12:44 2020 Gruodžio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.2066
 • RUB91.3194
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  24

  Lietuvos mokslininkai nuo šiol gaus prieigą prie žinomiausių pasaulio išradimų, o verslininkai galės dalyvauti milijoninio biudžeto viešuosiuose pirkimuose — Lietuva tapo asocijuotąja CERN nare

  VILNIUS, birželio 27 — Sputnik. Nuo šiandien Lietuva — asocijuotoji didžiausios pasaulyje mokslo institucijos narė, priklausanti pažangiausių mokslo valstybių bendruomenei ir prisidedanti prie svarbiausio Lietuvos ir Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) tikslo vienyti pasaulio mokslininkus bendram darbui, praneša Prezidentės spaudos tarnyba.

  Birželio 27 dieną Prezidentūroje įvyko Lietuvos ir Europos branduolinių tyrimų organizacijos sutarties pasirašymo ceremonija. Tarp Baltijos šalių Lietuva pirmoji pasiekė narystę šioje organizacijoje.

  CERN turi 22 nares ir keturias asocijuotąsias nares. Lietuva tapo 5-ąja asocijuotąja CERN nare. 

  Pasirašyti Lietuvos asocijuotosios narystės sutarties atvyko CERN generalinė direktorė Fabiola Gianotti. Ceremonijoje dalyvavo ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

  Prezidentė, sveikindama šį ypatingos reikšmės valstybei įvykį, sakė, kad sutarties su CERN pasirašymas — tai Lietuvos mokslininkų talento ir potencialo, mūsų bendrų pastangų, skatinant mokslą ir inovacijas, pripažinimas. 

  "Lietuva didžiuojasi šia garbinga naryste ir labai gerai supranta visą atsakomybę. Bendradarbiavimas su CERN — tai reikšmingas impulsas šalies augimui ir pasitikėjimui, atveriantis mūsų mokslui, verslui, o svarbiausia — jaunimui — platų horizontą", — sakė valstybės vadovė.

  Prezidentė padėkojo visiems, kurie daug nuveikė, kad ši svarbi sutartis taptų tikrove, ir palinkėjo, kad ji subrandintų tokius mokslo, technologijų, pažangaus verslo ir inovacijų vaisius, kuriais visi galėsime džiaugtis ir didžiuotis.

  Lietuva kelią į šią svarbią dieną pradėjo prieš trylika metų, kai buvo pasirašytas susitarimas dėl šalies institucijų dalyvavimo CERN atliekamuose didelių energijų dalelių fizikos bandymuose, bet Lietuvos fizikai į CERN žengė jau prieš ketvirtį amžiaus, parodydami kryptį ir kitiems šalies mokslininkams bei universitetams, lazerius gaminančioms įmonėms.

  Ir šiuo metu Europos branduolinių tyrimų organizacijoje kartu su talentingiausiais planetos mokslininkais darbuojasi mūsų šalies fizikai, inžinieriai, informacinių technologijų specialistai, kasmet stažuojasi dėstytojai, mokytojai ir studentai.

  Nuo šiol Lietuvos atstovai dalyvaus CERN Tarybos posėdžiuose, o mūsų šalies įmonės galės dalyvauti šios organizacijos viešųjų pirkimų konkursuose.   

  Vienas būsimų Lietuvos siekių — per penkerius metus įkurti CERN verslo inkubatorių, kuris pasaulyje būtų septintasis ir pritrauktų verslininkus tiek iš Europos, tiek ir iš viso pasaulio.

  Narystė CERN yra tiesiogiai susijusi su naryste Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (OECD), kuri ypatingą dėmesį skiria inovacijoms.

  Lietuva, tapdama asocijuotąja CERN nare, siekia nuosekliai laikytis inovacijų krypties. Praėjusią savaitę Europos Komisijos paskelbtoje 2017 metų Europos inovacijų švieslentėje Lietuva iš 24 vietos 2016 metais pakilo į 16 vietą tarp 28 Europos Sąjungos šalių.

  Dar šia tema

  Vilniečiai sužinos, ką Lietuva pristatys pasaulinėje parodoje "EXPO 2017"
  Didžiausia branduolinių tyrimų oganizacija priima Lietuvą į savo gretas
  "Inovacijų savaitė 2016" pranoko organizatorių lūkesčius
  Paskirtos 2016-ųjų Lietuvos mokslo premijos
  Tegai:
  pasaulio išradimai, branduoliniai tyrimai, mokslininkai, Europos branduolinių tyrimų organizacija (CERN), Lietuva

  Svarbiausios temos