto rėmimo grupės iniciatyva bei Užupio bendruomenės palaikymo dėka bevardžiam Užupio skverui Malūnų gatvėje buvo suteiktas Tibeto vardas. Nuo to laiko šis skveras tapo vienu iš turistų traukos taškų Vilniaus senamiestyje, jame taip pat reguliariai vyksta kultūriniai renginiai bei pilietinės Tibeto palaikymo akcijos.

  Lietuva ir Tibetas

  Tibeto skvero erdvė Užupyje skirta ilgametei Tibeto ir Lietuvos santykių tradicijai ir abiejų tautų kovai už laisvę.

  1990 metų kovo 11 dieną atkūrusi nepriklausomybę Lietuva užmezgė tamprius ryšius su Tibeto dvasiniu ir politiniu lyderiu Jo Šventenybe XIV Dalai Lama ir jo vadovaujama Tibeto vyriausybe tremtyje.

  1990 metų balandžio 3 dieną Vytautas Landsbergis gavo Jo Šventenybės XIV Dalai Lamos sveikinimo telegramą, o jau 1991 metų spalį Jo Šventenybė pirmą kartą apsilankė Lietuvoje.

  Dalai Lama  buvo apsilankęs Lietuvoje dar du kartus. 2001 metais Jo Šventenybė apsilankė Užupyje, kur jam buvo suteiktas Užupio Respublikos Garbės Piliečio vardas.

  Тибетский сквер в Ужуписе
  Prieš septynerius metus Užupio skverui Malūnų gatvėje buvo suteiktas Tibeto vardas

  2013 metais trečiojo vizito metu Jo Šventenybė XIV Dalai Lama Tibeto skvero centre atidengė ir pašventino Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rimanto Sakalausko mozaikinę kompoziciją "Mandala".

  Lietuva Himalajų kalnuose esantį Tibeto regioną laiko Kinijos dalimi, tačiau kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis pasisako už taikų Kinijos valdžios ir tibetiečių dvasinio lyderio Dalai Lamos bei jo atstovų santykių sureguliavimą.

  Tibeto laisvės judėjimas

  Nuo XX amžiaius paskutiniojo dešimtmečio pradžios Vilniuje veikia neformalus Tibeto laisvės judėjimas, kurio dvasinė įkvėpėja ir vadovė ilgus metus buvo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė rašytoja Jurga Ivanauskaitė.

  Judėjimą aktyviai rėmė ir savo kūryba tibetiečių laisvės siekius įamžino lietuvių keliautojas ir fotografas Paulius Normantas. Tibeto skveras įamžina ir šviesų šių Lietuvos menininkų, Tibeto rėmėjų, atminimą.

  Sostinėje taip pat yra dekoratyvinės lentelės Žydų, Totorių, Rusų, Lenkų, Vokiečių, Islandų, Latvių, Karaimų, Olandų gatvėse bei Vašingtono aikštėje užsienio kalbomis.

  Dar šia tema

  Vilnius laimėjo dvikalbių lentelių bylą
  Vilniaus Žydų gatvė nuo šiol bus papuošta užrašais trimis kalbomis
  Vilniuje atsirado lentelė su totorišku užrašu
  Tegai:
  Tibetas, dvikalbės lentelės, Tibeto skveras, Užupis, Vilnius

  Svarbiausios temos